Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grożą nam ataki terrorystów i skażenie promieniotwórcze

Paulina Czarnota
Maciej Dudzik
Atak terrorystów, epidemie, skażenie promieniotwórcze, huragany czy powodzie - to lista zagrożeń, jaką Starostwo Powiatowe we Wrocławiu stworzyło, by w razie potrzeby odpowiednio się przygotować.

- Mapa ma pomóc w identyfikacji zagrożeń i w przygotowaniu planu poprawy bezpieczeństwa w powiecie - mówi inspektor Józef Kmonk z Wydziału Organizacyjno-Prawnego w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu. - To pierwszy dokument, który opisuje zagrożenia zarejestrowane w ostatnich czterech latach przez różne służby i inspekcje.

Chodzi o działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu.

Mapa będzie co pewien czas aktualizowana o nowe dane.- Powiat wrocławski jest bezpieczny, ale trzeba myśleć o tym, że takie zagrożenia mogą się zdarzyć. Dlatego chcemy się do tego odpowiednio przygotować - tłumaczy Józef Kmonk.

O jakie przygotowania chodzi? Przede wszystkim o szybkie działanie i współpracę służb w razie zagrożenia.
- Dlatego w dniach 7-8 lutego organizujemy trening z wykorzystaniem systemu wczesnego ostrzegania na terenie powiatu wrocławskiego, w którym wezmą udział wszystkie służby i instytucje zajmujące się likwidacją zagrożeń. Chodzi o to, by szybko się ostrzegać np. przed nadejściem huraganu z ulewnym deszczem - wyjaśnia Józef Kmonk.

Jakie zagrożenia na terenie naszego powiatu są najbardziej prawdopodobne? Oczywiście powodzie. Najbardziej zagrożone są nimi Siechnice, Czernica, Długołęka i Sobótka. To gminy położone przy większych rzekach przepływających przez powiat wrocławski: Odrze, Widawie i Czarnej Wodzie.

Z kolei pożarów lasów najwięcej było w ciągu ostatnich czterech lat w Długołęce. Bo tam jest najwięcej lasów. W całym powiecie zanotowano 14 pożarów, z tego w Długołęce - 9.

W materiale przygotowanym przez starostwo i dotyczącym Długołęki opisane są też zagrożenia mniej prawdopodobne, jak np. epidemie będące skutkiem ataku bioterrorystycznego.

Czy gminy powinny się ich obawiać? - Co prawda nie było jej w naszym powiecie. Ale w ostatnich latach słyszało się dużo o ptasiej i świńskiej grypie, dlatego musimy być przygotowani - mówi Kmonk.

Z dokumentu dowiadujemy się również, że na terenie gminy Jordanów Śląski istnieją obiekty, które mogą być przedmiotem zainteresowania... obcych służb wywiadowczych, a w konsekwencji ataku w przypadku działań militarnych (chodzi np. o wiadukty drogowe czy rozdzielnie elektryczne).

- Terroryzm może wystąpić wszędzie, więc trzeba też o nim pamiętać - mówi Kmonk.

Prof. Piotr Mickiewicz, ekspert ds. bezpieczeństwa z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, chwali mapę zagrożeń. - Została rzetelnie opracowana. A terroryzm? Może to trochę nadinterpretacja rzeczywistości - komentuje prof. Mickiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska