Wszystko zależy od tego, jakiego grilla będziemy używali. Tradycyjny - węglowy grill może być potraktowany jako naruszenie przepisów ochrony przeciwpożarowej budynków. - Nie trudno sobie wyobrazić, że przy otwartym oknie, przy powiewie wiatru, zająć ogniem może się np. firanka - wyjaśnia Adam Walas, prawnik i prezes Fundacji Smart Law w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
W skrajnym przypadku, gdy faktycznie dojdzie do pożaru, możemy być oskarżeni o popełnienie przestępstwa sprowadzenia katastrofy zagrożonego karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Dobrą alternatywą może być grill elektryczny, ale i tu powinniśmy sprawdzić, czy nie narusza przepisów przeciwpożarowych. Najważniejsze by jego zewnętrzne części nie nagrzewały się powyżej 100 stopni Celsjusza, a dodatkowo zapewnić prawidłową eksploatację i nadzór - za ich brak może nam grozić grzywna czy areszt.
Na stronie internetowej Komendy Głównej Straży Pożarnej możemy przeczytać:
W świetle obowiązującego prawa dozwolone jest użytkowanie grilli elektrycznych na balkonach i tarasach, pod warunkiem zapewnienia wymaganych odległości tych urządzeń od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz wykonanych z materiałów palnych oraz niedopuszczenie do powstania płomienia, umożliwiającego zapalenia się tych materiałów jak również lokali (balkonów) sąsiednich.
Warto pamiętać, nie tylko przepisy przeciwpożarowe i karne, również cywilne. Wszystko zależy od sąsiadów?
Zgodnie z treścią art. 144 Kodeksu Cywilnego "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych". Najprościej mówiąc chodzi o zakaz uprzykrzania życia sąsiadom m.in. przez uciążliwe dymy, ciecze, zapachy czy hałasy. Mogą oni złożyć przeciwko nam sprawę w sądzie cywilnym żądając odszkodowania (te same przepisy kc i ppoż dotyczą domków jednorodzinnych)
Adam Walas radzi, by zapoznać się z zapisami regulaminów obowiązującymi w danej wspólnocie, dlatego, że: "mieszkaniec w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym", wspólnota mieszkaniowa może zażądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji.
Przeczytaj także
- 1000 złotych na wakacje - zobacz czy dostaniesz [WARUNKI]
- Wrocław: Zabójstwo na Szczepinie. Sprawcy zatrzymani
- Wrocław: U fryzjera kolejki do czerwca
- Koniec epidemii? Profesor Simon: Nie! Koronawirus nie znika
- Tragiczny finał wycieczki pod Wrocław. Zmarł młody człowiek
- Ksiądz: Obejrzyjcie film Sekielskich. Gdzie myśmy byli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Sony Xperia 1 IV 12/256GB Czarny
smartfon xperia 1 iv dysponuje najlepszymi rozwiąz…
kup teraz

Apple iPhone 14 Plus 256GB Żółty
Okres gwarancji: 12 miesięcyWyposażenie: iPhone z …
kup teraz

Doogee S98 8/256GB Czarny
Smartfony Doogee. Flagowy model Doogee S98 został …
kup teraz

Redmi 10C 4/128GB Zielony
Redmi 10C Szybkość i niezwykła wydajność dzięki Sn…
Reprezentacja Polski. Rzecznik PZPN o problemach w kadrze