Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotyckie wieże miały po 130 metrów. Te rekordy wysokości pobito dopiero w XX wieku

Juliusz Woźny
Zobacz kolejny odcinek programu "Zagadki, tajemnice, sekrety". Tym razem historyk Juliusz Woźny opowie nam o architekturze gotyckiej.

Oglądając architekturę gotycką zwracamy uwagę, na jej strzelistość. Większość elementów wyznacza kierunek pionowy – potężne filary, sterczyny, wieże i podłużne nisze kierują się ku niebu, jak modlitwa zgromadzonych w kościele wiernych. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że estetyczny wyraz gotyckiej katedry stał się możliwy dzięki zastosowaniu nowatorskiej konstrukcji. W przeciwieństwie do budowli romańskich, w których ciężar sklepień wspiera się równomiernie na całej długości ścian, sklepienia gotyckie są dźwigane przez potężne filary.

Ściany gotyckie nie pełnią żadnej funkcji konstrukcyjnej – ich zadanie polega jedynie na wypełnieniu przestrzeni między filarami. To pozwoliło na zastępowaniu powierzchni ścian olbrzymimi oknami, często wypełnionymi witrażami. Światło jest zatem elementem współtworzącym architekturę gotycką. Dlaczego gotyckim architektom tak zależało na rozświetleniu kościelnych wnętrz?

W połowie XII wieku potężnym opactwem Saint Denis we Francji zarządzał opat Suger, zafascynowany pismami, które długo przypisywano Dionizemu Areopagicie. Autor tych rozpraw uznał, że Bóg jest źródłem wszelkiego piękna, i choć to, które dostrzegamy, jest niczym w porównaniu z jego pięknem, jest ono jednak Jego odblaskiem. Chrystus powiedział: Ja jestem światłością świata, kto za mną idzie, nie będzie chodził w ciemnościach, lecz będzie miał światłość żywota (J 8,12). Dlatego światło rzeczywiste, przenikające do wnętrza gotyckich budowli, było symbolem boskiego blasku.

Opat Suger był człowiekiem nie tylko wykształconym, ale i niezwykle energicznym. Zapragnął przebudować kościół w Saint Denis na świątynię, którą przeniknie światło. Nie jest wykluczone, że to on był pomysłodawcą genialnego rozwiązania inżynierskiego, które stało się podstawą stylu gotyckiego. Gdy dziś podziwiamy gotyckie świątynie Dolnego Śląska, warto wiedzieć, że przepiękne wnętrza, do których przez olbrzymie okna wlewają się potoki światła, nie powstałyby bez dzielnego mnicha, który w XII wieku zainicjował powstanie stylu gotyckiego.

Nowe odcinki programu "Zagadki, tajemnice, sekrety" w każdy piątek na GazetaWroclawska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gotyckie wieże miały po 130 metrów. Te rekordy wysokości pobito dopiero w XX wieku - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska