Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarka rośnie szybciej. Ale to wobec prawdziwych problemów mało istotna korekta prognozy

Zbigniew Biskupski AIP
Sławomir Kowalski
Na początku tego tygodnia agencja ratingowa Moody’s podwyższyła swoje szacunki co do wysokości wzrostu polskiego produktu krajowego brutto (PKB) na 2017 rok z 2,9 do 3,2 proc. W środę 29 marca podobną ocenę zaprezentował Narodowy Bank Polski. Ekonomista i były wicepremier Leszek Balcerowicz uważa, że taka korekta nie ma znaczenia wobec „prawdziwych problemów” jakie dotyczą obecnie polskiej gospodarki.

W ocenie agencji Moody’s, wzrostowi gospodarczemu w Polsce sprzyjać będzie rosnąca konsumpcja prywatna.
Potwierdza to raport Narodowego Banku Polskiego (NBP) - „Kwartalny raport o rynku pracy w IV kw. 2016 r.”

Analitycy NBP stwierdzają w nim, iż utrzymaniu dodatniej dynamiki zatrudnienia nadal sprzyja silny popyt konsumpcyjny, wzmacniany efektem programu „Rodzina 500 Plus”. Odbudowa popytu inwestycyjnego w związku ze wzrostem wykorzystania nowych środków unijnych oczekiwana jest z kolei w drugiej połowie 2017 r. (por. podrozdział „Perspektywy zatrudnienia”). Stopniowe przyspieszenie tempa wzrostu PKB będzie najprawdopodobniej skutkować zwiększeniem zapotrzebowania na pracowników ze strony przedsiębiorstw.

Obejrzyj wideo:

Wyższy wzrost PKB w 2017 roku? Leszek Balcerowicz: zmiana prognozy dla Polski jest „mało istotna” wobec obecnych problemów

Ważne zmiany na rynku pracy

W warunkach rekordowo niskiego bezrobocia i nasilających się trudności firm w zapełnieniu braków personelu można się zatem liczyć, przynajmniej w krótkim okresie, z narastaniem presji płacowej oraz dalszym wzrostem udział funduszu płac w wartości dodanej brutto (ang. labour share, LS). W średnim i długim okresie obserwowany aktualnie wzrost LS powinien jednak zostać skompensowany dalszym wzrostem wydajności pracy (zob. NECMOD – marzec 2017). Tendencja wzrostowa LS będzie prawdopodobnie łagodzona także przez czynniki strukturalne – analizy OECD wskazują, że w dłuższym okresie LS w większości krajów OECD, w tym w Polsce, powinien się obniżać. Wynika to ze zwiększania się w strukturze gospodarki udziału sektorów kapitało- kosztem pracochłonnych.

Czytaj też:
Polacy masowo wycofują pieniądze z banków. Sprawdź, dlaczego...

Warto nadmienić, że poza statystykami BAEL, a także w większości przypadków poza sprawozdawczością przedsiębiorstw pozostają pracujący w Polsce imigranci krótkookresowi (przebywający poniżej 12 miesięcy). Ich obecność na rynku pracy w Polsce w coraz większym stopniu wpływa na kształtowanie się tendencji zatrudnieniowych, zwłaszcza w niektórych branżach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gospodarka rośnie szybciej. Ale to wobec prawdziwych problemów mało istotna korekta prognozy - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska