Góry śmieci na ulicach i podwórkach. Urząd: system działa dobrze, ale trzeba uczyć mieszkańców

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zaktualizowano 
Piętrzące się śmieci szpecą ulice i podwórka Wrocławia. W ostatnich tygodniach wyrzucanie śmieci poza kubłami stało się prawdziwą plagą. Jednak urzędnicy twierdzą, że system działa dobrze, a za tę sytuację odpowiadają często zarządcy nieruchomości i mieszkańcy, których trzeba edukować fot. czytelnicy
Piętrzące się śmieci szpecą ulice i podwórka Wrocławia. W ostatnich tygodniach wyrzucanie śmieci poza kubłami stało się prawdziwą plagą. Jednak urzędnicy twierdzą, że system działa dobrze, a za tę sytuację odpowiadają często zarządcy nieruchomości i mieszkańcy, których trzeba edukować.

Ilość śmieci zalegających wokół kubłów, na chodnikach, skwerkach w całym mieście jest bardzo duża. Tylko w ostatnich dniach czytelnicy przesłali do redakcji kilkadziesiąt zdjęć pokazujących skalę problemu.

- Chciałabym zwrócić uwagę władz miasta na problem, którego mam wrażenie albo nikt nie jest świadom albo umyślnie o nim nie stara się pamiętać. Przy zabudowie mieszkaniowej w kwartale Wielka i Powstańców Śląskich na tle zacnego Sky Tower rysuje się taki oto widok – pisze pani Patrycja i dołącza wiele zdjęć.
- Od ponad dwóch tygodni nie jest wywożone szkło z ul. Bolesławieckiej. Przesyłam zdjęcie jak to wygląda – to pan Piotr.

- Piszę do Państwa odnośnie problemu na ul. Hallera, parking przy CH Borek. Znajduje się tu kupa śmieci, na dodatek strzykawki. Grają tu czasami w piłkę dzieci, jest o krok od tragedii. Pisałam do Carrefoura, ale oni umywają ręce – informuje pani Monika i także dosyła zdjęcia.
Podobne zgłoszenia płyną także z innych rejonów miasta, m.in. Szczepina, Nadodrza.

Jedno ze zgłoszeń dotyczyło centrum handlowego. Parkingiem i terenem zielonym wraz z pagórkiem pomiędzy CH Borek a osiedlem zarządza galeria. Jak twierdzi Anna Cieciuch, dyrektor centrum, w lecie wskazany teren staje się miejscem spotkań młodzieży: - Dokładamy wszelkich starań, by tego typu sytuacje nie wpłynęły na funkcjonowanie obiektu, poczucie bezpieczeństwa naszych klientów, jak również środowisko naturalne. W przypadku jakichkolwiek uwag dotyczących poziomu czystości, zawsze reagujemy natychmiastowo i staramy się usunąć śmieci i inne przedmioty, które zanieczyszczają środowisko w możliwie najkrótszym czasie – mówi Cieciuch podkreślając, że najemcy zostaną poinformowani, żeby nie lekceważyli tego rodzaju zgłoszeń i przekazywali je do zarządcy CH Borek.

O to, czy odbiór odpadów komunalnych w całym Wrocławiu przebiega sprawnie, mają dbać pracownicy Ekosystemu, którzy zauważone podczas kontroli nieprawidłowości na bieżąco zgłaszają firmom odbierającym odpady. Oprócz tego od września 2014 r. we Wrocławiu działa specjalna komórka straży miejskiej, która nadzoruje kwestie związane z gospodarką odpadami komunalnymi i przestrzeganiem Regulaminu utrzymania czystości i porządku.
Ponadto pojemniki na śmieci wyposażone są w czipy, a śmieciarki w radiowy system przesyłania danych, co ma skutecznie monitorować zgodny z harmonogramem odbiór odpadów. Od kwietnia tego roku w ścisłym centrum Wrocławia pracują też „ekodozorcy”. Ich obowiązki to m.in. zgniatanie kartonów, wrzucanie śmieci pozostawionych luzem do kubłów, „dosegregowywanie” odpadów, zgłaszanie przepełnionych śmietników.

Zatem system gospodarowania odpadami komunalnymi, zdaniem urzędników, działa dobrze. - Odbiór odpadów komunalnych odbywa się zgodnie z częstotliwością wynikającą z harmonogramów odbioru zaplanowanych na cały rok. W przypadku jakichkolwiek uchybień i nieprawidłowości, każde zgłoszenie jest weryfikowane i naliczane są wykonawcom kary umowne – informuje Grzegorz Rajter z urzędu miejskiego i dodaje, że przyczyn powstawania „gór śmieci” należy upatrywać też w brak wniosków zarządców czy właścicieli nieruchomości o podstawienie kontenerów na odpady wielkogabarytowe. - Skutkuje to wyrzucaniem tego rodzaju odpadów przy osłonach i utworzeniem „śmietniska” wokół osłon oraz przy ich wejściu. Porzucone odpady wielkogabarytowe stają się zachętą do wyrzucania koło nich innego rodzaju śmieci – twierdzi Rajter.

Urzędnik zwraca uwagę, że to zarządcy nieruchomości mają obowiązek utrzymania w czystości i porządku w miejscach, w których mieszkańcy powinni wyrzucać śmieci. Jeśli panuje tam brud i bałagan, ludzie zrezygnują z wejścia i wyrzucą śmieci na zewnątrz. W efekcie może zdarzać się, że śmieci pozostawiane są wszędzie dookoła, a wewnątrz osłony na kubły pojemniki pozostają puste.
Również po stronie zarządców nieruchomości jest wnioskowanie o odpowiednią liczbę i wielkość kubłów.

Kubły przepełniają się także często z powodu m.in. nie segregowania, wrzucania śmieci do niewłaściwych pojemników, niezgniatania kartonów i butelek. - Problemem jest też podrzucanie odpadów nie będących odpadami komunalnymi, np. odpadów budowlanych, gruzu oraz korzystanie z pojemników przez właścicieli sklepów i punktów gastronomicznych, którzy często generując duże ilości odpadów ze swojej działalności, umieszczają je w osłonach śmietnikowych – twierdzi Grzegorz Rajter. Urzędnik zauważa także, że śmieci są rozrzucane przez osoby, które przeszukują je w poszukiwaniu rzeczy nadających się jeszcze do użytku.

Żeby poprawić działanie systemu konieczne jest, jak mówi Rajter, uczenie mieszkańców i zarządców m.in. prawidłowej selekcji oraz piętnowanie takich zachowań, jak wyrzucane śmieci poza miejscami gromadzenia odpadów.

Zobacz też:
Rozbiórka estakady zachodniej na placu Społecznym we Wrocławiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 153

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZamowMariana.pl

Segregacja nastręcza ludziom wielu trudności. Wcale mnie to nie dziiw, gdyż mimo że obowiązuje powszechny system segregacji, zasady mogą różnić się w poszczególnych gminach. Można to jednak sprawdzić. Jak? O tym pisałem na blogu: https://zamowmariana.pl/. Zapraszam:)

G
Gość
2019-08-17T14:36:36 02:00, Sutryk na kota:

Panie Sutryku! Śmieci się wywozi...

doucz się najpierw, kto odpowiada za wywóz śmieci. nie prezydent, nie miasto i nie urząd, tylko ZARZĄDCA danego terenu. a jak ten sobie nie radzi, to się wybiera nowego zarządcę, który ogarnia temat i potrafi gospodarować powierzonym sobie terenem

G
Gość

Gdyby ci, którzy mają w d... segregację zaczęli segregować to takiego syfu by nie było. Szkoda przyszłych pokoleń, które będą żyć w zdewastowanym środowisku. Tak - segregacja śmieci też ma wpływ na klimat. Śmieci ze zmieszanych trafiają do spalarni i to powoduje kolejny wzrost emisji CO2

G
Gość
2019-08-17T13:54:32 02:00, Gość:

Takie podwórka wystawiają tylko opinię mieszkańcom. Wystarczy obejrzeć zdjęcia - nawet się mieszkańcom nie chce złożyć pudeł tekturowych, a te zajmują kupę miejsca. Leniuchy i brudasy niszczą otoczenie innym. Piętnować takich sąsiadów, wychowywać brudasów, wtedy będzie lepiej!

Po tym jak mieszkancy wyrzucili swoje smiecie przyszli inni ktorzy je rozgrzebali? O tym to nie pomyslales co?

M
Maciek

Za 90% tego syfu odpowiada 10% brudasów, którzy mają wywalone na innych ludzi i robią sobie co chcą, bo nie ma na nich żadnego bata.

D
Door men
2019-08-17T09:28:04 02:00, ola:

Przyjechałam w zeszłym roku z Ukrainy, ale u nas takiego brudu i smrodu jak tu nie ma. A mówili, że w Polsce tak fajnie, europejsko….

2019-08-17T14:38:10 02:00, Proste:

I tu masz rację, ale biorąc za podstawę do tej teorii? Że się urodzilaś w Czarnobylu.

2019-08-17T14:51:09 02:00, Daa:

No to w czym problem ? Nazat na Ukrainu.

O przepraszam mamy dla jaśnie pani tu we Wrocławiu, apartament w hotelu pięcio gwiazdkowym

D
Daa
2019-08-17T09:28:04 02:00, ola:

Przyjechałam w zeszłym roku z Ukrainy, ale u nas takiego brudu i smrodu jak tu nie ma. A mówili, że w Polsce tak fajnie, europejsko….

2019-08-17T14:38:10 02:00, Proste:

I tu masz rację, ale biorąc za podstawę do tej teorii? Że się urodzilaś w Czarnobylu.

No to w czym problem ? Nazat na Ukrainu.

P
Proste
2019-08-17T09:28:04 02:00, ola:

Przyjechałam w zeszłym roku z Ukrainy, ale u nas takiego brudu i smrodu jak tu nie ma. A mówili, że w Polsce tak fajnie, europejsko….

I tu masz rację, ale biorąc za podstawę do tej teorii? Że się urodzilaś w Czarnobylu.

S
Sutryk na kota

Panie Sutryku! Śmieci się wywozi...

w
wajrak

Wyrzucić na bruk mieszkańców jak te śmieci taką mam koncepcje by urzędasom żyło się lepiej

x
x

x

G
Gość

Takie podwórka wystawiają tylko opinię mieszkańcom. Wystarczy obejrzeć zdjęcia - nawet się mieszkańcom nie chce złożyć pudeł tekturowych, a te zajmują kupę miejsca. Leniuchy i brudasy niszczą otoczenie innym. Piętnować takich sąsiadów, wychowywać brudasów, wtedy będzie lepiej!

G
Gość
2019-08-17T12:49:56 02:00, Pewnik:

Skoro trawniki niekoszone wyglądają ohydnie, to aż ręka świerzbi, aby tam wrzucać odpady. To wina posranych Zielonych ekologów i magistratu, że IM ULEGA!

masz rację choć to nie najistotniejszy aspekt

chodzi o to, że ekosocjaliści sprawili i dalej sprawiają, że cała gospodarka odpadami przestała być opłacalna i jest coraz bardziej nieopłacalna

dawniej była konkurencja, miejsca pracy przy segregacji, niskie ceny

obecnie mamy monopol, koszty, koszty, koszty

będzie coraz gorzej

socjalistyczne państwo będzie niewydolne i będzie się walić na coraz większej liczbie odcinków a w końcu padnie całe, jak PRL a ostatnio w Wenezueli

niestety durne polaczki dalej głosują albo na socjalistów (PIS), albo na eurosocjalistów (PO), albo na tęczowych komunistów (lewactwo)

G
Gość
2019-08-17T12:49:56 02:00, Pewnik:

Skoro trawniki niekoszone wyglądają ohydnie, to aż ręka świerzbi, aby tam wrzucać odpady. To wina posranych Zielonych ekologów i magistratu, że IM ULEGA!

Głupi jesteś. Brudasie. Do lasu też wrzucasz?

P
Pewnik

Skoro trawniki niekoszone wyglądają ohydnie, to aż ręka świerzbi, aby tam wrzucać odpady. To wina posranych Zielonych ekologów i magistratu, że IM ULEGA!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3