Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górale wygrali konkurs "Hard as a rock..." (FILMY, ZDJĘCIA)

Kinga Rękawiczna, fot. Tomasz Hołod
Mocno rockowy, gitarowy i patriotyczny. Taki był finał II edycji konkursu organizowanego przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość "Hard as a rock - żołnierze polskiego podziemia". W sobotę we wrocławskim klubie Łykend na Podwalu cztery finałowe zespoły wystąpiły przed jury i publicznością.

Śpiewali o Armii Krajowej, czasach dywersji i walce o niepodległość. O ludziach twardych jak skała - żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzach Wyklętych.

Najwyższe uznanie zarówno jury jak i publiczności zdobył Zespół Forteca ze Szczyrku.

Tak gra zespół Forteca:
na koncercie finałowym:


w eliminacjach:

Zaśpiewali finałową piosenkę “Żołnierze wyklęci - niezłomni żołnierze", a także m.in. “Szarą piechotę" z elementami historycznych nagrań. Listonosze z zawodu zagrali też kawałek o obronie Poczty Polskiej. - Ta piosenka ma dla nas specjalne znaczenie, nie tylko ze względu na rangę historyczną wydarzeń - powiedział lider zespołu, Maksymilian Migo. Swoim graniem zgarnęli większość konkursowych nagród: 3 tys. zł. ufundowane przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość i gitarę akustyczną z salonu Riff. Niebawem zobaczymy ich jako support podczas koncertu w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej podczas koncertu “Wrock for Freedom - Legendy Rocka we Wrocławiu".

Pozostałe trzy zespoły: Apokalipsa z Wołowa, M-79 z Wałbrzycha i Perfect Void z Wrocławia, otrzymały bony o wartości 1 tys. zł. do wykorzystania w salonach Riff.

Zespół Forteca to zespół historyczno - patriotyczny, który od sześciu lat śpiewa o naszej historii. - Oni są “z branży", mają cały repertuar w tej tematyce - mówi Krzysztof Jakubczak, juror i organizator koncertów “Wrock for Freedom". - Ten zespół ewidentnie trafił w konkurs, wiadomo, że nie napisali tych piosenek tylko po to, aby wygrać nagrodę. Mówią współczesnym językiem o historii. Dlatego teraz dajemy im możliwość zagrania na bardzo dużej scenie, z “Legendami rocka". To ważne doświadczenie i frajda dla zespołu - dodaje Jakubczak.

Tak grają inne kapele:

Górale ze Szczyrku zasłynęli przede wszystkim śpiewaniem wojennej poezji “ściśniętego gardła" m.in. Baczyńskiego, Gajcy. - Niektórzy zarzucali nam, że nie mamy swoich tekstów, ale przecież te wiersze są jeszcze lepsze, bo autentyczne, ich autorzy to wszystko przeżyli - mówi lider zespołu. - Zdecydowaliśmy się jednak napisać kilka swoich tekstów, pewnie dlatego w ubiegłym roku nie udało nam się dostać na ten konkurs - śmieje się Maksymilian Migo. - Teraz mamy już własną tekściarkę i to ona napisała piosenkę “Żołnierze wyklęci - niezłomni żołnierze". Zwycięską piosenkę, dodajmy.

- Już tydzień temu, podczas eliminacji, bardzo trudno było nam wybrać finałową czwórkę - powiedział podczas ogłaszania wyników konkursu Grzegorz Kowal, przewodniczący jury. - Teraz mieliśmy jeszcze cięższe zadania i do końca wahaliśmy się pomiędzy dwoma zespołami, które prezentują bardzo wysoki poziom i zagrali świetne utwory konkursowe. Zwyciężyła jednak Forteca, a Apokalipsa otrzymała drugie miejsce. Oni również mają spory repertuar historyczny, a wokalista, Radosław Butryński, od 12 lat pasjonuje się historią Polskiego Państwa Podziemnego i prowadzi stronę internetową poświęconą historii II Wojny Światowej www.dws-xip.pl. - Moim celem jest krzewienie naszej historii, to bardzo ważne - mówi Radek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska