Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GOPR-owcy dostali nowoczesne nosze. Będą mogli jeszcze sprawniej pomagać

Bartosz Kwiatkowski
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Dariusz Gdesz / Polskapresse
Wyjątkowy prezent dostali ratownicy-ochotnicy z Wałbrzysko-Kłodzkiej grupy GOPR. Dzięki firmie „Victoria” będą mogli sprawniej pomagać turystom.

Podróżni wypoczywający w naszych górach będą mogli czuć się bezpieczniej. Wszystko za sprawą Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria”, które zafundowały Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupie GOPR nowoczesne nosze.

Ich uroczyste przekazanie odbyło się w połowie lipca w siedzibie GOPR w Wałbrzuchu.

Ultralekkie nosze zastąpią stosowane do tej pory tzw. nosze francuskie starej konstrukcji.

- Nowe nosze dzięki swojej stosunkowo niewielkiej wadze znacząco odciążą ratowników, którzy muszą nieraz pokonywać wiele metrów w ciężkich warunkach terenowych z poszkodowanym - stwierdził Naczelnik Grupy Mariusz Rzepecki.

Nosze są uniwersalne i łatwe w obsłudze. Umożliwiają nie tylko transport na barkach ratowników, ale także po doczepieniu koła spełniają funkcje wózka transportowego, a po zamontowaniu pasów można ich używać do opuszczania poszkodowanego na linie lub transporcie przy pomocy helikoptera.

Dlaczego firma zdecydowała się wesprzeć ratowników-ochotników?

-GOPR pomaga nam wszystkim - zarówno mieszkańcom regionu, w tym pracownikom naszego zakładu i ich rodzinom, jak i turystom przybywającym w te strony. Każdy z nas liczy, że wybierając się w góry nic go nie zaskoczy, jednak sytuacje nieprzewidziane się po prostu zdarzają. Przekazując ten dar chcieliśmy wspomóc GOPR, by ewentualna pomoc mogła być realizowana sprawniej i z mniejszym obciążeniem dla ratowników - podsumowała wydarzenie Wiceprezes VICTORIA S.A Małgorzata Zydek.

Warto przypomnieć, że obecenie w GOPR-ze służbę pełni stu ratowników. Opiekują się oni ponad 1600 kilometrami szlaków, w zimie dodatkowo zabezpieczając stoki narciarskie. Teren działania jednostki obejmuje: bejmuje Góry Kamienne (Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche), Góry Wałbrzyskie, masyw Ślęży, Góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote. W rejonie działania grupy znajduje się Park Narodowych Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska