Głosowanie obowiązkowe? Zabraknie dla nas miejsc w więzieniach

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Fot . Pawel Relikowski / Polskapresse
Trzy lata więzienia za kradzież karty wyborczej i grzywna lub dwa lata więzienia za jej posiadanie poza lokalem wyborczym - takie sankcje czekają na tych, którzy nie odeślą w majowych wyborach prezydenckich swojej karty do głosowania wraz z oświadczeniem podpisanym imieniem, nazwiskiem i numerem Pesel. W praktyce oznacza to, że brak udziału w głosowaniu może być karany - w skrajnych przypadkach nawet więzieniem. Czy wystarczy dla wszystkich miejsc za kratami? Sprawdziliśmy

W dolnośląskich więzieniach brakuje przynajmniej 1 255 614 miejsc. Tylu osobom groziłoby więzienie, gdyby frekwencja w naszym regionie w korespondencyjnych wyborach prezydenckich, była identyczna, jak w jesiennych wyborach parlamentarnych. I gdyby uznać zapisy ustawy o wyborach korespondencyjnych i inne przepisy kodeksu wyborczego, jako groźby kary dla każdego, kto w ogóle nie zechce uczestniczyć w głosowaniu i zostawi w domu przekazaną mu kartę do głosowania.

Według danych z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu ,we wszystkich podległych mu dolnośląskich więzieniach jest 630 miejsc. Tymczasem w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu na Dolnym Śląsku nie wzięło udziału 1 260 298 osób.

W poniedziałek Sejm RP uchwalił kontrowersyjne przepisy autorstwa PiS, które wprowadziły wybory tylko w formie korespondencyjnej. Jest w niej przepis karny, interpretowany przez niektórych, jako groźba więzienia za odmowę udziału w głosowaniu.

Zobacz jak dokładnie mają wyglądać wybory

W myśl ustawy, do skrzynki mają być doręczone pakiety wyborcze. Wyborca będzie musiał wypełnić kartę do głosowania, włożyć ją do koperty, osobno wypełnić kartę ze swoimi danymi, całość włożyć do kolejnej koperty a wszystko wrzucić do skrzynki, przygotowanej przez pocztowego operatora. Ile będzie tych skrzynek i gdzie się będą znajdować? To jasne nie jest.

W ustawie jest też przepis karny, przewidujący trzy lata więzienia dla osoby, która „kradnie” kartę do głosowania. Oprócz tego w kodeksie wyborczym jest przewidziana kara dwóch lat wiezienia za przytrzymywanie karty do głosowania poza lokalem wyborczym. Nowe prawo – o korespondencyjnym glosowaniu – tego przepisu nie anulowało. Kogo uznać za złodzieja karty do głosowania, w myśl przepisu ustawy o korespondencyjnym głosowaniu? Czy ten przepis może dotyczyć każdego kto nie zwrócił jej do skrzynki, ustawionej przez pocztowego operatora wyborów? To nie jest jasne. Oznacza to, że w każdym przypadku przepisy te sądy mogą interpretować inaczej. Przepisy wejdą w życie, jeśli nie zmieni ich Senat, a potem ustawę podpisze Prezydent RP.

To ważne, zobacz

Nie przegap tych informacji

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W miejscach długotrwałego odosobnienia pewny elektorat totalnych - ja Wójt wam to mówię.

G
Gość
7 kwietnia, 23:09, Gość:

Karta z imieniem i nazwiskiem! Co wy za bzdury piszecie!!!! Udzial w wyborach caly czas jest tajny i nieobowiazkowy!!! Nic sie nie zmienilo. Ta gazeta dostala jakis prikaz od naczalstwa zeby pisac klamstwa?

same trolle

G
Gość
8 kwietnia, 1:08, makao w kakao:

Przepraszam, a w jaki sposób będzie zagwarantowana tajność wyborów, skoro w tej samej kopercie, co wypełnione arkusze do głosowania, znajdzie się również podpisane oświadczenie wraz z numerem PESEL?

8 kwietnia, 10:30, Gość:

Co ty pieprzysz czlowieku! Nigdzie nie bedzie danych.

1. Najpierw zglosisz chec golosowania. Tam bedzie twoje nazwisko jak zawsze nawet przy normalnych wyborach.

2. Wtedy przysla ci ANINIMOWY pakiet w ktorym bedzie ANONIMOWA koperta z ANONIMOWA karta do glosowania i ANONIMOWA koperta do ktorej wlozysz swoja ANONIMOWA karte z oddanym glosem

3.SAM pojdziesz wrzucic SWOJA anonimowa koperte do specjajnej ANONIMOWEJ skrzynki.

POTEM ODPOWIEDNI CZLOWIEK DOSTARCZY SKRZYNKE DO LOKALU WYBORCZEGO Z ANONIMOWYMI kopertami do urny. Nikt nie wie czyja koperta jest czyja bo co? BO WSZYSTKIE SA ANONIMOWE. Poczytaj sobie to kilka razy moze zrozumiesz. Jak idziesz glosowac do lokalu to pokazujesz dowod prawda? A potem wypelniasz na karcie anonimowo swoj glos. No i co tu trudnego do zrozumienia? Nic sie nie zmienia. Wybory sa TAJNE, a jak nie chcesz glosowac to po prostu nie zglaszasz takiej checi i nie dostajesz pakietu.

No raczej nie. Nie musisz zgłaszać chęci uczestnictwa w wyborach. Już jesteś wyborcą (o ile skończyłeś 18 lat). Jeśli jesteś zarejestrowany w swoim okręgu wyborczym dostaniesz pocztą pakiet, w którym znajdzie się również oświadczenie. W oświadczeniu wpisujesz swoje imię, nazwisko i numer PESEL. Po wypełnieniu karty do głosowania wkładasz ją do koperty na kartę do głosowania, którą zaklejasz, a następnie tę kopertę wkładasz do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem. Jeśli to jest według Ciebie tajne głosowanie to albo korzystałeś z edukacji zbliżonej do TVP albo wiedzę czerpiesz z przekazów dnia opracowanych na Nowogrodzkiej na użytek ciemnych mas. Do tego kto ma pilnować tych skrzynek wyborczych? Jeśli to prawda, że wojsko lub policja to hmmm... nie najlepiej mi się to kojarzy - mimo całego szacunku dla wyżej wymienionych.

G
Gość

Karta z imieniem i nazwiskiem! Co wy za bzdury piszecie!!!! Udzial w wyborach caly czas jest tajny i nieobowiazkowy!!! Nic sie nie zmienilo. Ta gazeta dostala jakis prikaz od naczalstwa zeby pisac klamstwa?

e
e-meryt

Panie Rybak, niech Pan nie bierze tego co wziął Pan rano.

W projekcie Ustawy nie ma nigdzie zapisu, z którego wynikała by kara za niegłosowanie. Są natomiast restrykcje, za oszustwa przeciw głosowaniu. Widać wyraźnie, że jest Pan w stanie napisać wszystko byleby zwiększyć poczytność artykułu.

b
bb

W Sejmie uchwalono przepisy, według których głosowanie w wyborach prezydenckich odbędzie się w formie korespondencyjnej. Ustawa jest już w Senacie. Tymczasem niektóre media krytykujące rząd wykryły „spisek”. Podają, że za zniszczenie, czy ukrywanie karty do głosowania grozi kara pozbawienia wolności. Są tacy "dziennikarze", którzy piszą, że ustawa "wymusza" oddanie karty wyborczej. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w rozmowie z niezalezna.pl mówi wprost: „Jest to dowód na kompletną ignorancję w stosunku do procesu wyborczego opozycji i mediów ją wspierających”

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie