18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gloria Deo - wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (ZDJĘCIA)

Małgorzata Matuszewska
Gloria Deo. Rzemiosło w służbie religii - ekumeniczna wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie czynna do 31 stycznia

Najwięcej zabytków związanych z katolicyzmem, protestantyzmem, prawosławiem, ale także bardzo piękne judaica można oglądać na otwartej 18 września w Muzeum Narodowym wystawie Gloria Deo.
Rzemiosło w służbie religii.

Wystawa składa się z prawie 500 obiektów powstałych od XII do XX wieku, prawie wszystkie pochodzą ze zbiorów własnych naszego muzeum. Wśród nich są prawdziwe cacka. Tzw. Pucharek świętej Jadwigi, powstał w jednym z najlepszych ośrodków złotnictwa europejskiego - Augsburgu wykonany co prawda ponad 300 lat po śmierci świętej, ale przez datę (1237 r.) umieszczoną na jego spodzie najprawdopodobniej na zlecenie Rady Miejskiej, podkreślający związek między świętą a Radą.

Innym wartym dostrzeżenia zabytkiem jest fotel z kościoła Świętej Trójcy w Żórawinie, wykonany przez nieznanego stolarza w 1604 roku, na zamówienie rodziny Haniwaldów, inicjatorów przebudowy kościoła. Na tym fotelu siedział Jan Paweł II podczas uroczystości powitania na wrocławskim lotnisku w maju 1997 roku. Ze zbiorów prywatnych kolekcjonera wypożyczony został olbrzymi, barokowy, trójdzielny konfesjonał. Precjoza używane przez wyznawców religii judaistycznej to m.in. XVIII-wieczny świecznik szabatowy, z festonami i motywami roślinnymi na bocznych krawędziach, używany w czasie szabatu i uroczystej kolacji w piątkowy wieczór.

Niezwykłe wrażenie robią ikony, m.in. trzyczęściowa ikona podróżnicza z XVIII wieku. Kuratorka wystaw Małgorzata Korżel-Kraśna pokazuje, jak wyglądało życie religijne mieszkańców Śląska od XII wieku do współczesności. - Te przedmioty są wyrazem tolerancji mieszkańców Śląska różnych narodowości i wyznań - podkreśla Małgorzata Korżel-Kraśna.

Wystawie towarzyszą prezentacje i wykłady: 24 października o godz. 14 Magdalena Musiał opowie o Kościele Łaski w Kamiennej Górze, 6 listopada o godz. 11, 13 i 16 Andrzej Korus zaprezentuje fundację Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, o godz. 12 Jadwiga Jasińska-Sadura opowie o wrocławskich epitafiach i nagrobkach, o godz. 15 po wystawie oprowadzi zwiedzających jej kuratorka.

20 listopada o godz. 14 planowany jest wykład Jana Pawlickiego o ikonach. 4 grudnia o godz. 12 Anna Grużlewska opowie o Żydach na Dolnym Śląsku, o godz. 15 po wystawie oprowadzi zwiedzających jej kuratorka.

5 grudnia o godz. 14 rozpocznie się spotkanie z rabinem Icchakiem Chaimem Rapaportem. 11 grudnia o godz. 12 o apoteozach we wrocławskim malarstwie barokowym opowie Aldona Fąfara, o godz. 14 Grzegorz Wojturski zaprasza na wykład Trydencki czy watykański? Kościół katolicki w świetle dawnych i współczesnych form kultu. 12 grudnia o godz. 12 Iwona Gołaj poprowadzi zajęcia dla dzieci: Kielichy, szafy, pieczęcie, czyli o tajemniczych przedmiotach w kościele. 16 stycznia o godz. 14 zacznie się ostatni wykład - Piotr Oszczanowski opowie o mecenacie najsłynniejszych pastorów wrocławskich. W Muzeum Narodowym można też kupić dwutomowy katalog, cenną publikację w twardej oprawie, prezentującą zbiory. Za dwa tomy kupujący zapłaci ok. 140 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska