Głogów w liczbach

Kacper Chudzik
Udostępnij:
Ile w naszym mieście jest panien do wzięcia, policjantów czy taksówek?

Specjalnie dla naszych Czytelników sprawdziliśmy różne dane liczbowe dotyczące naszego miasta. Ile pracuje w nim policjantów? Ilu głogowian to rozwodnicy lub wdowcy? Jak szacuje się przeciętną długość życia w Głogowie?

Liczba mieszkańców naszego miasta według danych na początek 2017 roku to 65 524 osoby. Ponad połowa, bo 34350 mieszkańców to kobiety. Na 100 mężczyzn wypada więc 108 kobiet. Gęstość zaludnienia na 1 km2 to 1872 osoby.

Przeciętna przewidywana długość życia mieszkańców naszego miasta to 73,3 lat w wypadku mężczyzn oraz 80,9 w przypadku kobiet. W 2016 roku zmarło w sumie 591 osób. Urodziło się natomiast 599 dzieci.

Panien jest mniej niż kawalerów

Według danych portalu polskawliczbach.pl ponad połowa głogowian, bo blisko 59 proc. to osoby zamężne lub żonate. Kawalerów i panien jest tylko około 26 proc. Nie mamy jednak dobrych wieści dla panów szukających towarzyszek, bo niezamężnych kobiet jest o wiele mniej niż panów, o blisko 10 proc.

Z kolei 13 proc. populacji Głogowa stanowią wdowcy i wdowy. W tej grupie zdecydowanie przeważają kobiety. Rozwodnicy to tylko 6 proc. głogowian. Wśród nich również więcej jest kobiet niż mężczyzn.

Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w 2016 roku zawarto 506 małżeństw. Odnotowano również 214 rozwodów. W obu przypadkach liczby te są wyższe niż rok wcześniej.

Zmniejsza się liczba taksówek

Jak dowiedzieliśmy się w głogowskim ratuszu, po naszym mieście jeździ w sumie 171 taksówek. Jedna przypada więc na 383 mieszkańców. Liczba taksówek zmniejszyła się w ostatnich latach. Wcześnie było ich ponad 200.

W naszym regionie mamy również bardzo wiele samochodów. W całym powiecie jest ich 64186.

Z mieszkaniami nie jest źle. Spada też bezrobocie

Dane z Głównego Urzędu Statystycznego docierają z lekkim opóźnieniem wynikającym z dużego nakładu prac, jakiego wymaga opracowanie ich w każdym mieście Polski. Dlatego najnowsze dane GUS-u dotyczące mieszkalnictwa w naszym mieście pochodzą z początku 2016 roku.

Wynika z nich, że przeciętna powierzchnia mieszkaniowa na jednego człowieka wynosi w Głogowie 21,8 mkw. Z kolei przeciętna powierzchnia mieszkania to 58,2 mkw.

Według danych z końca stycznia w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 3100 mieszkańców. Z kolei ostatnie oficjalne dane dotyczące zarobków w naszym mieście pochodzą z początku 2016 r. Wynika z nich, że przeciętna pensja w Głogowie wynosi 3616 złotych.

Ponad 300 osób na jednego policjanta

W 2016 głogowska policja wszczęła 1846 postępować w związku z popełnionymi na terenie miasta przestępstwami. Odsetek wykrywalności wyniósł natomiast 72 proc.

Najpopularniejsze przestępstwa to: kradzieże z włamaniem (320), kradzieże (293). W 2016 roku w Głogowie skradziono też 35 samochodów.

Komenda Powiatowa Policji w Głogowie dysponuje 197 etatami dla funkcjonariuszy. Wynika z tego, że na jednego policjanta przypada 332 głogowian. Wydaje się, że to sporo, ale i tak mniej niż średnia dolnośląska. W tym wypadku na jednego policjanta wypada aż 386 mieszkańców województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie