Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głogów: Stara księga już w Warszawie. Głogowianka kończy wojenne sprawy

Urszula Romaniuk
Helena Samsonowska zadbała o księgę
Helena Samsonowska zadbała o księgę Urszula Romaniuk
Helena Samsonowska z Głogowa przekazała liczącą 280 lat księgę towarzystwu historycznemu w stolicy. - Nareszcie rozliczyłam się z przeszłością - cieszy się głogowianka.

Chodzi o starodruk pt. "Historia Boska żywota Przenajświętszej Maryi Panny Matki Jezusa Chrystusa", napisany przez błogosławioną Marię de Agreda, hiszpańską mistyczkę beatyfikowaną w 1672 r. Księga była przechowywana przez rodzinę pani Samsonowskiej przez ostatnie 70 lat.

Trafiła do niej w wyniku wojennych perypetii. Jej przodkowie mieszkali wtedy na Podolu. Z opowieści rodzinnych wynika, że w 1939 r. spakowano wyposażenie katolickiego kościoła w Boryczówce, gdzie żyli sami Polacy. Trzy duże skrzynie schowano pod słomą w stodole w obejściu babci pani Heleny Antoniny Kitajczyk. Kiedy w 1946 r. przyjechała na Ziemie Odzyskane z córkami Zofią i Joanną, nie przywiozła dużego dobytku, ale były w nim te trzy skrzynie z boryczowskiego kościoła.

W 1964 roku trafiły do kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubinie, ale księga została u Samsonowskich. Potem zaopiekowała się nią Helena Samsonowska.

- Ale nigdy nie była własnością moją ani nikogo z moich najbliższych, dlatego zdecydowałam się ją oddać - tłumaczy głogowianka.

Księga nigdy nie była własnością moją ani nikogo z moich najbliższych, dlatego zdecydowałam się ją oddać

Starodruk należy do społeczności wsi Boryczówka na Podolu w powiecie Trembowla (dziś - Ukraina), bo jej nazwa jest tam wiele razy wymieniana. Ale dedykowany został Ewie z hrabiów Leszczyńskich Szembekowej, kanclerzynie wielkiej koronnej, starościnie łomżyńskiej, grudziądzkiej, lubaczowskiej. Dlatego po wielu staraniach pani Heleny znalazł się w zbiorach Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie.

- Na razie księga została wypożyczona do Gimnazjum nr 22 w Warszawie, które niedawno otrzymało imię generała Piotra Szembeka - mówi głogowianka. - I zostanie tam tak długo, jak ta placówka będzie istnieć.

"Historia Boska żywota (...)" jest zapisem dziesięcioletnich objawień Maryi Panny Matki Jezusa. Pierwsze wydanie ukazało się w 1670 r. w Madrycie. W Polsce licząca 1260 stron i ważąca 3,5 kg księga w czarnej oprawie wydrukowana została w 1730 r. w Krakowie w drukarni Michała Cezarego, w tłumaczeniu księdza Stanisława Staniewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska