Głogów: Piece szybowe do lamusa

  Głogów: Piece szybowe do lamusa

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Hucie Miedzi Głogów I wybudowany zostanie piec zawiesinowy. Zastąpi on przestarzałą i uciążliwą dla środowiska naturalnego technologię, opartą na przetopie koncentratów w piecach szybowych.
  - Piece szybowe w hucie to już technologia schyłkowa - wyjaśnia Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź. - Inwestycja ta będzie miała też wpływ na poprawienie bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Roman Grzelczak, dyrektor głogowskiej huty, dodaje, że piec zawiesinowy jako konstrukcja przyjazna środowisku nawet kilkunastokrotnie ograniczy emisję gazów i pyłów do atmosfery.

  - Choć obecnie wszystkie pomiary emisji zanieczyszczeń mieszczą się w granicach normy - zapewnia dyrektor Grzelczak.


  Dla przyszłości zakładu ważne jest przede wszystkim to, że piec zawiesinowy zapewni produkcję hutniczą na kolejne 40 lat. Piece szybowe, z których dwa pracują, a trzeci jest w remoncie, takiej gwarancji już nie dają ze względu na gorsze parametry techniczne. Budowa pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów I ma potrwać ponad cztery lata i będzie kosztować ok. 1,7 mld zł. Po modernizacji będzie to najnowocześniejsza linia produkcyjna na świecie (250 tys. ton miedzi rocznie). Będzie to już drugi taki piec w głogowskim zakładzie (po jego uruchomieniu piece szybowe zostaną zamknięte). Obecnie wytwarza się tam 425 tys. ton miedzi w postaci katod, a także srebro oraz złoto.

  Na podobne zmiany nie zanosi się natomiast na razie w Hucie Miedzi Legnica. Są tam trzy piece szybowe, z których dwa pracują, a trzeci jest w rezerwie. Rocznie wytwarza się około 100 tys. ton miedzi elektrolitycznej.

  Brak perspektyw już niepokoi związkowców. Twierdzą, że inwestowanie w głogowską hutę, może być nawet zagrożeniem dla legnickiej.

  - Moim zdaniem nasz zakład powinien pracować jeszcze około trzydziestu lat - mówi Mieczysław Stembalski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego w Hucie Miedzi Legnica. - Ale bez inwestycji nie będzie to możliwe i ludzie stracą pracę.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo