18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści już po egzaminie humanistycznym (ZOBACZ ZADANIA)

Paulina Czarnota
5119 uczniów ostatnich klas wrocławskich gimnazjów pisze dzisiaj pierwszą z trzech części egzaminu, który zakończy ich edukację w tej szkole. Wyniki sprawdzianu zaważą m.in. na tym, do jakiej szkoły średniej się potem dostaną.

Dziś gimnazjaliści zmagają się z częścią humanistyczną, która sprawdzi ich wiadomości z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie i sztuki. Jutro sprawdzian z matematyki, fizyki, chemii, geografii i biologii. W czwartek - z języków obcych.

Której części młodzież obawia się najbardziej? Uczniowie z Gimnazjum nr 14 przy ul. Kołłątaja wskazują tę pierwszą, czyli humanistyczną. - Boję się zagadnień z historii - mówi Katarzyna Cieślińska, uczennica klasy IIIA.

Zobacz zadania i odpowiedzi z lat poprzednich

Jej kolega z klasy, Radek Wabnic, też stresuje się przed wtorkowym egzaminem. - Przeraża mnie wypracowanie, które trzeba napisać - mówi.

Natomiast część matematyczno-przyrodnicza nie jest im straszna. - Jestem dobrze przygotowany, więc do egzaminu podchodzę na luzie - zapewnia Sylwester Seweryn, uczeń IIIA. Chłopak wybrał dwie szkoły ponadgimnazjalne, do których chce złożyć podanie. To Technikum nr 3 przy ul. Młodych Techników i Zespół Szkół nr 1 w Krzyżowicach koło Wrocławia. W pierwszej szkole chciałby się kształcić na elektromechanika, w drugiej w zawodzie technik weterynarz.

Gimnazjaliści nie ukrywają, że stresują się przed egzaminem. Ale nauczyciele zapewniają ich, że nie ma co się bać, bo są świetnie przygotowani. - Nie powinni się martwić. Przez trzy lata zdobyli dużo wiedzy i na pewno sobie poradzą - zapewnia polonistka Dorota Feliks. - Niech nie oddają kartek przed czasem. Lepiej wykorzystać go maksymalnie i dokładnie sprawdzić odpowiedzi - radzi nauczycielka.

Z każdej części egzaminu można zdobyć maksymalnie 50 punktów. W tym roku wynik egzaminu z języka obcego nie będzie jeszcze brany pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Ale za rok - już tak.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Już czas wybierać szkołę średnią
Dziś o godz. 9 gimnazjaliści zasiądą do ławek, by napisać pierwszą - humanistyczną część egzaminu.
Na napisanie części humanistycznej, jak i matematyczno-przyrodniczej uczniowie będą mieli 120 minut. Tylko część poświęcona językowi obcemu potrwa krócej, bo 90 minut. Rekrutacja dla kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych będzie trwała od 27 kwietnia do 27 maja.

Wtedy uczniowie mogą wybrać szkoły ponadgimnazjalne, w jakich chcą się uczyć. Do wyboru mają maksymalnie trzy szkoły (w każdej jednak kilka oddziałów). Wyniki egzaminu gimnazjaliści poznają 15 czerwca. Jeśli ktoś np. zachoruje i nie napisze teraz sprawdzianów, będzie miał szansę przystąpić do nich 6, 7 i 9 czerwca. Każdy otrzyma zaświadczenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z wynikami egzaminów.

ARKUSZE EGZAMINACYJNE

Arkuszstandardowy dla uczniów bez dysfunkcji oraz uczniów z dysleksją rozwojową
Arkusz dla uczniów słabo widzących
Arkusz dla uczniów słabo słyszących i uczniów niesłyszących
Arkusz dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska