Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giełda staroci w centrum Wrocławia. Wśród tych rzeczy można znaleźć perełki warte fortunę! [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
U handlarzy można nabyć cenne obrazy, wojskowe ordery, meble z różnych epok, porcelanę, naczynia lub inne historyczne pamiątki.
U handlarzy można nabyć cenne obrazy, wojskowe ordery, meble z różnych epok, porcelanę, naczynia lub inne historyczne pamiątki. Magdalena Pasiewicz / Polska Press
Od piątku do niedzieli (8-11 grudnia) w godzinach 8:00-16:00, na placu przy katedrze św. Marii Magdaleny odbywa się giełda staroci. Swoje stoisko mają na nim panowie Cezary i Adam. Sprzedawaniem antyków czy precjozów zajmują się od lat. Opowiadają o kulisach swojej profesji i najciekawszych przedmiotach, które udało im się pozyskać do kolekcji.

Giełda staroci we Wrocławiu. Co można kupić?

Wystarczy kilka chwil na targu, aby przekonać się, że można tu znaleźć się dosłownie wszystko. Na placu obok skrzyżowania ulic Szewskiej z Wita Stwosza w dniach 8-11 grudnia można kupić cenne obrazy, wojskowe ordery, meble z różnych epok, porcelanę, naczynia lub inne historyczne pamiątki.

W jednym z punków handlowych znaleźliśmy do nabycia drogocenny stolik z czasów przedwojennych. Położony na nim lniany obrus był niewiele młodszy. Na stoisku obok można kupić porcelanę z wizerunkami zwierząt albo znanych osób. Jest choćby talerz z księżną Dianą. Sprzedawcy mają też m.in. oryginalne naczynie z czasów napoleońskich. Jego powstanie datowane jest na 1807 rok.

Dalsza część tekstu pod galerią

U handlarzy można nabyć cenne obrazy, wojskowe ordery, meble z różnych epok, porcelanę, naczynia lub inne historyczne pamiątki.

Giełda staroci w centrum Wrocławia. Wśród tych rzeczy można ...

W takim miejscu szybko można sobie przypomnieć o historii. Sprzedawane obrazy pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, ale najstarszy z nich ma już niemal 400 lat.

Znajdzie się tu mnóstwo broni białej lub narzędzi. Większość z egzemplarzy została już naruszona zębem czasu, ale nie straciły one swojego uroku. Niektórzy sprzedają też niemieckie hełmy wojskowe.

Giełda staroci - antyki to sens życia

Antyki to dla pana Cezarego życiowa pasja. Doświadczony rzeczoznawca podróżuje po środkowej Europie w poszukiwaniu cennych obrazów i pamiątek z czasów przedwojennej Polski. W swoich rękach miał już dzieła warte setki tysięcy złotych. Niedawno udało mu się dokonać wielkiego odkrycia.

- Na giełdzie w Niemczech dotarłem do stoiska prowadzonego przez młodszego mężczyznę. Sprzedawał rzeczy po dziadku, esesmanie. Jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem jedwabny sztandar polskiej szkoły z orłem białym. Godło było szyte srebrnymi nićmi, a na odwrocie widniał obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Kupiłem go za 1500 euro i zapytałem tę konkretną szkołę, czy byłaby chętna na odzyskanie znaleziska. Zorganizowano zbiórkę i udało się dostarczyć sztandar akurat na 100-lecie placówki - opowiada pan Cezary.

U handlarzy można nabyć cenne obrazy, wojskowe ordery, meble z różnych epok, porcelanę, naczynia lub inne historyczne pamiątki.
U handlarzy można nabyć cenne obrazy, wojskowe ordery, meble z różnych epok, porcelanę, naczynia lub inne historyczne pamiątki. Michał Perzanowski / Polska Press

Pan Adam z kolei zbiera wszelkie ciekawostki związane z historią. Na swoim stoisku ma pakiet widokówek z Wrocławia. Większość z nich datowana jest na lata 1905-1920. Niektóre budynki w ogóle nie zmieniły się od tego czasu.

Interesują go również militaria. W swojej kolekcji ma odznaczenia wojskowe z RFN, NRD, ZSRR, Stanów Zjednoczonych, ale i Włoch czy Grecji. Znalazł się tu również oryginalny Krzyż Walecznych z 1920 roku, czyli polskie odznaczenie, które właśnie dopiero od tamtego roku zaczęto przyznawać.

- Po 35 latach doświadczenia umiem rozpoznać cenną rzecz po jednym spojrzeniu i dotyku. Jako zawodowy rzeczoznawca wiem, co może mieć jakąkolwiek wartość. Sztuką jest, niestety, znaleźć na precjoza kupca. A w dzisiejszych czasach coraz o to trudniej - mówi w rozmowie z Gazetą Wrocławską pan Adam.

Giełda staroci - jak trafić

Targ jest czynny w dniach 8-11 grudnia w godzinach 8-16. Sprzedawców znajdziecie tutaj:

MOGŁO CI UMKNĄĆ:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska