Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie znajdziesz grzyby na Dolnym Śląsku (MAPY)

Bogumiła Nehrebecka, MM
Zaczyna się sezon na grzyby. Stwórzmy wspólnie mapę grzybów na Dolnym Śląsku. Piszcie do nas, gdzie byliście na grzybobraniu, co udało Wam się zebrać i fotografujcie swoje zbiory. Czekamy na mejle: [email protected]

Mapki, które prezentujemy powyżej kliknij, by otworzyć całą mapę grzybów w pliku pdf) powstały ubiegłorocznej jesieni we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu. Szefowie nadleśnictw zgłosili nam tradycyjne miejsca grzybobrania. Są to lasy, w których prawie co roku można znaleźć grzyby. Ale podkreślamy słowo "można“, bo nie wiemy, czy i tej jesieni się tam pojawią. Dlatego postanowiliśmy poprosić Państwa o pomoc.

Chcemy stworzyć naszą wspólną mapę. Przez październik i listopad będziemy nanosić na nią nazwy miejscowości, do których Państwo się wybraliście, by w okolicznych lasach poszukać grzybów. Prosimy o informację, czy je znaleźliście, a jeśli tak, to jakie i jak dużo.

Wiemy, że prawdziwi grzybiarze nie chcą zdradzać swoich miejsc, w których zbierają borowiki czy maślaki. Ale nam nie chodzi o tak dokładne informacje. Prosimy tylko o wskazanie obszaru lasu i podpowiedź dla innych amatorów grzybobrania, czy warto tam się udać.

Liczymy też na to, że Czytelnicy przyślą nam zdjęcia swoich zbiorów. Będziemy je drukować, a potem wybierzemy jedno z nich i autor otrzyma od nas upominek-nagrodę: wielki kosz i atlas grzybów. Autorów zdjęć prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu lub adresu mejlowego, byśmy mogli zdjęcie podpisać, a potem wręczyć nagrodę.
Informacje i zdjęcia prosimy wysyłać e-mailem na adres: [email protected].

WASZE GRZYBOBRANIA - KLIKNIJ I ZOBACZ EFEKTY

KILKA PORAD DLA AMATORÓW GRZYBOBRANIA

W czasie ładnej pogody trzeba szukać grzybów w miejscach cienistych, zacisznych, na stokach. Jeśli natomiast mamy do czynienia z deszczową aurą, wybierzmy się na poszukiwania w suchsze, ciepłe miejsca. W rzadkim lesie grzyby najczęściej rosną w pobliżu drzew od strony północnej.

Pod dębami, osikami, brzozami, topolami czy modrzewiami lubią ukrywać się maślaki, koźlarze i borowiki. Podobno dobrą metodą podczas grzybobrania jest chodzenie od brzozy do brzozy. W lasach brzozowych występują głównie koźlarze. Grzyby te "lubią" też drzewostany świerkowe, brzegi polanek leśnych i inne miejsca, gdzie dociera sporo promieni słonecznych. Pod świerkami można również spotkać rydze. W ciepłych lasach liściastych, głównie pod dębami i grabami możemy spotkać podgrzybki. W młodnikach sosnowych - maślaki.

Leśnicy podpowiadają, że tam, gdzie rosną muchomory, mogą rosnąć i borowiki. Zacienione miejsca na poboczach, porośnięte wysokimi sosnami, obrośnięte mchem i wrzosem zazwyczaj stanowią znakomite podłoże dla prawdziwków. Kiedy znajdziemy dorodnego prawdziwka lub podgrzybka, zawsze warto rozejrzeć się, czy nie ma on w pobliżu towarzystwa. Jeśli szukamy grzybów w lasach iglastych, zwracajmy uwagę na kupki igliwia. Podchodzimy do nich ostrożnie. Zaczynamy od delikatnego dotknięcia z góry. Jeśli napotkamy opór, to znaczy, że w środku jest grzyb. W lasach iglastych w towarzystwie borówki czarnej lubią ukrywać się podgrzybki i zajączki. Na obrzeżach dróg możemy śmiało szukać prawdziwków, maślaków, koźlaków. Czasami warto też poszukać ich na środku mało uczęszczanej leśnej łąki.

Idąc na grzyby, pamiętajmy, że zamiast wyrywać je z całą grzybnią, powinniśmy delikatnie je okręcać przy samej ziemi. Aby nie uszkodzić grzybni, możemy też grzyb ucinać nożem równo z ziemią. Lepiej też powstrzymać się przed zbieraniem małych grzybków, gdyż nie miały one jeszcze szansy rozsiać zarodników.
Nie zapominajmy także, że nie wolno zbierać grzybów na terenach chronionych: w rezerwatach, parkach narodowych. Nie wolno wchodzić na tereny młodych nasadzeń.

Nie wolno także niszczyć i kopać owocników grzybów trujących i niejadalnych, ponieważ wszystkie one są dla lasu bardzo pożyteczne. Na przykład grzybnia muchomorów zaopatruje w wodę i substancje odżywcze wiele gatunków drzew.
Zebranego grzyba, który kwalifikuje się do wyrzucenia, nie powinniśmy rzucać na ziemię, gdzie zwyczajnie zgnije. Lepiej nadziać go na sęk drzewa, czy gałązkę krzewu, gdzie wyschnie i rozsieje po lesie zarodniki.

Z biologicznego punktu widzenia to, co potocznie nazywamy grzybem, jest owocnikiem wytwarzanym przez grzybnię, a ona żyje w ziemi przez wiele, wiele lat. Jeśli zna się miejsca, gdzie znajduje się grzybnia konkretnego gatunku grzyba, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że co roku o tej samej porze będą tam grzyby. MM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdzie znajdziesz grzyby na Dolnym Śląsku (MAPY) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska