Gdzie oddychać #BezSmogu?

Artykuł sponsorowany

Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Problem smogu nasila się w okresie jesienno-zimowym w tak zwanym sezonie grzewczym. Według raportu WHO na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w Polsce.1 Z szacunków Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że zła jakość powietrza przyczynia się do śmierci 43 tys. mieszkańców naszego kraju w ciągu roku.2 Co zrobić, żeby ustrzec się przed negatywnymi skutkami złej jakości powietrza?

Jak powstaje smog?

Mieszkańcy miast i miasteczek często dostrzegają efekty zanieczyszczeń powietrza w postaci szarej mgły. Smog wywołany jest emisją zanieczyszczeń ze źródeł znajdujących się poniżej 40 m. Wpływ na utrzymywanie się smogu mają brak wiatru i duża wilgotność powietrza. W Polsce główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza są pozaprzemysłowe procesy spalania – węgla, drewna i niskiej jakości paliw.

Przekraczamy normy!

Zgodnie z zaleceniami WHO, dopuszczalny poziom średniodobowego stężenia pyłów zawieszonych wynosi 25 µg/m3 dla PM 2,5 i 50 µg/m3 dla PM 10. Niestety, w Polsce te normy są kilkukrotnie przekraczane. Na przykład w styczniu 2017 roku w ponad 25 stacjach pomiarowych średnie miesięcznie stężenie pyłów przekraczało normy czterokrotnie . Rekordowe wartości szkodliwych substancji odnotowano w Bieszczadach -średnie dobowe stężenie PM10 przekraczało normę ośmiokrotnie.

Wpływ powietrza na nasze zdrowie

Europejska Agencja Środowiska informuje, że od 79% do 86% mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażona na negatywne skutki smogu.3 Powietrze jakim oddychamy ma ogromny wpływ na jakość życia.

Skutkami smogu mogą być podrażnione spojówki, gardło czy tchawica, oddychanie zanieczyszczony powietrzem może powodować bóle głowy, kaszel czy utrudniać oddychanie. Pyły o mniejszej wielkości mogą przenosić się do płuc i krwiobiegu, przyczyniając się do chorób układu oddechowego, krążenia, a nawet nowotworów. Zanieczyszczone powietrze może również przyczyniać się do chorób sercowo-naczyniowych, a także wpływać na przewlekłe zapalnie oskrzeli.

Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności.

Jak walczyć ze smogiem?

Pierwszym krokiem do walki ze smogiem jest stworzenie sieci sensorów, które pozwolą na zlokalizowanie miejsc najbardziej dotkniętych problemem, a także zidentyfikowanie przyczyn. System jakości powietrza w Polsce w głównej mierze opiera się na sieciach stacji pomiarowych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, które rozmieszczone są w newralgicznych punktach regionów. W całym kraju jest ich jedynie ok. 300. Stacje pozwalają na określenie stężenia pyłów w najbliższej okolicy pomiaru oraz dają możliwość długoterminowej oceny stanu powietrza. Jednak ich zagęszczenie nie jest na tyle duże, by otrzymać dane na temat zanieczyszczeń we wszystkich punktach kraju, a jakość powietrza może różnić się na przestrzeni kilku kilometrów. Dlatego bardzo istotna jest świadomości zagrożenia, bo umożliwia zabezpieczenie się przed jego skutkami.

bez_smogu

#BezSmogu

Odpowiadając na to wyzwanie eurobank realizuje kampanie #BezSmogu. W ramach której bank przyłącza się do tworzenia ogólnopolskiej sieci czujników smogu. Celem inicjatywy jest poszerzenie bazy danych dotyczących jakości powietrza w poszczególnych regionach Polski oraz zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem. W 50 placówkach banku zostaną zainstalowane sensory mierzące poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, a także, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę i wilgotność powietrza. Wybrane placówki położone są w miejscach zmagających się z dużym stężeniem smogu. Czujniki zamieszczane są od listopada i pojawią się w województwach: śląskim, dolnośląskim, małopolskim, opolskim, łódzkimi i mazowieckim.

Bieżące informacje o jakości powietrza w danym regionie, zyskane dzięki czujnikom, będę dostępne na stronie

https://map.airly.eu/pl/

.

Artur KurasińskiWszyscy powinniśmy mieć dostęp do informacji na temat tego, co dzieje się za oknem. Posiadając pełną wiedzę, świadomie możemy zaplanować np. wyjścia z domu, ćwiczenia na świeżym powietrzu, rodzinny spacer z dzieckiem. W Polsce dostęp do tych danych jest wciąż ograniczony. Stacje pomiarowe znajdują się w kilku punktach w dużych miastach. Natomiast nie mamy konkretnych danych o powietrzu na naszej ulicy lub w pobliskim parku. Im większa liczba czujników, tym wyższy poziom świadomości. Cieszę się, że eurobank chce współrealizować tę ważną misję – Artur Kurasiński, bloger, ambasador akcji #BezSmogu.

Artur Kurasiński konsekwentnie zachęca do stworzenia sieci czujników, zwracając uwagę na rolę precyzyjnego dostępu do danych o jakości powietrza. eurobank odpowiedział na apel blogera przyłączając się do współtworzenia mapy jakości powietrza w Polsce.

Magdalena SuchanekJako firma odpowiedzialna społecznie chcemy zabrać głos w ważnej sprawie oraz prowokować do dyskusji na temat jakości powietrza w Polsce. Wierzymy, że każdy z nas ma realny wpływ na zmiany, może zmieniać atmosferę na bardziej przyjazną środowisku - Magdalena Suchanek, Dyrektor Zarządzający, Euro Bank S. A.

Źródła:

1 WHO Global Urban Ambient Air Pollution Database
2 „Air quality in europe 2016”, Europejska Agencja Środowiska, źródło: https://www.eea.europa.eu/
3 „Air quality fact sheet 2013”, Europejska Agencja Środowiska, źródło: https://www.eea.europa.eu/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdzie oddychać #BezSmogu? - Dziennik Polski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska