Garri Kasparow w Polsce. Arcymistrz był gościem festiwalu "Szachy w Ustroniu łączą pokolenia". Wydarzenie przyciągnęło tysiące fanów

Materiał informacyjny Grupy Mokate
Udostępnij:
Jeden z najwybitniejszym szachistów w historii odwiedził Polskę. Garri Kasparow uświetnił festiwal “Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”. Arcymistrz zagrał w symultanie, meczu szachowym, w którym rywalizował jednocześnie z dwudziestoma przeciwnikami. Jego rywalami były wybitne osobistości ze świata biznesu, nauki, a także zdolni szachiści młodego pokolenia. Wydarzenie przyciągnęło tysiące fanów, wśród nich obecni byli mistrz świata w skokach narciarskich - Piotr Żyła oraz Jan Krzysztof Duda – najlepszy polski szachista, zdobywca Pucharu Świata FIDE.

W dniach 13 - 22 sierpnia w Ustroniu odbył się festiwal szachowy "Szachy w Ustroniu łączą pokolenia". W jego trakcie rozegranych zostało wiele turniejów szachowych w różnych kategoriach, m.in.: Open Masters, Mistrzostwa Polski Górników, Mistrzostwa Polski Nauczycieli czy turniej nocny przy kawie Mokate. Poza licznymi turniejami szachowymi wydarzeniu towarzyszyły imprezy, takie jak ekranizacje filmów fabularnych o tematyce szachowej, nauka tańca, turniej piłkarski tudzież koncert The Backwards - mistrzów świata w wykonaniu muzyki The Beatles. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była wizyta gościa specjalnego Garriego Kasparowa, który zagrał w symultanie oraz uczestniczył w oficjalnym zakończeniu festiwalu. W ustrońskim amfiteatrze zgromadziło się około dwóch tysięcy ludzi.

Festiwal szachowy w Ustroniu to jeden z największych turniejów rozgrywanych w Europie. W jego trakcie rozegranych zostało ponad dwadzieścia turniejów, w których uczestniczyło prawie tysiąc osób. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem partnerów biznesowych.

Cieszę się, że wspólnie, razem popularyzujemy szachy w Ustroniu. Szachy łączą pokolenia, ta królewska gra jest coraz bardziej popularna, bardzo rozwinęła się w ostatnim czasie. Uważam, że szachy mają przed sobą szeroką perspektywę. Coraz więcej ludzi gra, coraz więcej młodych przyjeżdża na turnieje. Organizujemy je cyklicznie. Bardzo się cieszę, że arcymistrz Garri Kasparow przyjechał do Ustronia, jest to ogromne święto dla miasta i wszystkich uczestników - powiedział dr Adam Mokrysz, prezes Grupy Mokate, jeden z organizatorów festiwalu. Staramy się co roku zapraszać jednego z arcymistrzów, ikon szachów. Oczywiście marzymy o kolejnych arcymistrzach w Ustroniu i będziemy w tym kierunku szli - dodał.

Swojej radości i podziwu dla wydarzenia nie ukrywał sam arcymistrz Garri Kasparow.

Jestem bardzo zadowolony, że mogłem być częścią tego wydarzenia, tego rozwoju. Uważam, że to jeden z moich obowiązków pomóc szachom, promować je. Myślę, że ten festiwal jest bardzo pomocny szachom, by uczynić je ważniejszymi w oczach społeczeństwa. Moim zdaniem polskie szachy podążają w dobrym kierunku i będę bardziej niż szczęśliwy, kontynuując moją pracę z oficjelami i sponsorami, której nie mogę się doczekać - mówił XIII Mistrz Świata.

Dodajemy, że Garry Kasparov podczas swojej wizyty w Polsce brał również udział w konferencji prasowej w Warszawie, gdzie odbyła się ważna i niezwykle interesująca konferencja „Biznesowy gambit? Jaki jest koszt Nowego Otwarcia w biznesie?”. Organizatorem tego spotkania była Grupa Mokate i miesięcznik Forbes. W pierwszej części „Szachy a biznes – strategie z planszy w życiu przedsiębiorcy. Czego biznes może nauczyć się od arcymistrzów?” wziął udział arcymistrz szachowy Garry Kasparov, dr Adam Mokrysz – prezes Grupy Mokate i filantrop, Beata Mońka – Business Partner, BPS, Ringier Axel Springer Polska oraz Jacek Pochłopień – redaktor programowy BPS, Ringier Axel Springer Polska. W merytorycznej i pasjonującej debacie Garry Kasparov i dr Adam Mokrysz w sposób otwarty i bezpośredni dzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat podobieństw i różnic w strategii szachowej i biznesowej.

Turnieje szachowe i symultana z Garrim Kasparowem przyciągnęła wiele fanów tego sportu, wśród nich byli wybitni polscy sportowcy - Jan Krzysztof Duda, zdobywca Pucharu Świata FIDE oraz Piotr Żyła, mistrza świata w skokach narciarskich.

Jest to świetne wydarzenie dla Ustronia, dzieje się tu coś fajnego. Gdy taka gwiazda szachów przyjeżdża, to na pewno jest ciekawe dla wielu, także dla mnie jest to intersujące. Fajnie zobaczyć na żywo arcymistrza - opisywał wydarzenie Piotr Żyła. Oglądałem dużo filmów i seriali o szachach - dodał.

Wizyta Garriego Kasparowa w Polsce

To była bardzo dynamiczna wizyta, ciężko sobie wyobrazić, że tak dużo może być zrobione w czterdzieści godzin. W tym czasie było dużo wydarzeń. Szachy w Polsce się rozwijają. Jestem pod wielkim wrażeniem jak widzę zaangażowanie i zainteresowanie Polaków szachami, począwszy od rządu, przez biznesmenów, którzy chcą rozwinąć szachy już w szkołach. Oczywiście postawa Jana Krzysztofa Dudy bardzo w tym rozwoju pomaga. Bardzo się cieszę, że mogłem być częścią tego wydarzenia - opisywał swoją wizytę w Polsce i polskie szachy wielokrotny mistrz świata.

Gra z Garrim Kasparowem, czyli spełnienie marzeń

Dwudziestu szczęśliwców miało okazję rywalizować w symultanie szachowej z arcymistrzem Garrim Kasparowem. Każdy z nich obierał inną taktykę na ten pojedynek, jedni byli nastawieni ofensywnie i od początku chcieli zaryzykować, drudzy postawili na obronę i wyczekiwali momentu, w którym pojawiłaby się szansa na zwycięstwo. Niezależnie od obranej strategii żadnemu z uczestników symultany nie udało się pokonać arcymistrza, który zwyciężył w stosunku 19,5:0,5. Partię z legendą szachów zremisowała Zuzanna Gaszka, aktualna mistrzyni Polski do lat 12. Cała rozgrywka zakończyła się w niesamowitym tempie, w dwie godziny.

Jednakże nie wynik był najważniejszy w tym wydarzeniu. Przed symultaną żaden z przeciwników nie łudził się, iż uda mu się pokonać arcymistrza. Wszyscy chcieli pokazać się z jak najlepszej strony, czerpać radość z możliwości rywalizacji z tak wybitną postacią.

- Rywalizacja z Garrim Kasparowem to wyjątkowe i niesamowite uczucie. Grać z jednym z najlepszych zawodników na świecie, który kreował szachy, popularyzował je przez całe życie, to ogromna przyjemność i satysfakcja. Jestem pełen podziwu, że tak sprawnie gra i szybko reaguje, potrafi wygrywać jak zawsze - tak opisał wrażenia z symultany Adam Mokrysz, prezes firmy Mokate.

Niezależnie od wieku pojedynek z Kasparowem generował we wszystkich pozytywne odczucia i wielkie emocje.

- Jest to dla mnie na pewno duża wartość sentymentalna, ponieważ to mój pierwszy pojedynek z arcymistrzem w symultanie. Garri Kasparow jest żywą legendą szachów, tym bardziej jest to dla mnie wielka przyjemność, że mogę zagrać - mówił jeden z najmłodszych uczestników rozgrywki, piętnastoletni Mateusz Myrmus.

Karol Linert, jeden ze starszych zawodników grających w symultanie, podkreślał fakt, iż niewiele osób w Polsce miało możliwość usiąść naprzeciwko Kasparowa i z nim rywalizować. Pojedynek z mistrzem świata to było coś wspaniałego - dodał.

Dla wielu możliwość rywalizacji z Garrim Kasparowem była spełnieniem marzeń.

- Rywalizowanie z takim przeciwnikiem to dla mnie spełnienie marzeń. Kasparow jest dla mnie mistrzem - mówił Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

Małgorzata Walkusz, wiceprezes Klubu Szachowego Wasko HETMAN GKS Katowice dodała - Ustroński festiwal nie tylko łączy pokolenia, ale i spełnia marzenia. Rok temu miałam okazję zagrać z Antolijem Karpowem, a w tym roku z Garrim Kasparowem, to coś wyjątkowego.

To, że festiwal szachowy w Ustroniu łączy pokolenia i spełnia marzenia niezależnie od wieku, potwierdza wypowiedź jednej z najmłodszych uczestniczek symultany.

- Gra przeciwko Garriemu Kasparowowi to spełnienie jednego z moich marzeń, czułam, że rywalizowałam z kimś wielkim - zachwycała się.

Rozwój szachów w Polsce

Coraz więcej Polaków interesuje się szachami. Liczba graczy oraz ich poziom stale wzrasta. Polska doczekała się wybitnego arcymistrza, jakim jest Jan Krzysztof Duda. W zarządzie Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE zasiada Łukasz Turlej. W naszym kraju organizowanych jest wiele wspaniałych turniejów szachowych, z festiwalem "Szachy w Ustroniu łączą pokolenia" na czele. Szachy w Polsce cieszą się również dużym zainteresowaniem sponsorów.

Jan Krzysztof Duda dodał, iż polskie szachy rosną w siłę. Nie ukrywał radości z tego powodu i zaznaczył, że warto grać w szachy, bo te pomagają w życiu. Zgodną opinię na ten temat ma wiceprezydent FIDE - Łukasz Turlej, który zauważa, że rozwój szachów jest bardzo duży, i w Polsce, i na świecie. Widzi jednak, że ciągle jest bardzo dużo pracy i możliwości do rozwoju tej dyscypliny.

Rozwój szachów nie umyka to uwadze największym osobowością królewskiego sportu.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że szachy rozwijają się i są wspierane przy udziale takiego sponsora jak Mokate. To moja pierwsza wizyta tu, w Ustroniu (przyp. red.), ale na pewno nie ostatnia - mówił Garri Kasparow.

Wsparcie dla królewskiej dyscypliny płynie również ze strony Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Zadowolenia z tego nie kryje prezes Janusz Michałek - Cieszę się, że jako KSSE promujemy szachy i możemy uczestniczyć w wydarzeniach szachowych.

Firma Mokate prowadzi działania na rzecz rozwoju szachów.

- Jako firma, grupa Mokate, powołaliśmy akademię szachową i również współtworzymy program edukacja przez szachy w szkole - mówi prezes Adam Mokrysz.

W trakcie uroczystego zakończenia festiwalu "Szachy w Ustroniu łączą pokolenia" organizacji wydarzenia pogratulowała dyrektor zarządzająca FIDE, Dana Reizniece-Ozola.

Polska zainwestowała bardzo dużo w szachy. Wszystkie organizacje, sponsorzy, wy osobiście, uczestniczy festiwalu (przyp. red.), za poświecenie swojego czasu, treningi, przybycie na turniej, zasługujecie na najlepsze - powiedziała Dana Reizniece-Ozola. Serdecznie gratuluję wam tego wielkiego szachowego święta, jakim jest festiwal w Ustroniu - dodała na zakończenie.

Organizatorem festiwalu “Szachy w Ustroniu łączą pokolenia” był Śląski Związek Szachowy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Święto szachowe swoją obecnością zaszczycił najmłodszy mistrz świata w historii Garri Kasparow. Przyjazd wielkiego arcymistrza wsparły firmy Mokate, Santander Bank, Emphie Solutions, Veolia oraz COIG.

Musisz to wiedzieć

Dodaj ogłoszenie