Gangsterzy, którzy wpadli przez zbytnią pewność siebie i jeden błąd

Małgorzata MoczulskaZaktualizowano 
"Bronek" miał 40 dokumentów tożsamości, często zmieniał wygląd, raz przyjechał nawet do kraju w przebraniu kobiety/zdjęcie ilustracyjne
"Bronek" miał 40 dokumentów tożsamości, często zmieniał wygląd, raz przyjechał nawet do kraju w przebraniu kobiety/zdjęcie ilustracyjne Karolina Misztal
Uciekają przed policją, nie wracają z przepustki. Zmieniają nazwisko, znajomych i wygląd. Ukrywają się latami, ale w końcu wpadają. Banalnie, przez pewność siebie, jeden błąd...

Brawurowo zagrany przez Leonardo DiCaprio w filmie „Złap mnie, jeśli potrafisz” Frank Abagnale trafił na listę 10 najbardziej poszukiwanych przez FBI przestępców w wieku 21 lat. Ukrywał się przez kilka: podróżując po świecie, zmieniając wygląd i profesję. Udawał pilota amerykańskiej linii lotniczej, lekarza pediatrę, prawnika, a nawet wykładowcę. Był pewny siebie i inteligenty, ale i jego w końcu dosięgła ręka sprawiedliwości. Podobnie jak polskich gangsterów, którym nie pomogły nawet ogromne pieniądze i wpływy.

40 dokumentów tożsamości
Rafał S. pseudonim Szkatuła ukrywał się 5 lat. Zapuścił włosy, brodę, nosił okulary i chodził o kuli. Był nie do poznania, a mimo to policja wpadła na jego trop. Inny groźny gangster, „Bronek”, uciekł z kraju 15 lat temu, zaraz po tym, jak w Malborku zabił strzałem w głowę kompana, bo podejrzewał, że ten jest donosicielem. Wystawiono za nim kilka listów gończych i europejskich nakazów aresztowania, a do jego poszukiwań włączył się nawet Interpol.

Mimo to „Bronek” kilkanaście lat wodził służby za nos. Potem okazało się, że miał 40 dokumentów tożsamości, często zmieniał wygląd, raz przyjechał nawet do kraju w przebraniu kobiety.

Był pewny, że policja o nim zapomniała
Naszym lokalnym przestępcom do takiej brawury i pomysłowości daleko, ale niektórzy potrafią uciekać przed wymiarem sprawiedliwości bardzo długo. Dwa tygodnie temu na lotnisku w Katowicach funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali mieszkańca Dzierżoniowa, który od 20 lat był poszukiwany listem gończym. Dziś 43-latek, w 1994 roku został skazany na rok pozbawienia wolności za kradzież roweru wartości wówczas 8 mln zł. Mężczyzna nie stawił się jednak do odbycia kary i wyjechał z rodzinnego miasta do Londynu. Przez lata udawało się unikać mundurowych. Do czasu. Wpadł podczas odprawy na lotnisku. Po zatrzymaniu przyznał, że to nie była jego pierwsza podróż do Polski, ale pierwsza samolotem. Był pewny, że policja już dawno o jego istnieniu zapomniała.

Pewność siebie zgubiła również Albańczyka podejrzanego o usiłowanie zabójstwa w Wałbrzychu. Po 18 latach ukrywania się wrócił na Dolny Śląsk i próbował odnowić swoje kontakty z lokalnymi przestępcami.

CZYTAJ DALEJ: Policja nie zapomina
Policja nie zapomina
- My nie zapominamy i czekamy na jakiś błąd, nieostrożność. Życie pokazuje, że prędzej czy później nawet najsprytniejszy przestępca taki popełnia - mówi nam policjant z wydziału poszukiwań Komendy Głównej Policji. Potwierdza to też Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji. - By odnieść sukces, poza pracą operacyjną, potrzebna jest też odrobina szczęścia - mówi.

Zwłaszcza, że przestępcy nie mają nic do stracenia. Ukrywający się przed policją nie muszą obawiać się dodatkowej kary. Takie zachowanie interpretowane jest bowiem jako skrajny przypadek do obrony. Konsekwencje grożą za to osobom, które im pomagają.

Zabił. Po 15 latach wpadł w galerii
W ubiegłbym roku mundurowi z Lubina zatrzymali 60-latka poszukiwanego za zabójstwo. Mężczyzna ukrywał się przez 15 lat. Wpadł na próbie kradzieży. W jednej z galerii zatrzymała go ochrona, kiedy próbował wynieść ze sklepu ubranie. Wezwano policję. 60-latek przyznał się do kradzieży i podał dane osobowe. Kiedy jednak funkcjonariusze zaczęli go spisywać i pytać o szczegóły, np. nazwisko rodowe matki, a ten miał problem z odpowiedzią, zapaliła im się czerwona lampka. Przewieźli go na komisariat i sprawdzili jego linie papilarne. Okazało się, że nie jest tym, za kogo się podaje i ciąży na nim zarzut zabójstwa.

Dwa miesiące temu policjanci zatrzymali poszukiwanego listem gończym handlarza narkotyków. 32-latek, posługując się tożsamością innego mężczyzny, zgłosił się do szpitala w Gdańsku, gdzie poprosił o pomoc. Okazało się, że cierpi na chorobę weneryczną. Wpadł, bo na wniosek szpitala pracownicy sanepidu odwiedzili dom mężczyzny, za którego się podawał.

CZYTAJ DALEJ: Zatrzymał go kolega z podwórka
Zatrzymał go kolega z podwórka
W Kłodzku przypadkiem wpadł 40-latek poszukiwany listami gończymi od 2006 roku. Został zatrzymany do rutynowej kontroli przez drogówkę. I mimo że mężczyzna zmienił wygląd, został przez policjantów zidentyfikowany. Miał pecha. Zatrzymał do dawny, dobry kolega z podwórka. Jeszcze dłużej, bo aż 13 lat wodził funkcjonariuszy za nos 60-latek ze Świdnicy, który uciekł z zakładu karnego w 1999 roku. Przestępca posługiwał się dowodem osobistym kuzyna i mieszkał w kilku miejscowościach Dolnego Śląska. Wystawiono za nim w tym czasie cztery listy gończe. Wpadł, bo stęskniony przyjechał w odwiedziny do swojej rodziny do Świdnicy, która była pod obserwacją policji.

Ukradł 49 "maluchów"
Podobnie jak 62-latek, którego zatrzymali wrocławscy policjanci, a który w latach 90. został skazany za kradzież czterdziestu dziewięciu „maluchów”. Mężczyzna 15 lat temu nie wrócił do więzienia z przepustki zdrowotnej. Ukrywał się skutecznie w kilku krajach na zachodzie Europy. Został zatrzymany po powrocie do Polski, gdzie postanowił spędzić z dawno niewidzianą rodziną święta. Tyle że takie kroki potrafią przewidzieć policjanci.

- Kiedy tylko na nasze biurko trafia teczka poszukiwanego, to najpierw sporządzamy spis osób, które nasz zainteresowany znał: żona, narzeczona, rodzina i koledzy. Wiemy, że wcześniej czy później dojdzie do próby nawiązania kontaktu - opowiada Paweł Petrykowski.

W taki sposób wpadł m.in. „Słowik”, jeden z szefów mafii pruszkowskiej, który ukrywał się w Hiszpanii. Zadzwonił na komórkę żony i został namierzony.

Zgubiła go tęsknota

Również legendarny Frank Abagnale został zatrzymany przed swoim rodzinnym domem. Zgubiła go miłość do matki i tęsknota. - Ludzie wierzą w to, co im mówimy, a ja niczego nie żałuję - mówił Abagnale przed sądem. Usłyszał wyrok 12 lat pozbawienia wolności. Został osadzony w więzieniu federalnym, skąd po roku udało mu się uciec...

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bull

Co innego przestępstwo i brak osadzenia przez 10 lat a co innego osadzenie i brak odbycia kary.

L
LK

Ale są różne okresy w zależności od rodzaju popełnionego czynu, również ma znaczenie czy chodzi o przedawnienie karalności, czy wykonania kary, ale generalnie okres przedawnienia wynosi od 5 do 30 lat.

P
PRZECZYTAJ TO KONIECZNIE

201 Z 202 GŁOSUJĄCYCH POSŁÓW PLATFORMY OBYWATELSKIEJ GŁOSOWAŁO ZA PODAKIEM MIEDZIOWYM W TYM MICHAŁ JAROS GRZEGORZ SCHETYNABOGDAN ZDROJEWSKI BEZ JEDNEJ PANI POSEŁ Z LEGNICY
PRZEZ TEN PODATEK Z WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO NA RZECZ CENTRALI W WARSZAWIE ODPŁYNEŁY MILIARDY ZŁOTYCH.
BUDŻET DOLNEGOŚLĄSKA NA SKUTEK PODAKU MIEDZIOWEGO TRACŁ ROKROCZNIE PONAD 20%
WSZYSCY POSŁOWIE PRAWA I SPRAIEDLIWOŚCI GŁOSOWALI PRZECIWKO PODATKOWI MIEDZIOWEMU
PRAWO I SPRAIEDLIWOŚĆ JEDNĄ Z PIERWSZYCH RZECZY KTÓRĄ ZROBI TO ZNIESIE PODATEK MIEDZIOWY

INNE POWODY DLAKTÓRYCH NIE GŁOSUJE NA PLATFORME OBYWATELSKĄ

1)Podniesienie różnych podatków 21 razy chociaż obiecywali że będą je obniżać.
2)Wprowadzenie zabójczego podatku (leśnego) od lasów państwowych w wysokości 1,2 mld zł haraczu w postaci podatku od przychodu a nie dochodu! Zabrane pracownikom leśnym pieniędzy na wypłaty (pieniądze z tego podatku przepadły)
3) Głosowanie przeciwko rozstrzyganiu wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika
4) Podpisanie umowy gazowej z Rosją na najdroższy gaz w Europie. Brak konkurencyjności polskiego przemysłu szczególnie chemicznego. Wzrost cen gazu dla każdego Polaka. Julia Tymoszenko za podpisanie podobnej ale korzystniejszej i lepszej umowy gazowej dla Ukrainy trafiła do więzienia
5)Podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, przy ok. 2,4 mln bezrobociu, robiąc tym samym sztuczne bezrobocie, gdyż bezrobotni mogliby uzupełnić niż demograficzny; zmiana na bardziej niekorzystną sposobu naliczania emerytur.
6) Grabież Polakom oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
7)Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów
8)Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
9) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) czyli możliwość tłumienia protestów za pomocą służb z innych krajów.
10) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
11) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 – 2013
12) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
13) Likwidacja stoczni Gdynia i Szczecin
14) Doprowadzenie do zapaści górnictwa Polskiego poprzez celowy brak inwestycji.
15) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju z 530 mld zł do blisko 1 bln zł
16) Próba wprowadzenia Polski do strefy sztywnego kursu złotówki wobec euro. Przyczyniło by się to do upadku naszego eksportu. - tylko dzięki wetu Lecha Kaczyńskiego udało się temu zapobiec
17) Zgoda na niekorzystne limity CO2 narzucone przez Unię EurOpejska - prąd będzie droższy o kilkadziesiąt procent
18) Afera taśmowa prawdziwe informacje o stanie państwa i podejście do Polaków
19) Afera hazardowa
20) Afera wyciągowa
21) Afera stadionowa
22) Afera autostradowa
23) Afera stoczniowa
24) Afera Amber Gold
25) Afera Elewarru
26) Afera z informatyzacją MSW
27) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
28) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
29) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
30) Afera senatora Misiaka (ustawione przetargi)
31)Realizują w polityce zagranicznej interesy Niemiec a nie Polski.
32)Chcą osiedlać w Polsce Islamistów z Afryki i Bliskiego Wschodu
I WIELE INNYCH POWODÓW

...

Wyrok nie przedawnia się po 15 latach ?

z
znafca

Cześć z nich popieram. Ale co myślisz że jak PiS wejdzie do władzy to będzie sielanka
????
Oni pierwsza część rządów będą skupiać na wytykaniu błędów poprzedników,druga część na zabezpieczaniu swoich tylko po kolejnych ewentualnie przegranychbwyborach. PiS nie ma w planie rządzić,bo nie udźwignąć takiego ciezaru.... Tak jak było poprzednim razem.PiS cię NIE ZBAWI. Nie ma za kim glosowac. Optymalnie będzie jak będą mieć po połowie posłów i żeby coś uchwalić,będą musieli się DOGADAC I POROZUMIEC.pożyjemy zobaczymy...

k
kadr

'raz przyjechał nawet do kraju w przebraniu kobiety' A co on Grodzka?

P
PRZECZYTAJ TO KONIECZNIE

201 Z 202 GŁOSUJĄCYCH POSŁÓW PLATFORMY OBYWATELSKIEJ GŁOSOWAŁO ZA PODAKIEM MIEDZIOWYM W TYM MICHAŁ JAROS GRZEGORZ SCHETYNABOGDAN ZDROJEWSKI BEZ JEDNEJ PANI POSEŁ Z LEGNICY
PRZEZ TEN PODATEK Z WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO NA RZECZ CENTRALI W WARSZAWIE ODPŁYNEŁY MILIARDY ZŁOTYCH.
BUDŻET DOLNEGOŚLĄSKA NA SKUTEK PODAKU MIEDZIOWEGO TRACŁ ROKROCZNIE PONAD 20%
WSZYSCY POSŁOWIE PRAWA I SPRAIEDLIWOŚCI GŁOSOWALI PRZECIWKO PODATKOWI MIEDZIOWEMU
PRAWO I SPRAIEDLIWOŚĆ JEDNĄ Z PIERWSZYCH RZECZY KTÓRĄ ZROBI TO ZNIESIE PODATEK MIEDZIOWY

INNE POWODY DLAKTÓRYCH NIE GŁOSUJE NA PLATFORME OBYWATELSKĄ

1)Podniesienie różnych podatków 21 razy chociaż obiecywali że będą je obniżać.
2)Wprowadzenie zabójczego podatku (leśnego) od lasów państwowych w wysokości 1,2 mld zł haraczu w postaci podatku od przychodu a nie dochodu! Zabrane pracownikom leśnym pieniędzy na wypłaty (pieniądze z tego podatku przepadły)
3) Głosowanie przeciwko rozstrzyganiu wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika
4) Podpisanie umowy gazowej z Rosją na najdroższy gaz w Europie. Brak konkurencyjności polskiego przemysłu szczególnie chemicznego. Wzrost cen gazu dla każdego Polaka. Julia Tymoszenko za podpisanie podobnej ale korzystniejszej i lepszej umowy gazowej dla Ukrainy trafiła do więzienia
5)Podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, przy ok. 2,4 mln bezrobociu, robiąc tym samym sztuczne bezrobocie, gdyż bezrobotni mogliby uzupełnić niż demograficzny; zmiana na bardziej niekorzystną sposobu naliczania emerytur.
6) Grabież Polakom oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
7)Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów
8)Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
9) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) czyli możliwość tłumienia protestów za pomocą służb z innych krajów.
10) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
11) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 – 2013
12) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
13) Likwidacja stoczni Gdynia i Szczecin
14) Doprowadzenie do zapaści górnictwa Polskiego poprzez celowy brak inwestycji.
15) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju z 530 mld zł do blisko 1 bln zł
16) Próba wprowadzenia Polski do strefy sztywnego kursu złotówki wobec euro. Przyczyniło by się to do upadku naszego eksportu. - tylko dzięki wetu Lecha Kaczyńskiego udało się temu zapobiec
17) Zgoda na niekorzystne limity CO2 narzucone przez Unię EurOpejska - prąd będzie droższy o kilkadziesiąt procent
18) Afera taśmowa prawdziwe informacje o stanie państwa i podejście do Polaków
19) Afera hazardowa
20) Afera wyciągowa
21) Afera stadionowa
22) Afera autostradowa
23) Afera stoczniowa
24) Afera Amber Gold
25) Afera Elewarru
26) Afera z informatyzacją MSW
27) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
28) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
29) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
30) Afera senatora Misiaka (ustawione przetargi)
31)Realizują w polityce zagranicznej interesy Niemiec a nie Polski.
32)Chcą osiedlać w Polsce Islamistów z Afryki i Bliskiego Wschodu
I WIELE INNYCH POWODÓW

l
licznik

Gdybyś umiał liczyć i wiedział co to inflacja to wiedziałbyś, że dzisiaj to jakieś 2600-2800zł

O
Ojaj Sąfla

To na dzisiaj jakieś 800 zl. Takie bzdury się nie przedawniają?? Zaprawdę dziwny to kraj batoników i rowerów z 1994 r

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3