MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Galeria na ulicy Szewskiej we Wrocławiu znów prowokuje. „Zdejmij mundur i przeproś matkę”

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
„Zdejmij mundur i przeproś matkę”. Internauci: „to szkaluje służby mundurowe”
„Zdejmij mundur i przeproś matkę”. Internauci: „to szkaluje służby mundurowe” Paweł Relikowski / Polska Press
W gablotach przy ulicy Szewskiej we Wrocławiu znów pojawiła się kontrowersyjna wystawa. Nazywa się „Frenezja i niepodległość”, i powstała w ramach 22. przeglądu sztuki Survival. Wśród obrazów jakie zawisły jeden już wzbudza kontrowersję. Przedstawia nagiego mężczyznę, plączącego przed kobietą. A to zatytułowano „Zdejmij mundur i przeproś matkę”. W mediach społecznościowych internauci mówią o „szkalowaniu służb mundurowych”.

Wystawę „Frenezja i niepodległość” przygotowano w ramach 22. przeglądu sztuki Survival. Wydarzenie to jest współfinansowane w przez Urząd Miasta we Wrocławiu.

- Głównym tematem tegorocznego Survivalu jest romantyzm: pytanie o to, jakie znaczenia i wartości wywodzące się z polskiej – oraz regionalnej i europejskiej – tradycji romantycznej trwają do dziś i jak kształtują nasze postrzeganie współczesności. Romantyzm jako nurt w sztuce w Polsce utożsamiany jest z walką o niepodległość i marzeniem o powstaniu niezależnego państwa opartego na zbawiającym Europę mesjanizmie. Jednocześnie w całej Europie romantyzm towarzyszył kształtowaniu się koncepcji narodu – takiej, jaką dziś pojmujemy – i w pewnym sensie kształtował narodowe estetyki. Romantyczne zawierzenie temu, co niewidoczne, niedostępne rozumowi i umykające naukowemu poznaniu pozwoliło uczestniczyć duchom w narodowotwórczych procesach. I tak w polskiej tradycji niepodległość okazuje się nierozerwalnie spleciona z tym, co niepodlegające rozumowi – czytamy w tekście kuratorskim.

Organizatorem tego wydarzenia jest fundacja Art Transparent. Ta sama, która zaangażowana była w przygotowanie kwietniowej wystawy z pedofilskim kontekstem. Grafiki można było oglądać w gablotach przy ulicy Szewskiej. Teraz znów powieszono tam prowokujące obrazy.

Kontrowersję wzbudza między innymi grafika pani Ani Grzymały pt. „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2”. I co na tym widzimy? Dosłownie to co w tytule. Nagiego mężczyznę, klęczącego, niby płaczącego przed dojrzałą kobietą. Ta trzyma go za głowę, a w tle jest mundur z tarczą Straży Granicznej. Jest jeszcze jedna grafika pt. „Rozmowa narodowca z brzozą”.

„Zdejmij mundur i przeproś matkę”. Internauci: „to szkaluje służby mundurowe”
„Zdejmij mundur i przeproś matkę”. Internauci: „to szkaluje służby mundurowe” Paweł Relikowski / Polska Press

Burza w mediach społecznościowych, rozpoczęła się po opublikowaniu zdjęcia jednej z gablot przez Janusza Życzkowskiego na platformie X wylała się fala komentarzy. We ogromnej większości z nich pomysł artystki porównywany jest wprost do „szkalowania polskich służb mundurowych".

„Zdejmij mundur i przeproś matkę”. Internauci: „to szkaluje służby mundurowe”

Galeria na ulicy Szewskiej we Wrocławiu znów prowokuje. „Zde...

A co Wy sądzicie o tej wystawie i płynącym z niej przesłaniu?
***
Zobacz też:

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska