Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

G2 we Wrocławiu. Gdzie zmierza Polska? Polityków łączy Ukraina

Janusz Życzkowski
Janusz Życzkowski
Forum G2 zorganizowano po raz czwarty.
Forum G2 zorganizowano po raz czwarty. Janusz Życzkowski
Forum G2 we Wrocławiu. W czwartek przedstawiciele świata nauki, gospodarki i polityki rozmawiali o wyzwaniach współczesności. Dyskutowano o postępie technologicznym, edukacji, perspektywach rozwoju, obronności i geopolityce. Temat wyzwań związanych z sytuacją w Europie i rosyjskiej agresji tuż po rozpoczęciu forum, omawiali na scenie zaproszeni politycy.

Panel moderowany przez redaktora Łukasza Jankowskiego (Radio Wnet) rozpoczął temat nowego traktatu regulującego relacje między Polską, a Ukrainą. O tym mówił minister Michał Dworczyk.

- 24. lutego zmienił wszystko i zmieniła się też sytuacja geopolityczna w całej Europie, ale w szczególności w naszym regionie. Dzięki zaangażowani społeczeństwa i państwa polskiego zostało zbudowane zaufanie i bliskość między Polską, a Ukrainą. Nie tylko między państwami, ale także społeczeństwami. W całym dramacie wojennej sytuacji jest to dla nas niezwykłą szansą - oceniał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Jak mówił panelista, dzięki temu powstała koncepcja opracowania i przyjęcia międzynarodowego traktatu. Dokument jest wyzwaniem, wokół którego toczy się dyskusja.

- Podnoszono między innymi fakt tego, że Polska jest w Unii Europejskiej, w związku z tym wchodzenie w tego rodzaju relacje mogłoby nie być najlepszym pomysłem. Choć trzeba przypomnieć, że tego rodzaju rozwiązania, które podkreślają szczególną relację między narodami istnieją w formacie Unii Europejskiej. Dlatego podjęto prace nad takim dokumentem w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, we współpracy z rządem i partnerami ukraińskimi. Powstał pierwszy tekst, który najkrócej można określić mianem traktatu przyjaźni. Podkreślającego nasze bardzo dobre relacje, ale z drugiej strony budującego pewien format i tworzącego pewne zobowiązania, które będą gwarancją dobrych relacji - powiedział minister Dworczyk.

Czy politycy mają wyobrażenie jak powinna wyglądać współpraca z Ukrainą po wojnie, za 5, czy 10 lat? Pytanie moderatora trafiło do posła Michała Jarosa z Platformy Obywatelskiej.

- Powinniśmy wrócić do strategii bezpieczeństwa narodowego USA, która powstała w 2018 r. Ona jasno definiuje kierunki, które Stany Zjednoczone mają do zrobienia w Europie. Razem z Ukrainą jesteśmy bardzo ważnym punktem w kontekście rywalizacji i zaogniającej się sytuacji między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi. Tu, w tej części Europy Polska i Ukraina muszą odegrać bardzo ważną rolę. Państwa bloku wschodniego, te które weszły do Unii Europejskiej razem z naszym wschodnim sąsiadem stanowiliby 1/3 wszystkich mieszkańców Wspólnoty. To jest silny głosy, który musi mieć lidera. Tym liderem będzie Polska i jest to naturalne - mówił polityk KO.

Lewicę w panelu G2 reprezentował Krzysztof Śmiszek. Poseł zgodził się z ministrem Dworczykiem co do tego, że 24. lutego 2022 r. Istotnie wpłyną na relacje między Polską, a Ukrainą

- Politycy się zmieniają, rządy się zmieniają, ale widać już dzisiaj, że w polskim społeczeństwie dominuje ciągle atmosfera i nacisk na kooperację między Polską, a Ukrainą - odnosił się polityk Lewicy. W jego ocenie rola Polski, jako adwokata interesów Kijowa, nie jest jeszcze obsadzona. - Dziś ta rola jest do pełniejszego wykorzystania. Powinniśmy już, na tym etapie dzielić się naszymi doświadczeniami jeśli chodzi o wchodzenie do Unii Europejskiej i przygotowania się do tego procesu. Ukraina złożyła stosowne dokumenty i rozpoczęła, moim zdaniem wieloletni marsz do tego, aby zapukać do bram UE - mówił wiceprzewodniczący Lewicy.

Podczas dyskusji doszło do różnicy zdań między politykami koalicji Polska 2050 i PSL

Polityk partii Szymona Hołowni, Michał Kobosko ostro zareagował na fakt kreślenia przyszłych planów dotyczących relacji z naszym wschodnim sąsiadem.

- Lubię trzymać się ziemi, a ziemia ukraińska jest skąpana we krwi. Nie ma nocy, żeby nie było kolejnych rosyjskich ataków - opisywał rzeczywistość były dziennikarz - To jest wojna, a w czasie wojny trzeba skoncentrować całą naszą uwagę, żeby pomagać. To dzisiaj jest kluczowe i potrzebne. Nie byłoby skutecznej obrony Kijowa, gdyby nie amerykański i brytyjski sprzęt, gdyby nie nasz sprzęt. O tym trzeba mówić w pierwszej kolejności - ucinał.

Z koalicyjnym kolegą z tzw. „Trzeciej drogi” nie zgodził się były minister rolnictwa i polityk PSL, Marek Sawicki.

- To, że jest wojna, nie oznacza, że nie należy rozmawiać o relacjach i układaniu tych relacji tuż po wojnie. Jeśli spóźnimy się z tym, to inni rzeczywiście mogą nas wyprzedzić i zastąpić. Jestem ciekaw projektu, który jest u pana prezydenta, czas najwyższy, żeby on został położony na stół, żebyśmy także mogli jako opozycja uczestniczyć w jego tworzeniu i zapytać Ukrainę, na ile jest otwarta - przekonywał poseł ludowców.

Forum G2 zorganizowano po raz czwarty

Organizatorem eksperckiego spotkania jest Stowarzyszenie Instytut Strategii Gospodarczych i Geopolitycznych (ISG2). Wśród omawianych zagadnień znalazły się min. „strategia Polski i UE w nowym dwubiegunowym świecie” oraz „przyszłość i modele współpracy Unii Europejskiej i Państw Trójmorza z Ukrainą”. Przewodniczącym rady programowej G2 jest prof. Piotr Wrzecioniarz.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska