Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Samorządowcy zadecydują, jak wykorzystać ponad 31 mld euro

j
Prawie 40 proc. całej puli środków unijnych przyznanej Polsce pozostaje w gestii regionów, podczas gdy w poprzednich latach było to 25 proc. To samorządowcy zadecydują o tym, jak najlepiej spożytkować ponad 31 mld euro w ramach 16 tzw. regionalnych programów operacyjnych (RPO) - po jednym dla każdego województwa.

Po raz pierwszy od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przekroczyliśmy też pewną symboliczną granicę - województwo mazowieckie jako pierwsze opuszcza kategorię regionów najsłabiej rozwiniętych, czyli takich, w których PKB na głowę mieszkańca nie przekracza 75 proc. średniej unijnej. Z tego względu inwestowanie Funduszy Europejskich na Mazowszu będzie rządziło się nieco innymi zasadami niż w reszcie kraju.

PRZECZYTAJ: Pieniądze na współpracę transgraniczną

Ważną zmianą jest włączenie do puli regionalnych programów, poza pieniędzmi na szeroko rozumiany rozwój infrastruktury, także środków przeznaczonych na działania społeczne. Teraz do zagospodarowania bezpośrednio przez regiony będzie ponad 70 proc. wszystkich środków należnych Polsce na walkę z wykluczeniem społecznym, bezrobociem, poprawę edukacji i wyrównanie szans. Dzięki temu to samorządy będą mogły rozpoznać i reagować na najpilniejsze potrzeby mieszkańców swoich regionów.

Unijne pieniądze mają wspierać projekty, które pomogą rozwijać dziedziny kluczowe dla przyszłości całego kraju. Jednym z ważniejszych zadań RPO jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości - zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy mają szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku, zdobycie dofinansowania do projektów, np. z dziedziny badań i rozwoju czy współpracy z nauką. Kolejne priorytety to transport i gospodarka niskoemisyjna. Dofinansowane będą projekty związane z budową dróg, modernizacją linii kolejowych i taboru, ale także inwestycje w modernizację sieci przesyłowych, technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz transport publiczny, zwłaszcza ten ekologiczny, i ograniczenie ruchu pojazdów w centrach miast.

ZOBACZ TEŻ: 2 mld euro dla wschodu

Regiony są coraz bardziej samodzielne, ponieważ same mogą określać kierunki rozwoju, opierając plany inwestycyjne na tzw. inteligentnych specjalizacjach. Inteligentne specjalizacje to dziedziny, których rozwój przyniesie, zdaniem samorządu, najwięcej korzyści całemu regionowi. Każdy z RPO określa te kluczowe dla danego regionu obszary, które wynikają ze specyfiki regionu - np. z zasobów naturalnych, potencjału ludzkiego, istniejącej infrastruktury przemysłowej czy położenia geograficznego. RPO zakładają intensywne wspieranie projektów z tych właśnie dziedzin. Przez kolejne tygodnie będziemy informować czytelników o tym, jak będą inwestowane fundusze unijne właśnie w naszym regionie.

Program Regionalny - województwo dolnośląskie

  • I Przedsiębiorstwa i innowacje 415,5 mln euro
  • II Technologie informacyjno-komunikacyjne 66,4 mln euro
  • III Gospodarka niskoemisyjna 392,3 mln euro
  • IV Środowisko i zasoby 180 mln euro
  • V Transport 340,6 mln euro
  • VI Infrastruktura spójności społecznej 163 mln euro
  • VII Infrastruktura edukacyjna 61 mln euro
  • VIII Rynek pracy 254,3 mln euro
  • IX Włączenie społeczne 143,9 mln
  • X Edukacja 156,1 mln euro
  • XI Pomoc techniczna 79,2 mln euro.

CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. SPRAWDŹ, JAK ZDOBYĆ PIENIĄDZE

Kontakt
Więcej na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl . Informacji udzielają również pracownicy punktów informacyjnych.

Główny Punkt Informacyjny: Wrocław - tel.: (71) 776 95 01, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska