Fundusze europejskie. Podkarpackie w ścisłej czołówce wydatkujących pieniądze na inwestycje zapewniające lepsze życie

Zbigniew Biskupski AIP
Krzysztof Kapica / Polska Press
Udostępnij:
Województwo podkarpackie jest wiceliderem pod względem wydatkowania funduszy europejskich przewidzianych na lata 2014-2020 w regionalnym programie operacyjnym, w tym w ramach polityki spójności.

Polityka spójności, jak już chyba powszechnie wiadomo, ma na celu wyrównywanie dysproporcji w rozwoju i poziomie życia mieszkańców poszczególnych krajów, ale i regionów wewnątrz konkretnych państw.

Zaliczane do tzw. Ściany Wschodniej, uznawanej za tę część Polski, która ma szczególnie dużo do odrobienia zarówno pod względem infrastruktury, jak i konkurencyjności lokalnej gospodarki, Podkarpacie doskonale wykorzystuje szansę do odrobienia tego dystansu.
O ile on jeszcze w ogóle istnieje, bo być może jest to stereotyp, podobnie jak mocno zakotwiczona w opinii publicznej ocena o wielkim poślizgu w wydatkowaniu przez Polskę funduszy europejskich, przyznanych na okres do 2020 r. Owszem, start do wydatkowania środków - zarówno z programów centralnych, jak i programów operacyjnych województw - odbywał się powoli, ale teraz inwestycje związane z poprawą życia Polaków oraz rozwijaniem biznesu idą pełną parą, o czym świadczy choćby poziom tzw. certyfikacji - a mówiąc najprościej: rozliczania inwestycji współfinansowanych ze środków europejskich.

Podkarpackie z wyprzedzeniem w stosunku do kalendarza wydaje „swoje” 2 114,2 mln euro z funduszy europejskich

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że przy wydatkowaniu funduszy europejskich w latach 2014-2020 obowiązuje zasada n+3. Oznacza ona, że beneficjenci - w tym województwa - mają trzy lata na wykorzystanie zarezerwowanych w budżecie dla nich środków na konkretne przedsięwzięcia. Jeśli nie zastosują się do reguły n+3, to środki te przepadają. Obecnie więc tą regułą objęte są pieniądze przeznaczone na pierwsze lata aktualnej perspektywy finansowej, a ich wydatkowanie (podobnie jak funduszy zarezerwowanych dla bieżącego roku) jest starannie monitorowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR).

Jak się okazuje, nie jest z tym źle. Z danych MIR wynika, że dla 16 regionalnych programów operacyjnych (zarządzane przez województwa) cel n+3 na koniec 2018 r. wynosi 4,36 miliarda euro dofinansowania UE. Do 14 sierpnia regiony wystąpiły o refundację 4,2 miliarda euro. Tym samym zrealizowały średnio 96 proc. celu.

Obok województwa opolskiego, które wykonało aż 149 proc. celu n+3 na rok 2018, w gronie liderów jest właśnie woj. podkarpackie (124 proc. celu), wyprzedzając województwa: wielkopolskie, dolnośląskie i pomorskie.

- Bliskie realizacji zasady n+3 jest również województwo lubuskie, które zrealizowało 99 proc. celu. Z kolei najsłabsze wyniki notowane są w województwach podlaskim i kujawsko-pomorskim, gdzie aktualny poziom certyfikacji wynosi odpowiednio 70 proc. i 73 proc. celu n+3 - poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego (POWP) na lata 2014-2020 to odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby regionalne, wynikające z analizy barier i potencjałów województwa, uwzględniając przy tym pożądane kierunki interwencji, określone w unijnych, krajowych i regionalnych dokumentach strategicznych. Na realizację POWP w tych latach zarezerwowano 2 114,2 mln euro. Kierunki działania formalnie sprecyzowane są w dziesięciu osiach priorytetowych; np. oś szósta - Spójność przestrzenna i społeczna, przewiduje wsparcie projektów w obszarze istniejącego potencjału uzdrowiskowego regionu, infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej czy rewitalizację przestrzeni regionalnej.
Dobre tempo wydatkowania funduszy europejskich przez woj. podkarpackie nie jest zresztą niespodzianką. Region ten doskonale poradził sobie z wykorzystaniem funduszy w latach wcześniejszych. Kilkanaście dni temu właśnie podsumowano tamtą perspektywę finansową. - Z przyjemnością mogę powiedzieć, że Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013 został wykonany przez nasze województwo w 100 procentach! - poinformował marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - To oznacza, że wszystkie środki, jakie zostały nam dane, zostały przekazane do beneficjentów i wpłynęły na rozwój gospodarki i tworzenie miejsc pracy - dodał marszałek.

Strefa Biznesu - Mateusz Żydek o Polskim Ładzie

Wideo

Materiał oryginalny: Fundusze europejskie. Podkarpackie w ścisłej czołówce wydatkujących pieniądze na inwestycje zapewniające lepsze życie - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie