Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz osiedlowy we Wrocławiu. Wszystkie osiedla mogą ubiegać się o realizację niewielkich, ale potrzebnych inwestycji

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
48 osiedli może liczyć na gwarantowane środki w wysokości od 350 tysięcy do 1,6 miliona złotych.
48 osiedli może liczyć na gwarantowane środki w wysokości od 350 tysięcy do 1,6 miliona złotych. Pawel Relikowski / Polska Press
Do stycznia została przedłużona możliwość składania przez Rady Osiedla wniosków o realizację inwestycji z tytułu Funduszu Osiedlowego. Zmiany na osiedlach są możliwe tylko dzięki konsultacjom z mieszkańcami. Kwoty nie powalają na kolana, ale takie są założenia inicjatywy. Ma pomóc w doprowadzaniu niewielkich przedsięwzięć do celu.

Spis treści

Co to jest Fundusz Osiedlowy?

Budżet miasta przewiduje część środków, które mogą trafić bezpośrednio do Rad Osiedli. Założenia Funduszu zakładają realizację „drobnych” inwestycji na niewielkim terenie. Słuszność ich przeprowadzenia mają zaopiniować mieszkańcy i to na podstawie ich wyboru dojdą do skutku niektóre inwestycje. Jednym z kluczowych wymogów są konsultacje społeczne i to przed składaniem jakichkolwiek wniosków o otrzymanie przez Rady środków.

- Fundusz Osiedlowy jest bardzo podobny do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, tylko środki przeznaczane są do Rad Osiedli i to one, wraz z mieszkańcami, mogą zadecydować o realizacji drobnych inwestycji – mówi nam Joanna Lisowska z Rady Osiedla Leśnica.

Wykonywanie projektów w ramach programu ma podnieść role Rad Osiedli w formowaniu ładu przestrzennego i unaocznieniu mieszkańcom, że ich głos ma znaczenie.

Mieszkańcy mają głos

Zgodnie z zasadami Funduszu Osiedlowego Zarząd Osiedla powinien zorganizować konsultacje o obligatoryjnym charakterze w dwóch formach. Dotyczą zebrania propozycji mieszkańców na inwestycje osiedlowe. Zbieranie opinii odbywa się papierowo lub elektronicznie, a także poprzez debaty, warsztaty i ankiety.

- Konsultacje z mieszkańcami odbywały się w maju. Są obowiązkowe. Zgłoszone projekty należy przyjąć uchwałą i jeszcze do niedawna trzeba było złożyć je do końca września. Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych poinformował jednak, że ostateczny termin został przeniesiony na 20 stycznia 2023 roku. Niektóre rady osiedla nie zdążyły złożyć projektów – informuje Joanna Lisowska.

Jaką kwotę może dostać osiedle?

48 osiedli może liczyć na gwarantowane środki w wysokości od 350 tysięcy do 1,6 miliona złotych. W ostatnich tygodniach niektóre Rady otrzymały już dokładne kwoty, jakie otrzymają. Rada Osiedla Leśnica przeznaczy więc 1 565 267 złotych na niewielkie inwestycje. Jak zostało to wyliczone?

- Do rozdysponowania pieniędzy służy algorytm, który decyduje o wysokości budżetu tego funduszu. Jest on przyznawany na dwa lata. Poprzedni obowiązywał w latach 2020-21, obecnie realizujemy inwestycje w planie na lata 2022-23 – przekazała pani Lisowska.

Algorytm w formie opisowej wygląda następująco. Kwota na osiedle jest wyznaczana poprzez działania: liczba mieszkań/liczba mieszkań na całe miasto pomnożona przez 0,9 oraz powierzchnia osiedla/powierzchnia miasta pomnożona przez 0,1. Wynik jest następnie mnożony przez 60 proc. całego Funduszu Osiedlowego na lata 2022-23. Następnie reszta miejskiego budżetu jest dzielona na 48 i dodawana do reszty.

W ramach Funduszu Osiedlowego realizowane są wyłącznie inwestycje, których przedmiot mieści się w katalogu zadań gminy i wybrane do realizacji w oparciu o określone zasady. Nie można więc wykonać inwestycji niezgodnych z przepisami prawa, sprzecznych z decyzjami Prezydenta Wrocławia, zakładających wytworzenie infrastruktury poza obszarem gminy lub sprzecznych z kryterium gospodarności i celowości.

Przykłady niewielkich inwestycji:

Rada Osiedla Leśnica złożyła następujące zadania:

  • Tablice informacyjne na Osiedlu Leśnica,
  • Lustra drogowe na Osiedlu Leśnica,
  • Budowa progów zwalniających na ulicy Junackiej,
  • Ławki na Złotnikach 4 sztuki,
  • Budowa siłowni na skwerze Sharouna,
  • Wyniesienie i doświetlenie przejścia dla pieszych na ul. Starogajowej przy Przedszkolu 10,
  • Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Kielecka/Częstochowska - wyniesienie tarczy skrzyżowania ulic Kieleckiej i Częstochowskiej albo wyniesienie trzech przejść dla pieszych,
  • Budowa chodnika w ciągu ul. Krępickiej od skrzyżowania z Junacką do SP 51,
  • Budowa oświetlenia ulicy Będkowskiej,
  • Budowa oświetlenia ulic na Złotnikach - Kościańska od nr 10 do 26 i Mieroszowska od 21a do 23f,
  • II etap placu zabaw za ulicą Lewą.

Złożone wnioski są aktualnie weryfikowane pod względem formalnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska