Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Soundscape będzie realizować innowacyjne projekty, które w przyszłości zrewolucjonizują podejście do dźwięku

Aleksandra Smolak
Aleksandra Smolak
od lewej: Paweł Pindur, Matylda Badera, Mateusz Dudziński i Jakub Mokrzysiak
od lewej: Paweł Pindur, Matylda Badera, Mateusz Dudziński i Jakub Mokrzysiak mat.pras.
Rozmowa z Pawłem Pindurem - właścicielem studia Azymut, założycielem fundacji Soundscape oraz współzałożycielem kabaretu Łowcy.B.

Właściciel studia nagrań, firmy budowlanej, kabareciarz i muzyk - skąd to nietypowe połączenie?
Wszystko zaczęło się od Łowców.B gdzie zawsze pojawiało się dużo muzyki. W skeczach wykorzystywaliśmy nasze pasje i umiejętności, a tworzenie piosenek sprawiało nam mnóstwo przyjemności. Po kilkunastu latach aktywności kabaretowej w tej dziedzinie trudno było o nowe doświadczenia, a moja natura nie pozwala stać w miejscu. Dlatego kolejnym krokiem było pójście w stronę tworzenia muzyki, a z czasem realizacji dźwięku, tak wspólnie z Jakubem Mokrzysiakiem założyłem AZYMUT Studio, realizując moje marzenie. Z kolei firma budowlana SOLIDA była konsekwencją przemyśleń, jak zainwestować pierwsze poważne zarobione pieniądze. Kupiłem ziemię i po dokładnym przeanalizowaniu rynku podjąłem decyzję o postawieniu na niej domu z keramzytu na sprzedaż. Wtedy poznałem Daniela Górkę – ja miałem odważny pomysł i kapitał by go zrealizować - Daniel odpowiednią wiedzę techniczną i genialną osobowość. Połączyliśmy siły tworząc SOLIDĘ, co było doskonałą decyzją biorąc pod uwagę 10 lat udanej działalności.

Dlaczego keramzyt?
Dom dla mojej rodziny wykonałem w technologii keramzytowej. Zachęciły mnie parametry materiału, szybkość i wygoda realizacji - w pół roku stan deweloperski był gotowy. Z pełnym przekonaniem mogłem oferować klientom SOLIDY sprawdzone w swoim domu rozwiązania. Początki działalności firmy nie były jednak łatwe - technologia keramzytowa nie była tak popularna jak dzisiaj. Inwestorzy sceptycznie podchodzili do materiału, błędnie kojarząc prefabrykowane ściany keramzytowe z prl-owską wielką płytą. Na zaufanie klientów trzeba zapracować, a dla nowej firmy bez bogatej listy realizacji stanowi to nie lada wyzwanie. Przez licznych pseudo-fachowców stereotyp podchmielonego budowlańca z hasłem “będzie Pan zadowolony” jest ciągle żywy. Zakładając SOLIDĘ mieliśmy w głowie ideę nowej jakości budownictwa takiej, w której pracownikom nie trzeba patrzeć na ręce. Nasza mozolna praca przyniosła efekty - dzisiaj większość podpisanych umów to budowy z polecenia, a zainteresowanie współpracą jest znacznie większe niż nasze moce przerobowe. Mamy za sobą około 300 wykonanych domów, własne osiedla deweloperskie, a od niedawna pod marką DG HOUSE działa wrocławski oddział firmy.

Planuje Pan właśnie rozpoczęcie pokaźnej inwestycji. Jakiego obszaru będzie dotyczyć?
Od 2014 roku prowadzę wspomniane wcześniej studio nagrań i produkcji muzycznej Azymut, ale postanowiłem nadać mu trochę inny, rozszerzony charakter. Przez ponad dwa ostatnie lata z Biurem Dźwięku Katowice badaliśmy dźwięk przestrzenny i możliwości syntezatorów modularnych, czego owocem jest grant w postaci unijnej dotacji z programu innowacyjność. Chcę stworzyć placówkę, która będzie łączyć w sobie przestrzeni studyjne, salę koncertową wyposażoną w wirtualną akustykę i dźwięk 3D, pokoje producenckie czy sale warsztatowe.

Zobacz koniecznie

Na czym polega ta innowacyjność?
Projekt grantowy skupia się na wykorzystaniu syntezatorów modularnych w procesie tworzenia muzyki elektronicznej – powstaje specjalny interfejs, który umożliwi muzykom pracę z systemami modularnymi w intuicyjny sposób w czasie rzeczywistym. Ponadto chcieliśmy poszerzyć działalność studia, wypracować wyróżnik, stąd pomysł na zwrócenie się w kierunku projektowania dźwięku w przestrzeni publicznej. Interesują nas zagadnienia ciszy i hałasu w kontekście miasta czy wykorzystanie dźwięku w medycynie. Nie odwracamy się od muzyki, studio cały czas działa, prowadzimy działalność wydawniczą, jednak chęć ciągłego rozwoju samoistnie zwróciła nas w kierunku badań nad dźwiękiem per se. Tak zrodziła się idea założenia fundacji Soundscape skupiającej ludzi sztuki, kultury, nauki i biznesu.

Soundscape, co to dokładnie znaczy?
Mówimy tu o ekologii muzyki, to dziedzina muzykologii, która bada relacje między muzyką, sposobem jej odbioru a środowiskiem akustycznym. Chcemy przyjrzeć się otaczającej nas audiosferze, poddać ją krytycznej analizie, rozłożyć na części pierwsze. Zastanowić się jak odpowiedzialnie możemy kształtować otaczający nas pejzaż dźwiękowy. Wyczyścić przestrzenie publiczne ze zbędnych szumów, które wpływają na nasze samopoczucie. Znaleźć sposoby i rozwiązania pozwalające na świadome kształtowanie dźwięku – do realizacji takich działań potrzebny jest interdyscyplinarny zespół, złożony z fizyków, muzyków czy socjologów. Zespół nowo powstałej fundacji to ludzie młodzi, ale posiadający duże doświadczenie w swoich dziedzinach. Na ten moment skupiamy się na wyborze miejsca pod naszą placówkę, dostaliśmy kilka propozycji, jednak ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Nie przeocz

Ale miejsce to powstanie na Śląsku?
Tak, nie chcemy uciekać ze Śląska – jesteśmy związani z tą okolicą, wychowaliśmy się tutaj. Metropolia prężnie się rozwija i chcemy przyczynić się do tego rozwoju. Jesteśmy nastawieni na współpracę z ośrodkami z całego świata. Liczymy na wizyty studyjne i wymiany dobrych praktyk pracy np. z węgierskim Spatial Sound Institute czy wrocławską Pracownią Badań Pejzażu Dźwiękowego. Sami chcemy zapraszać do nas ludzi z całego świata, by wspólnie realizować innowacyjne projekty, które w przyszłości zrewolucjonizują podejście do dźwięku. Jako fundacja chcemy działać na zasadzie mecenatu – chcemy zaopiekować się twórcami, dać im wsparcie merytoryczne, pomóc stawiać pierwsze kroki w branży. Mam nadzieję, że znajdziemy podmioty, które z podobny uwielbieniem traktują muzykę i będą chciały wesprzeć realizowane przez nas projekty. Poszukujemy firm, które chciałby się włączyć w projekt już teraz. Wierzę, że liczba partnerów z każdym miesiącem będzie się powiększać i wspólnie stworzymy coś niesamowitego.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundacja Soundscape będzie realizować innowacyjne projekty, które w przyszłości zrewolucjonizują podejście do dźwięku - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska