Fotowoltaika. Czy instalacja paneli słonecznych się opłaca?

Partnerem cyklu jest EDISON ENERGIA
Polacy przekonali się do fotowoltaiki. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych. Nic dziwnego! Bez wątpienia inwestycja w instalację fotowoltaiczną niesie ze sobą wiele plusów. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska, dodatkowo pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd oraz pozwala na niezależność energetyczną. Zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych w Twoim domu? Sprawdź, dlaczego to się opłaca!

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jak sprawić, by instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej efektywna?
  2. Czy instalacja fotowoltaiczna opłaca się przy małym domu?
  3. Fotowoltaika, a nadwyżka prądu. Co dzieje się ze zgromadzoną energią?
  4. Dlaczego fotowoltaika jest przyjazna środowisku?

Jak sprawić, by instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej efektywna?

Jak zwiększyć efektywność paneli fotowoltaicznych. Na początku należy pamiętać o odpowiednim montażu instalacji, dlatego tak ważnym jest, by podjęła się tego profesjonalna firma. Ponadto instalacja fotowoltaiczna jest stworzona z wysokiej klasy materiałów, które są odporne na awarie mechaniczne. Z jakich elementów składają się prawidłowo zainstalowany system fotowoltaiczny?

System instalacji fotowoltaicznej składa się z:

  • Ogniw fotowoltaicznych, których zadaniem jest zamiana promieni słonecznych na prąd,
  • Falownika odpowiada za przetwarzanie prądu stałego na zmienny,
  • Przewodów elektrycznych,
  • Aparatury zabezpieczającej.

Należy pamiętać, że prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa. Właściwie użytkowane oraz regularnie serwisowane paneli pozwalają na korzystanie z własnego prądu nawet 40 lat.

box1

zdjecie

Gdzie najlepiej umieścić panele fotowoltaiczne?

Ponadto warto zwrócić uwagę, na miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej. Najczęściej jest nim oczywiście dach, jednak może być również umieszczono bezpośrednio na ziemi. Takie rozwiązanie stosuje się z reguły na dużych działkach. Ponadto montując panele na dachu warto pamiętać o umieszczaniu ich na południową stronę, zaleca się równie 45 stopniowe nachylenie.

Montując panele fotowoltaiczne zdecydowanie należy unikać zacienienia. Zwróć uwagę, by nie padał na nie cień np. z pobliskich drzew czy nawet z domowego komina. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że na efektywność paneli fotowoltaicznych ma wpływ stopień ich zabrudzenia. Dlatego, należy na bieżąco usuwać z nich liście czy śnieg.

Czy instalacja fotowoltaiczna opłaca się przy małym domu?

Jesteś właścicielem niewielkiej posesji, jednak ze względów ekologicznych i ekonomicznych zastanawiasz się nad instalacją paneli słonecznych? Fotowoltaika jest również dla Ciebie! Na początku należy odpowiednio dobrać wielkość systemu instalacji fotowoltaicznej. Z pomocą przyjdzie profesjonalna firma, która pomoże Ci zaprojektować panele w taki sposób, by ich użytkowanie było jak najbardziej efektywne.

Dzięki panelom fotowoltaicznym jesteśmy w stanie zminimalizować niemal do zera nasze rachunki za prąd. Podpisując umowę z firmą należy pamiętać o określeniu długości okresów rozliczeniowych za prąd. Najkorzystniejsze dla klientów są okresy roczne. Jeżeli decydujemy się, na krótszy okres należy zaznaczyć, że nadwyżka prądu powinna być przeniesiona z jednego okresu rozliczeniowego na kolejny. Dzięki temu zostanie zrównoważony nadmiar prądu ze słonecznego okresu wiosenno-letniego z niedostatecznie nasłonecznionym okresem zimowym.

Fotowoltaika, a nadwyżka prądu. Co dzieje się ze zgromadzoną energią?

Nadwyżki prądu pochodzącego z fotowoltaiki są magazynowane przez krajowy system energetyczny. To idealne rozwiązanie podczas zimowych miesięcy, kiedy do paneli nie dociera wystarczająca ilość promieni słonecznych. Wówczas prąd jest pobierany ze zgromadzenia wcześniej nadwyżek. To wielka oszczędność! Aż 80 % procent prądu z nadwyżki otrzymasz bezpłatnie.

zdjecie

Czy panele fotowoltaiczne są wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne?

Porywiste wiatry, ulewne deszcze, wichury, a nawet huragany. Pogoda w Polsce od kilku lat nas nie oszczędza. Zastanawiasz się, czy panele fotowoltaiczne wytrzymają trudne warunki atmosferyczne? Bez obaw jakościowy produkt oraz odpowiedni montaż powinny wystarczyć. Jak podaje firma Edison energia:

Panele słoneczne firmy Edison podlegają wielu testom wytrzymałościowym. Na podstawie przyjętych norm IEC61215 oraz IEC61646 wyspecjalizowane laboratoria określają jakość konkretnego modułu fotowoltaicznego. Trwałość paneli fotowoltaicznych zapewnia wierzchnia warstwa hartowanego szkła, która staje się tarczą przed niekorzystnymi i często trudnymi warunkami.

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej, zapewnia trwałe i solidne mocowanie odporne na porywisty wiatr. Zgodnie z założeniami jednej z norm, odpowiednio zamocowane panele wytrzymają wichurę do 130 km/h.

Czy panele słoneczne nie uszkodzą się podczas zimy? Instalacje fotowoltaiczne firmy Edison posiadają określoną przez producenta wytrzymałość mechaniczną o wytrzymałości 5400 Pa. Dlatego nawet metrowa warstwa śniegu na powierzchni modułu nie powinna uszkodzić paneli. Niestety, złogi śniegu mogą powodować obniżenie efektywności paneli, w tym celu stosuje się odpowiedni kąt nachylenia modułów. Dzięki, czemu ułatwione jest spływanie opadów.

Panele fotowoltaiczne wiodących producentów testowane są również na uderzenia gradu o średnicy 25 mm z prędkością 23m/s (ok 82km/h). W testach wykorzystywane są metalowe kulki, które niejednokrotnie ważą więcej niż prawdziwy grad. - podaje firma Edison.

Najbardziej niebezpieczne dla paneli słonecznych są wyładowania atmosferyczne. Uderzenie pioruna może nieść za sobą poważne konsekwencje: niebezpieczne przepięcia, uszkodzenie urządzeń elektrycznych, pożar, a nawet śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i całej rodzinie warto zainwestować w montaż instalacji odgromowych.

Niemniej nie należy wpadać w panikę. Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe i nie tak łatwo je uszkodzić. Jeżeli obawiasz się uszkodzenia paneli, możesz rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia Twojej instalacji fotowoltaicznej.

box2

Dlaczego fotowoltaika jest przyjazna środowisku?

Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne z całą pewnością masz również na uwadze względy ekologiczne. Fotowoltaika to ukłon w stronę natury. W odróżnieniu od wykorzystywania węgla czy oleju opałowego, panele słonecznie nie mają negatywnego oddziaływania na środowisko oraz krajobraz. Energia pobierana ze słońca nie powoduje zużycia zasobów. Dodatkowo w odróżnieniu od biogazu nie emituje dwutlenku węgla.

Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która z biegiem czasu z pewnością zwróci się z nawiązką. Fotowoltaika to nie tylko oszczędność! Dodatkowo decydując się na korzystanie z energii słonecznej dbasz o środowisko oraz zdrowie Twoje i całej rodziny.

Wideo

Dodaj ogłoszenie