Fotowoltaika - ceny, dofinansowania, kredyty. Czy to się opłaca?

Materiał informacyjny vivus.pl
Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność zwłaszcza wśród właścicieli domów jednorodzinnych, firm i gospodarstw rolniczych. Możliwość obniżenia kosztów energii elektrycznej poprzez korzystanie z naturalnej energii słonecznej to wsparcie nie tylko domowego czy firmowego budżetu, ale również planety. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i czy się opłaca? Kto może liczyć na dofinansowanie w tym zakresie?

Co to jest fotowoltaika? Co składa się na cenę fotowoltaiki?

Fotowoltaika to, najprościej rzecz ujmując, proces wytwarzania energii elektrycznej ze słońca. Za pomocą paneli fotowoltaicznych następuje konwersja promieniowania słonecznego w prąd elektryczny (stały), który następnie trafia do inwertera (falownika), gdzie następuje jego przekształcenie w prąd zmienny. Taki sposób wytwarzania energii jest niezwykle wydajny, bo jest w stanie zasilić nawet cały dom.

Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi:

 • moc systemu,
 • rodzaj paneli,
 • rodzaj inwertera,
 • specyfika dachu.

Bez wcześniejszej analizy wszystkich wymienionych elementów, nie da się jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować montaż instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym, budynku firmowym czy w gospodarstwie rolnym.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Ceny instalacji fotowoltaicznych dostępnych na rynku są zróżnicowane i różnią się w zależności od producenta paneli, falownika czy systemów zabezpieczeń. Są jednak 3 podstawowe elementy składające się na główne koszty całego przedsięwzięcia.

 • Koszt modułów fotowoltaicznych

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są tzw. moduły fotowoltaiczne, które stanowią ok. **40-50% kosztów całej inwestycji. W zależności od wybranego wariantu, koszt jednego modułu to między 0,5 – 1 euro / kilowat mocy. Przykładowo, jeżeli kupimy panel o mocy 300W, zapłacimy cenę od 600 do 1200 zł.

 • Koszt falownika

Kolejnym elementem inwestycji są falowniki (inwertery). Ich podstawową funkcją jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, który wykorzystuje się do obsługi sieci elektrycznej.

Dzięki wbudowanemu w nie oprogramowaniu informatycznemu mamy też możliwość bieżącego monitoringu pozyskiwania energii, sprawdzania jej efektywności w czasie oraz kontroli oszczędności. Falowniki są drugim co do udziału kosztem w całej instalacji fotowoltaicznej i stanowią, w zależności od rodzaju, około 25% ogółu kosztów.

 • Koszt elementów konstrukcyjnych

Trzeci element składający się na koszt instalacji fotowoltaicznej to elementy wspierające konstrukcję: przewody łączeniowe, elementy łączące instalację z rozdzielnią itp. Koszt wszystkich dodatkowych elementów to kilkanaście procent usługi.

 • Koszt projektu i montażu fotowoltaiki

Ostatnim elementem kosztów instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście projekt systemu fotowoltaicznego oraz jego montaż. Cena zamyka się w kilkunastu procentach całkowitej kwoty.

Uśredniając koszty, cena fotowoltaiki dla przeciętnego domu jednorodzinnego wyniesie:

 • ok. 20 000 zł – instalacja do 3 kWp;
 • ok. 23 000 – 25 000 zł – od 3,5 do 4,5 kWp;
 • od ok. 30 000 zł – instalacja powyżej 6 kWp;
 • ok. 43 000-45 000 zł - instalacja o mocy 8 kW;
 • ok. 50 000 zł - instalacja o mocy 10 kW.

Jak obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na ten cel >>

Ile kW fotowoltaiki na dom jednorodzinny?

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto najpierw sprawdzić, jakiej mocy powinna być instalacja. To od jej określenia zależy liczba paneli, które należy zamontować, aby system był jak najbardziej wydajny.

Jak zatem obliczyć, ile kW fotowoltaiki potrzeba na dom jednorodzinny? Najlepiej zacząć od analizy rachunków za energię elektryczną z ostatniego roku i sprawdzić rzeczywiste zużycie kWh na przestrzeni roku. Ważne jest, aby sprawdzić zużycie z całego roku, a nie tylko z ostatniego miesiąca - tylko w ten sposób wyniki będą miarodajne.

W drugiej kolejności należy zastanowić się nad tym, czy będziemy potrzebować w najbliższej przyszłości dodatkowych sprzętów, które będą zużywały znaczną ilość prądu. To pozwoli ocenić, czy zużycie energii wzrośnie, czy utrzyma się na podobnym poziomie jak dotychczas.

W przybliżeniu zakłada się, że standardowy dom jednorodzinny potrzebuje od 2 500 do 3 000 kWh rocznie. Tym samym można przyjąć, że potrzebna będzie instalacja o mocy mniej więcej 3,5 – 4 kW.

Sprawdź ile kW fotowoltaiki będziesz potrzebować ogrzewając dom gazem lub pompami ciepła >>

Czy fotowoltaika się opłaca?

Opłacalność inwestycji fotowoltaicznej jest dyskusyjna, głównie ze względu na duży koszt inwestycji i długie oczekiwanie na jej zwrot. Może to potrwać od kilku do kilkunastu lat i wszystko zależne jest od tego, w jaki sposób ogrzewamy dom. Z pewnością bardziej opłaci się to osobom, które do ogrzewania używają systemu opartego na energii elektrycznej (np. pompy ciepła), mniej opłacalne będzie to dla tych, którzy dom ogrzewają np. gazem.

Warto też pamiętać, że ceny energii stale wzrastają, natomiast koszt produkcji paneli fotowoltaicznych maleje, przy jednoczesnym wzroście ich wydajności.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że ceny nieruchomości z zamontowanym systemem fotowoltaicznym są wyższe, niż ceny standardowych nieruchomości. Takie domy są też niezależne od zewnętrznej sieci energetycznej, a więc stają się budynkami samowystarczalnymi w kwestii dostaw energii.

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Inwestycja w fotowoltaikę może być mało opłacalna dla osób, które płacą niskie rachunki za energię elektryczną, co oznacza, że wykorzystują ją w stosunkowo małych ilościach. Jeśli więc opłata za prąd wynosi nie więcej niż 100 – 150 zł miesięcznie, z ekonomicznego punktu widzenia, inwestycja staje się niezasadna.

W przypadku niskiego zużycia niezbędna jest mała instalacja, a im jest ona mniejsza tym wyższe proporcjonalnie będą ceny paneli, inwertera czy konstrukcji, nie wspominając o koszcie instalacji.

Warto zastanowić się nad tą inwestycja również wtedy, gdy planujemy przeprowadzkę - minimalny okres zwrotu inwestycji to ok. 8-10 lat - jeśli przeprowadzimy się wcześniej po prostu stracimy pieniądze, które wydaliśmy na zakup i montaż systemu.

Czy są dofinansowania do fotowoltaiki?

Tak. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej możliwości uzyskania dotacji do inwestycji w system fotowoltaiczny. Najpopularniejsze programy udzielające wsparcia finansowego w tym zakresie to:

 • “Mój Prąd”,
 • “Energia Plus”,
 • “Czyste Powietrze”.

Są to ogólnokrajowe programy rządowe, dysponujące funduszami na wsparcie osób inwestujących w energię słoneczną.
Warto też regularnie sprawdzać lokalne programy uruchamiane cyklicznie przez urzędy gminne. Na ich stronach znajdziemy informacje o zasadach aktualnego dofinansowania do fotowoltaiki, z którego możemy skorzystać.

Jak skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki i ile można na tym zyskać >>

Finansowanie fotowoltaiki: kiedy warto wziąć kredyt lub pożyczkę?

Na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej można zaciągnąć kredyt w banku lub postarać się o pożyczkę na fotowoltaikę w firmie pożyczkowej.

Sprawdź wady i zalety kredytu i pożyczki na fotowoltaikę oraz dowiedz się jak skorzystać z wybranego wsparcia finansowego >>

Warto pamiętać, że kredyt to zobowiązanie długoterminowe, którego udziela bank i które wiąże się z dużą ilością formalności i względnie długim okresem oczekiwania na decyzję o jego przyznaniu. Plusem jest jednak fakt, że kredyt bankowy można zaciągnąć nawet na całość inwestycji fotowoltaicznej, gdyż można go wziąć w wyższej kwocie niż w przypadku pożyczki.

Pożyczka na fotowoltaikę jest natomiast dobrym rozwiązaniem w momencie, w którym zależy nam na czasie i jedynie dofinansowaniu inwestycji.

Zanim jednak zdecydujemy się na któreś z tych rozwiązań warto przeanalizować wady i zalety każdego z nich. Wybór wsparcia finansowego należy bowiem dostosować do aktualnej sytuacji finansowej, w jakiej się znajdujemy.

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie