Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fosa miejska w remoncie. Odmulanie nie pomoże, bo mieszkańcy ją zaśmiecają? (ZDJĘCIA)

Malwina Gadawa
Zakończył się remont zbiornika fosy na odcinku od ulicy Krupniczej do kładki na Podwalu i placu Wolności. Teraz pora na część od kładki do ulicy Świdnickiej. Najpierw odpompowana zostanie woda, następnie odmulone i wyczyszczone zostanie dno zbiornika. A jest z czego je czyścić. Cezary Dulny z Zakładu Ochrony i Kształtowania Środowiska mówi, że mieszkańców Wrocławia, za zaśmiecanie fosy powinno się surowo karać.

Wrocławska fosa podzielona jest na sześć odcinków. Jej głębokość, w zależności od fragmentu, waha się od trzech do nawet pięciu metrów (w pobliżu centrum handlowego Renoma), przy największym stanie wody.

Zakończył się już remont fragmentu fosy od ulicy Krupniczej do kładki na Podwalu i placu Wolności. Robotnicy odmulili dno zbiornika - wywieziono stamtąd 900 metrów sześciennych mułu. Ustawili też kamienną ławkę, która wzmocniła brzegi fosy i wymienili kamienie brukowe przy jej brzegu.

Podobne prace będą teraz przeprowadzane na odcinku od kładki do ulicy Świdnickiej. Teraz przy pomocy pomp robotnicy wypompowują wodę ze zbiornika, przelewając ją do już wyremontowanej części, oddzielonej usypanym przez robotników wałem. Po wypompowaniu będzie można rozpocząć odmulanie dna za pomocą koparek.

Zobacz też, co znaleziono na dnie fosy miejskiej (ZDJĘCIA)

Prace mają trwać do końca sierpnia. Koszt remontu całego tego odcinka to około 700 tysięcy złotych. Ten odcinek fosy już dawno wymagał remontu, ponieważ ostatnie prace wykonywano przy nim jeszcze latach 60. Cezary Dulny z Zakładu Ochrony i Kształtowania Środowiska uważa jednak, że czyszczenie zbiornika na nie wiele pomoże na dłuższą metę, ponieważ mieszkańcy Wrocławia strasznie zaśmiecają fosę. - Na moje oko, to ten wyczyszczony zbiornik już za dwa tygodnie może być tak samo zaśmiecony, jak przed czyszczeniem - mówi Cezary Dulny. Uważa, że osoby, które wrzucają śmieci do fosy powinny być surowo karane przez straż miejską. - Można tutaj znaleźć naprawdę różne rzeczy. Śmieci i butelki to standard, ale są także znaki drogowe, rury lub kubły na śmieci - mówi Dulny.

Przeczytaj też: Jak działa fosa miejska?

Remont zbiornika fosy nadzorowany był także przez archeologów, jednak nie znaleźli oni tam nic nadzwyczajnego. - W latach 60., kiedy wykonywano ostatnie prace w zbiorniku fosy, zdarzało się, że znajdywano broń lub niewybuchy. Teraz są tam tylko śmieci, wrzucane przez mieszkańców - mówi Dulny.

Czyszczenie nie jest jedyną zmianą, jakie czekają ten fragment fosy. W planach jest także wybudowanie nowej promenady wzdłuż jej kanału, od strony Narodowego Forum Muzyki. Nowa promenada ma zostać zrobiona na kształt bulwaru Tadka Jasińskiego i promenady staromiejskiej. Budowę przeprowadzi Zarząd Zieleni Miejskiej. Do końca roku ma być gotowy projekt.
Prace rozpoczną się prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku, choć, to będzie zależało od pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska