Forum Wizja Rozwoju. Wodór w Polsce. Jak go wykorzystać?

Materiał informacyjny PGNiG
Panel z udziałem Dyrektora Departamentu Badań i Innowacji PGNiG Tomasza Jarmickiego (drugi od lewej) - Kawerny solne na wodór jako wysoko bezpieczne formy magazynowania wodoru jako nośnika energii
Panel z udziałem Dyrektora Departamentu Badań i Innowacji PGNiG Tomasza Jarmickiego (drugi od lewej) - Kawerny solne na wodór jako wysoko bezpieczne formy magazynowania wodoru jako nośnika energii
Udostępnij:

Wodór będzie jednym z kluczowych czynników, które umożliwią Polsce transformację energetyczną. O tym, jaką jest on szansą dla Polski i jakie wiążą się z tym korzyści, dyskutowali eksperci podczas Forum Wizja Rozwoju.

Kawernowe magazyny wodoru w Polsce mogą przynieść wiele korzyści. Taki magazyn może m.in. pełnić funkcje bufora w przemyśle petrochemicznym, magazynu energii, a także elementu gospodarki wodorowej. Kawerny solne to wyrobiska górnicze o bardzo dużych objętościach, wybudowane w złożach soli kamiennej. Właśnie ze względu na najlepsze właściwości soli – przede wszystkim jej gazoszczelności oraz obojętności względem wodoru.

- Magazynowanie wodoru może odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej - podkreślał Paweł Wilkosz, dyrektor Departamentu Geologii i Utrzymania Ruchu w Gas Storage Poland Sp. z o.o. - Jednym z takich sposobów wielkoskalowego magazynowania wodoru jest magazynowanie geologiczne, czyli np. kawernowe bardzo powszechne na całym świecie, ale obecnie w odniesieniu do gazu ziemnego. Można je budować tam, gdzie występują złoża soli kamiennej. Polska posiada takie złoża. Takie magazyny już u nas powstały. Możemy je zapełniać i opróżniać wielocyklowo. W kawernach solnych możemy przechowywać wodór krótko, średnio i długoterminowo. Mogą to być dni, miesiące i lata. Co ważne w takim magazynie nie występują praktycznie żadne ubytki, techniczny okres przydatności kawerny to około 50 lat. Kolejną zaletą jest bardzo duża moc zatłaczania i odbioru. To ogromne obiekty umiejscowione głęboko pod ziemią, które zapewniają substancji bezpieczeństwo.

Polska stopniowo odchodzi od paliw kopalnych na rzecz czystych, odnawialnych źródeł energii dostępnych dla każdego, a wodór, zdaniem ekspertów, będzie czynnikiem, który ma tę zmianę umożliwić. Wodór widziany m.in. jako magazyn energii. W trakcie panelu podkreślano również, że obecnie składowanie wodoru w dużych ilościach, jest możliwe jedynie w kawernach solnych, ale wiążą się z tym wyzwania typowe dla nowych obszarów działalności biznesowej.

- Magazynować wodór w ilości tysięcy ton możemy tylko w kawernach solnych - mówił Tomasz Jarmicki, dyrektor Departamentu Badań i Innowacji PGNiG S.A. - Co ciekawe, dzisiaj zaczynamy mówić o rynku energii w ujęciu ogólnym. Kiedyś energia elektryczna i gaz ziemny to były dwa oddzielne rynki i systemy. Obecna konwergencja tych źródeł powoduje, że łączymy to wszystko w jeden system. Dzisiaj, jeżeli chodzi o kawerny, wypracowujemy optymalny model biznesowy. Wiemy, ile możemy tej energii zmagazynować. Wiemy też, że obecnie alternatyw dla magazynowania wodoru w kawernach w skali całej gospodarki niskoemisyjnej nie widać. One oczywiście nie zabezpieczają wszystkich potrzeb gospodarowania energią, niemniej należy wykorzystać je z maksymalną efektywnością. Program pilotażowy, który prowadzimy w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu w Moglinie to swoisty poligon doświadczalny przed komercyjnym wykorzystaniem kawern, np. do gromadzenia nadmiaru energii, którą wytwarzać będą morskie farmy wiatrowe.

Najmocniejszą stroną wodoru – jako nośnika energii – jest jego bardzo duża uniwersalność, zarówno pod kątem produkcji, jak i możliwości wykorzystania. Świat ciągle szuka sposobów magazynowania energii elektrycznej i w tym aspekcie wodór również zajmuje obiecującą pozycję. Dlatego, jak zaznaczano, przy jego magazynowaniu, państwo musi patrzeć na tę energię również z perspektywy klienta.

- Warto tutaj zwrócić uwagę na obecne trendy i zobaczyć, które branże będą potrzebowały wodoru na początku - zaznaczał Tomasz Bogucki, prezes Zarządu Hydrogen Beta Sp. z o.o. - Mówimy o strategicznym magazynowaniu energii, natomiast musimy myśleć zarówno o producentach jak i o zużywających, czyli o przemyśle transportu miejskiego np. autobusach, tramwajach, czy małych łodziach. W przyszłości wodorem może zainteresować się transport morski i lotniczy. Z trendów wyłaniają się pierwsze rynki i musimy patrzeć na potrzeby klientów. Rynek wodorowy nabiera tempa, a potrzeby klientów z punktu widzenia magazynowania wodoru będą się zmieniać. Dlatego potrzebne jest szerokie portfolio produktowe - podsumował.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Forum Wizja Rozwoju. Wodór w Polsce. Jak go wykorzystać? - Portal i.pl

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie