Fortuna Puchar Polski: Arka wyrzuciła Zagłębie za burtę

Przemysław Świderski
KGHM Zagłębie Lubin wciąż zawodzi. „Miedziowi” w 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski przegrali na wyjeździe z Arką Gdynia 1:2 i pożegnali się ze wspomnianymi rozgrywkami.

Jeszcze przed rozpoczęciem potyczki w 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski było jasne, że dla jednego z zespołów awans do ćwierćfinału będzie sporym sukcesem, zważywszy na obecną formę Zagłębia i Arki. Ekipy z Lubina i Gdyni przegrały trzy ostatnie ligowe mecze.
„Miedziowi” fatalnie zaprezentowali się zwłaszcza w ubiegłą sobotę, gdy przegrali w Częstochowie z miejscowym Rakowem 0:4. Posada trenera Dariusza Żurawia wisi na włosku, a włodarze dolnośląskiego klubu podobno już sondują możliwość sprowadzenia jego następcy. W tym gronie wymienia się m.in. Piotra Stokowca czy Pavola Staňo.

W 22. minucie środowego spotkania gospodarze zadali pierwszy cios, który może okazać się gwoździem do trumny Żurawia. Po dośrodkowaniu Luisa Valcarce piłkę przedłużył Adam Deja, a ta odbiła się od Karola Czubaka i wylądowała w siatce obok bezradnego w tej sytuacji Dominika Hładuna.

10 minut później przypadku już nie było i Czubak po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Deja z rzutu wolnego posłał futbolówkę w pole karne lubinian, gdzie 21-latek wygrał główkowe starcie z biernymi obrońcami gości.

Pod koniec pierwszej połowy Filip Starzyński mógł przeżyć swoiste déjà vu z ubiegłotygodniowego starcia z Radomiakiem Radom (0:2). „Figo” po raz trzeci w tym sezonie nie wykorzystał karnego. Jego intencje wyczuł Kacper Krzepisz.

W przerwie Żuraw dokonał trzech zmian, a po wznowieniu gry Zagłębie zmusiło rywali do głębokiej defensywy. Ataki lubinian przyniosły skutek w 57. minucie. Adam Ratajczyk mocnym uderzeniem nie dał szans Krzepiszowi.

Na kwadrans przed ostatnim gwizdkiem na stadionie Arki... zgasło światło.Awaria trwała jednak tylko 10 minut i piłkarze szybko wrócili do gry. Bliski doprowadzenia do remisu był Łukasz Poręba, lecz piłka po jego strzale musnęła słupek.

Arka Gdynia – KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (2:0)
Bramki: Czubak 22 i 32 – Ratajczyk 57.
Arka: Krzepiszl – Hiszpański (61. Kasperkiewicz), Marcjanik, Memićl, Valcarcel, Milewski, Bednarski, Aleman (76. Stępień), Dejal, Żebrowski (61. Siemaszko), Czubak (84. Marcus).
Zagłębie: Hładun – Chodynal, Pantić, Balić, Bartolewski (73. Simić), Porębal, Żigulew (46. Łakomy), Starzyński (82. Sławiński), Daniel (46. Zivec), Ratajczyk, Zajić (46. Szysz).

Pozostałe mecze 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski: Garbarnia Kraków – Lech Poznań 0:4 (Marchwiński 16, Banach 23 sam., Czerwiński 32, Murawski 64), Korona Kielce – Górnik Łęczna 1:2 (Błanik 25 – Rymaniak 67, Śpiączka 82), Olimpia Grudziądz – Świt Nowy Dwór Mazowiecki 3:3, kar. 4:2 (Bojas 71 kar. i 76 kar., Witasik 118 – Michalik 21, Sosnowski 37 kar. i 95 kar.), Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Raków Częstochowa 0:2 (Sturgeon 7, Lederman 43), Motor Lublin – Legia Warszawa (środa, godz. 20), Widzew Łódź – Wisła Kraków (czwartek, godz. 20), Piast Gliwice – Górnik Zabrze (przełożony z powodu zagrożenia epidemicznego).

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0