Kuba Zegarliński
Stal pokonała w Legnicy Miedź 2:1
Stal pokonała w Legnicy Miedź 2:1 Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Fortuna 1 Liga. Pierwszoligowy hit dla Stali Mielec. W Legnicy drużyna z Podkarpacia pokonała Miedź 2:1 (2:1). Bohaterem gości był Michał Żyro, który popisał się dubletem. Za to jego brat Mateusz w drugiej połowie obejrzał czerwoną kartkę. Gospodarze nie wykorzystali jednak gry w przewadze. Stal przynajmniej do środy objęła prowadzenie na zapleczu ekstraklasy.

Już pierwsze minuty spotkania wskazywały na bardzo wyrównane i emocjonujące spotkanie. Obie drużyny nawet nie próbowały ukrywać, że walczą o pełną pule i raz po raz atakowały na bramkę przeciwników. Mieliśmy więc sporo sytuacji raz pod bramką Łukasza Załuski, a raz pod bramką Jakuba Wrąbla. Jako pierwszy skapitulować musiał Załuska, który nie miał żadnych szans przy strzale z najbliższej odległości głową Michała Żyro.

Ten sam zawodnik, który jeszcze chwilę temu był bohaterem, zaraz popełnił spory błąd. Po jego zagraniu ręką we własnym polu karnym (tak zdecydował sędzia Pskit, choć powtórki wcale nie rozwiały wątpliwości) arbiter wskazał na jedenasty metr. Bardzo pewny strzał Marquitosa i było 1:1.

W kolejnych minutach nadal mieliśmy naprawdę otwarty mecz. Raz atakowała Miedź, by za chwilę całkowitą inicjatywę przejęła drużyna prowadzona przez trenera Dariusza Marca. On trzeba przyznać zaskoczył, wystawiając w pierwszym składzie na skrzydle 19-letniego Bartłomieja Kiełbasę, który do tej grał tylko w czwartoligowych rezerwach.

Remis utrzymywał się do 37.minuty. Wtedy na bezpośrednie uderzenie z rzutu wolnego zdecydował się Michał Żyro, dla którego to była idealna pozycja, gdyż jest lewonożnym zawodnikiem i pięknym uderzeniem po raz drugi w tym meczu pokonał Łukasza Załuskę. Zrobiło się 2:1 dla PGE Stali. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie i na przerwę to mielczanie schodzili z jednobramkowym prowadzeniem.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli legniczanie, którzy momentami zamykali na własnej połowie słabszych w tej części gry piłkarzy Marca. Goście mieli naprawdę sporo szczęścia w bramce Jakuba Wrąbla, który kilka razy świetnymi interwencjami ratował swój zespół.

Najgroźniej było w 70. minucie. Po kapitalnej akcji, Marcin Pietrowski z Miedzi zagrał z lewej strony do Marquitosa na piąty metr, który oddał uderzenie na prawie pustą bramkę, ale ten trafił w poprzeczkę! Gospodarze mogli sobie mocno pluć w brodę.

Wydawało się, że najgorsze za Stalą, ale wtedy za niesportowe zachowanie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał obrońca mielczan, Mateusz Żyro. Szykowały się bardzo nerwowe minuty.

Rzeczywiście takie były. Momentami Miedź nie schodziła z połowy mielczan i cały czas zagrażała mieleckiej bramce. Jakub Wrąbel grał jednak bez zarzutu, podobnie jak cała obrona Stali i po bardzo emocjonujących, prawie 98-minutach spotkania, to mielczanie mogli cieszyć się z wygranej.

Piłkarz meczu: Michał Żyro
Atrakcyjność meczu: 7/10

Nie ma nudy w ekstraklasie. Tylko podczas przerwy (marzec-maj) związanej z epidemią koronawirusa, w dwóch klubach doszło do zmiany trenera, w jednym do zmiany prezesa, a w kolejnym do zmiany właściciela pakietu większościowego. Zobaczcie też kto przedłużył kontrakt, a kto rozwiązał.

Ruchy w ekstraklasie podczas przerwy: dwaj nowi trenerzy, pr...

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0