Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fortum zacznie produkować ciepło ze ścieków. Już niebawem popłynie w domach we Wrocławiu

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Samo zastosowanie pompy ciepła ze ścieków ograniczy wykorzystanie węgla o 364 tys. GJ rocznie. Jest to około 5 procent zapotrzebowania Wrocławia na energię cieplną.
Samo zastosowanie pompy ciepła ze ścieków ograniczy wykorzystanie węgla o 364 tys. GJ rocznie. Jest to około 5 procent zapotrzebowania Wrocławia na energię cieplną. Fortum
Wrocławski scentralizowany system ciepłowniczy jest praktycznie w 100 procentach oparty na węglu i wymaga fundamentalnych zmian w bliskiej przyszłości. Pierwszym krokiem w stronę zielonego ciepła jest pozyskiwanie go z miejskich ścieków. Fortum przedstawił projekt i poinformował o budowie największej instalacji tego typu w Polsce.

Spis treści

Ciepło ze ścieków

WROMPA - bo tak nazywa się instalacja - powstaje na zasadach dystrybucji energii cieplnej zaczerpniętej m.in. z Oslo. Polega na wykorzystaniu surowych ścieków do produkcji ciepła, które popłynie w grzejnikach mieszkańców.

To rozwiązanie ma być pierwszym krokiem w uzyskaniu neutralności klimatycznej dla Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska znalazła się wśród 100 europejskich miast deklarujących do 2050 roku osiągnięcie tzw. „Zielonego Ładu”.

- Fortum, jako dystrybutor, robi pierwszy krok na ścieżce do nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu. Przed nami kolejne lata dobrej współpracy. Chcemy wprowadzać innowacyjne rozwiązania, które jesteśmy w stanie zaimplementować w oparciu o wiedzę naszych partnerów z krajów, gdzie takie rozwiązania funkcjonują od lat – mówił na konferencji prasowej Piotr Górnik, prezes Fortum.

Instalacja powstanie na terenie Portu Południowego przy ul. Długiej, tuż przy zbiornikach retencyjnych, które mają zostać oddane do użytku niebawem. Trafiająca tam i przechowywana woda deszczowa również ma być fundamentem do produkcji energii elektrycznej, która ma służyć przemianie w energię cieplną. Obecnie jest to tylko teoria, którą specjaliści będą wcielali w życie po oddaniu do użytku "WROMPY".

Odejście od węgla

Wrocław pobiera w 2022 roku 100 procent ciepła z paliw kopalnych, głównie węgla. W najbliższych latach mieszkańców Wrocławia czeka dywersyfikacja źródeł energii elektrycznej. W Siechnicach powstaje nowa elektrociepłownia. W centrum naszego miasta powstanie instalacja ściekowa.

Ciepło odpadowe może być źródłem czystego ciepła dla systemu we Wrocławiu. Kluczowe do tego są zmiany legislacyjne, które od 2020 roku wspierają taką formę źródła i uznają je za odnawialne.

Samo zastosowanie pompy ciepła ze ścieków ograniczy wykorzystanie węgla o 364 tys. GJ rocznie. Jest to około 5 procent zapotrzebowania Wrocławia na energię cieplną (według wstępnych wyliczeń – ok. 4-5 tys. gospodarstw domowych).

Mieszkańcy również odetchną z ulgą. Dzięki instalacji unikniemy emisji niemal 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji.

Z systemem ciepłowniczym Fortum zostanie połączona sieć o długości kilometra i średnicy pół metra. Jej budowa ruszy w marcu 2023 roku. Planowanie uruchomienie pompy ciepła datuje się na kwiecień 2024.

Koszt Wrompy szacuje się na 82 miliony złotych, z czego 21 milionów to łączna dotacja z Funduszu EEA i Budżetu Państwa.

- Wykorzystanie ścieków nieoczyszczonych jako źródła ciepła dla tak dużego miejskiego systemu ciepłowniczego to krok w jeszcze lepszą przyszłość Wrocławia oraz istotny element strategii MPWiK. Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła. To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego – mówi Witold Ziomek prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Jak wykorzystuje się ciepło ze ścieków?

Pompa ciepła jest oparta na surowych ściekach. W pierwszym procesie są one filtrowane z większych nieczystości. Podczyszczone ścieki mogą trafić już bezpośrednio do samej pompy ciepła.

Kluczowym narzędziem w transformacji ścieków w energię cieplną jest parowacz. Czynnik roboczy odbiera ciepło o niskich parametrach. Jego ciśnienie jest zwiększane poprzez sprężarkę. Temperatura rośnie, w wyniku czego powstaje gorąca para. Następnie jest ona wpuszczana do rur wód sieciowych, która skrapla się i ogrzewa wodę trafiającą do naszych domów.

Wykorzystanie ciepła odpadowego ze ścieków surowych
Wykorzystanie ciepła odpadowego ze ścieków surowych Fortum

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska