Fortum rozważa budowę nowej elektrociepłowni pod Wrocławiem

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
Aglomeracja wrocławska potrzebuje elektrociepłowni odzyskującej energię z wytwarzanych przez mieszkańców odpadów. To wniosek płynący z raportu opracowanego przez ekspertów Politechniki Wrocławskiej. Budowę tego typu instalacji w pobliżu stolicy Dolnego Śląska rozważa Fortum. Decyzję o realizacji projektu poprzedzą działania informacyjno-konsultacyjne.

W Europie działa już ponad 450 instalacji odzyskujących prąd i ciepło z odpadów nienadających się do recyklingu. W Polsce są takie w Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Zabrzu czy Białymstoku. Teraz mogą powstać pod Wrocławiem.

Budowę elektrociepłowni wykorzystującej paliwo alternatywne z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania rozważa Fortum. Instalacja mogłaby powstać pod Wrocławiem u zbiegu dróg S8 i DK98, na obszarze tzw. obrębu Biskupice. Jest to teren oddalony od zabudowań mieszkalnych, a jednocześnie zapewniający sprawny dojazd. Ze względu na niewielką odległość (ok. 5 km) od wrocławskiej sieci ciepłowniczej, możliwe będzie przyłączenie do niej nowej instalacji.

"Jesteśmy przekonani, że aglomeracja wrocławska jako dynamicznie rozwijający się region potrzebuje nowych, ekologicznych źródeł energii oraz efektywnego systemu zagospodarowania odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Jednym z możliwych rozwiązań jest właśnie elektrociepłownia, wykorzystująca paliwo alternatywne na bazie odpadów pozostałych po sortowaniu. Zamiast trafiać na wysypiska, odpady mogą służyć do produkcji użytecznej energii. Projekt EC OdNova jest na etapie przygotowawczym, a decyzja o realizacji inwestycji będzie możliwa po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, ofert od kluczowych dostawców oraz po przeprowadzeniu działań informacyjno-konsultacyjnych" – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Fortum przewiduje, że rozpoczęcie budowy może nastąpić w 2023 r., a uruchomienie obiektu w 2025 r. Elektrociepłownia o mocy ok. 51 MWt mogłaby produkować ciepło wystarczające dla ok. 30 tys. mieszkańców.

Nowa inwestycja to także dodatkowe korzyści dla gminy Wisznia Mała w postaci wpływów do budżetu oraz nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać.

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa

Kłamstwem jest stwierdzenie, że to teren niezamieszkany. 700-1000 metrów od planowanej inwestycji jest mnóstwo domów mieszkalnych. Działki pod zabudowę sprzedane są w odległości 100 metrów od inwestycji. Ten pomysł udowadnia, że władze za nic mają zdrowie i życie ludzkie. Liczy się tylko biznes. Po serii zachorowań na nowotwory gmina będzie musiała wydać miliony na odszkodowania. No, ale to problem innej władzy, nie tej.

Dla osób, które zachorują i umrą i ich rodzin to jednak nie jest ciekawa alternatywa. Zapraszamy dziennikarzy i fotoreporterów na Pawłowice. Pospacerujemy sobie, przeanalizujemy sytuację. Będziecie mieli Państwo szansę napisać dobry, rzetelny artykuł (chyba jeszcze nawet w obecnych czasach, gdzie liczy się ilość, a nie jakość, czasem niektórym na tym zależy?)

Nikt tu nikogo nie pytał o opinię, wbrew innym kłamliwym artykułom, które pojawiają się w rœżnych miejscach.

R
Roman

Spalarnia śmieci z Niemiec. Blisko autostrady - super biznes.

G
Gość
12 maja, 21:12, Gość:

W Wiedniu mają trzy w tym jedna w samym centrum i nikomu nie przeszkadza.

Dokładnie. Śmieci to energia, którą my wyrzucamy zatruwając środowisko. Zanieczyszczenia ze spalania? Wszystko to kwestia temperatury (dopalanie gazem) i filtrów. Coś jak krematorium. My mamy obce firmy od śmieci i pięć śmieciarek zamiast jednej. Taka ekologia.

R
Rafał

Mam nadzieję, że ten teren zostanie wyłączony z tego typu „inwestycji”.

G
Gość
12 maja, 20:37, Piotr:

Ciekawe co na to były prezydent Wrocławia, Pan Rafał Dudkiewicz, całe toksyczne spaliny będą się kierowały akurat na jego dom w Ramiszowie.

nosicie maski to o co chodzi?

G
Gość

W Wiedniu mają trzy w tym jedna w samym centrum i nikomu nie przeszkadza.

K
Kapral

Ferma mleczna krów na wsi w Sadkowie -NIE,wiatraki - NIE ,spalarnia na pustkowiu też NIE...Weźcie się ludzie opamiętajcie w tych swoich histeriach.Jedźcie do Holandii i zobaczcie jak wiatraki blisko stoją zabudowań,jedźcie do Szwecji albo Danii i zobaczcie sobie takie spalarnie w dużych miastach.Wszyscy tylko narzekać potraficie na drogie śmieci(bo trzeba je b.daleko wozić),na drogi prąd,jedzenie itd.a to wszystko przez wasze durne NIE.

K
Konsultant

Ten region to nie jest park przemysłowy. Dajcie spokój z tą spalarnią !

P
Piotr

Ciekawe co na to były prezydent Wrocławia, Pan Rafał Dudkiewicz, całe toksyczne spaliny będą się kierowały akurat na jego dom w Ramiszowie.

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie