Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fortum rozważa budowę nowej elektrociepłowni pod Wrocławiem

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
Aglomeracja wrocławska potrzebuje elektrociepłowni odzyskującej energię z wytwarzanych przez mieszkańców odpadów. To wniosek płynący z raportu opracowanego przez ekspertów Politechniki Wrocławskiej. Budowę tego typu instalacji w pobliżu stolicy Dolnego Śląska rozważa Fortum. Decyzję o realizacji projektu poprzedzą działania informacyjno-konsultacyjne.

W Europie działa już ponad 450 instalacji odzyskujących prąd i ciepło z odpadów nienadających się do recyklingu. W Polsce są takie w Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Zabrzu czy Białymstoku. Teraz mogą powstać pod Wrocławiem.

Budowę elektrociepłowni wykorzystującej paliwo alternatywne z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania rozważa Fortum. Instalacja mogłaby powstać pod Wrocławiem u zbiegu dróg S8 i DK98, na obszarze tzw. obrębu Biskupice. Jest to teren oddalony od zabudowań mieszkalnych, a jednocześnie zapewniający sprawny dojazd. Ze względu na niewielką odległość (ok. 5 km) od wrocławskiej sieci ciepłowniczej, możliwe będzie przyłączenie do niej nowej instalacji.

"Jesteśmy przekonani, że aglomeracja wrocławska jako dynamicznie rozwijający się region potrzebuje nowych, ekologicznych źródeł energii oraz efektywnego systemu zagospodarowania odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Jednym z możliwych rozwiązań jest właśnie elektrociepłownia, wykorzystująca paliwo alternatywne na bazie odpadów pozostałych po sortowaniu. Zamiast trafiać na wysypiska, odpady mogą służyć do produkcji użytecznej energii. Projekt EC OdNova jest na etapie przygotowawczym, a decyzja o realizacji inwestycji będzie możliwa po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, ofert od kluczowych dostawców oraz po przeprowadzeniu działań informacyjno-konsultacyjnych" – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Fortum przewiduje, że rozpoczęcie budowy może nastąpić w 2023 r., a uruchomienie obiektu w 2025 r. Elektrociepłownia o mocy ok. 51 MWt mogłaby produkować ciepło wystarczające dla ok. 30 tys. mieszkańców.

Nowa inwestycja to także dodatkowe korzyści dla gminy Wisznia Mała w postaci wpływów do budżetu oraz nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska