Firma z misją pomagania

Redakcja
Indywidualne koszty leczenia w krakowskim ośrodku wynoszą od ok. 10-25 tys. zł. Wszystko zależy od przypadku.
Indywidualne koszty leczenia w krakowskim ośrodku wynoszą od ok. 10-25 tys. zł. Wszystko zależy od przypadku. Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej
Biznes z ludzką twarzą to wypełnianie pewnych zobowiązań wobec społeczeństwa z punktu widzenia prowadzenia działalności komercyjnej, która zarabia na siebie. Dobrym przykładem takiego działania jest VOTUM S.A. Wrocławska spółka giełdowa zajmująca się uzyskiwaniem odszkodowań ma w swojej grupie kapitałowej Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej (PCRF). Ten podmiot leczniczy działa od 2008 roku w Krakowie, ale trafiają do niego pacjenci z całego kraju, a także z zagranicy. Skąd taki pomysł

- Powstanie ośrodka było efektem spotkania właściwych ludzi we właściwym czasie. Mam tu na myśli obecny zarząd w osobach: Pawła Adamkiewicza, odpowiedzialnego merytorycznie za rehabilitację oraz Przemysława Szczygłowskiego zajmującego się finansami  - mówi Dariusz Czyż, prezes VOTUM S.A.  

Prezes wyjaśnia, że gdy w 2007 roku VOTUM S.A. podejmowała decyzję o zakupie nieruchomości w Krakowie pod ośrodek, model biznesowy przedsięwzięcia wynikał z oczekiwań klientów. Zgłaszali oni potrzebę opieki nie tylko od strony prawnej w zakresie windykacji roszczeń od ubezpieczycieli, ale także szczególnie ci najbardziej poszkodowani, pomocy związanej z ich rehabilitacją.

- W tym czasie nie było w Polsce ośrodka, który kompleksowo mógłby się zająć terapią naszych klientów i przywracaniem ich do roli społecznej, rodzinnej, do zdrowia - dodaje prezes Czyż.

Obowiązek ponoszenia przez sprawcę szkody kosztów leczenia i rehabilitacji, i to z góry, wynika z przepisów kodeksu cywilnego. Gdy rodził się pomysł stworzenia ośrodka rehabilitacyjnego kalkulacja była prosta. Leczenie w ośrodku krakowskim będzie finansowane ze środków ubezpieczycieli. Jeśli VOTUM będzie oczekiwać od firm ubezpieczeniowych pokrywania kosztów rehabilitacji na adekwatnym do jakości poziomie, to może z czasem zauważą one, iż efektywne przywrócenie do sprawności pacjenta, powoduje, że nie będą musiały przez wiele lat płacić rent, świadczeń z tytułu utraconych dochodów itd.

­- Niestety, towarzystwa nie zauważyły, że jest to ograniczenie ich długoterminowych zobowiązań. Są co prawda takie, które dobrowolnie płacą za turnusy rehabilitacyjne, ale w większości przypadków środków należnych za leczenie musimy dochodzić przed sądami powszechnymi i zazwyczaj nie mamy z tym większych problemów - dodaje Dariusz Czyż.

Na jakich zasadach

Paradoks działania VOTUM polega na tym, że firmie walczącej o odszkodowanie dla klienta, powinno zależeć, aby w dniu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem, poszkodowany był w takim stanie,  jak po wypadku komunikacyjnym. Wtedy można walczyć o wyższe kwoty odszkodowania.

Filozofia wrocławskiej spółki jest jednak inna, zdrowie jest ważniejsze niż ewentualne środki, które można dla klienta pozyskać z tytułu zadośćuczynienia za ból i cierpienie. Dlatego firma udziela swojemu klientowi pomocy rehabilitacyjnej na możliwie najwcześniejszym etapie, zaraz po podpisaniu umowy o reprezentowanie jego interesów. Ale do PCRF przyjmowani są też pacjenci komercyjni niekorzystający z usług VOTUM S.A.

Dlaczego akurat Kraków

O tym, że wysokospecjalistyczny ośrodek rehabilitacyjny stworzony został w Krakowie zadecydowała kadra. W stolicy Małopolski powstał pierwszy w naszym kraju gabinet rehabilitacji funkcjonalnej.

- Byłem uczestnikiem pierwszych międzynarodowych kursów z zakresu rehabilitacji funkcjonalnej. Stworzyłem pierwszy w Krakowie gabinet rehabilitacji funkcjonalnej, byłem w tym zakresie pionierem w Polsce - mówi Paweł Adamkiewicz, który kieruje Centrum i jest pracownikiem akademickim. - Rehabilitacja funkcjonalna różni się w znacznym stopniu od tego, co pacjent dostawał w ramach ochrony zdrowia. To zupełnie inny wymiar w czasowym podejściu do pacjenta i kompleksowości terapii - mówi Adamkiewicz.

Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej powstaje jako spółka w 2007 roku. Wtedy też kupiony zostaje budynek w Krakowie. Wpływ na decyzje ma jego bardzo dobry stan techniczny i położenie obiektu - dojazd do centrum Krakowa zajmuje ok. 15 minut, do Wrocławia - ok. 2,5 godz. Pierwsi pacjenci trafiają do ośrodka w lipcu 2008 roku. Rozbudowa i pełne dostosowanie do potrzeb pacjentów to lata 2011-2013. Obiekt ma 2,5 tys. mkw. Na parterze jest część gabinetowa, w przyziemiu basen, na piętrze pokoje dla pacjentów stacjonarnych i ich opiekunów.

Do PCRF trafiają głównie pacjenci z uszkodzeniami neurologicznymi. Ośrodek ma już na swoim koncie kilkadziesiąt wybudzeń pacjentów ze śpiączki. Sukcesy w tej dziedzinie przynoszą placówce szacunek środowiska medycznego oraz rosnące zainteresowanie pacjentów.

Klienci VOTUM zainteresowani terapią w Krakowie przechodzą wstępną ocenę i konsultację ze specjalistami PCRF, pod kątem możliwości leczenia. Dla nich najważniejszy jest czas, do PCRF przyjmowani są niezwłocznie po odbyciu procedury kwalifikacyjnej. W zakresie finansowania terapii klient może liczyć na wsparcie VOTUM oraz Fundacji VOTUM, która również pomaga osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Czym różni się Centrum od innych placówek?

Struktura działania Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej podyktowana jest modelem terapii medycznej i rodzinnej. Maksymalna liczba pacjentów stacjonarnych to 28 osób. Każdy z nich przyjeżdża tu z opiekunem, co ma ogromne znaczenie terapeutyczne.

 Paweł Adamkiewicz wyjaśnia, że obecność kogoś bliskiego dla pacjenta jest bardzo ważna w procesie leczenia nie tylko ze względów psychologicznych. Pacjenci PCRF to przeważnie osoby w stanie ciężkim. Ich terapia polega na nauce podstawowych czynności życia codziennego, jak ubieranie, przyjmowanie posiłków, a w dalszej perspektywie transfery, pionizacja i chód.

Opiekun musi się więc nauczyć wielu czynności, by móc w domu zapewnić choremu fachową opiekę.

Ośrodek przypomina nieco hotel, z tym, że pokoje są w pełni dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Pacjent i jego opiekun mieszkają razem i wspólnie uczestniczą w rehabilitacji. Stan zdrowia każdego pacjenta jest dokumentowany na początku i na końcu pobytu w ośrodku.  Chodzi nie tylko o zarejestrowanie postępów terapii i opracowanie dalszego programu leczenia. Często dokumentacja przedstawiana jest w sądzie podczas dochodzenia roszczeń na rzecz poszkodowanego.

Indywidualne koszty leczenia w krakowskim ośrodku wynoszą od ok. 10-25 tys. zł. Wszystko zależy od przypadku.

Inaczej prowadzony jest pacjent ortopedyczny a inaczej pacjent z urazem wielonarządowym. Długość turnusu wynosi minimalnie 4 tygodnie.

- Jest to optymalny czas, żeby wykazać jakikolwiek postęp na poziomie struktur i funkcji ciała. Dla każdego pacjenta przygotowywana jest indywidualna oferta procesu leczenia i rehabilitacji, w oparciu o wypełniony wniosek i rozmowę kwalifikacyjną. Na 28 pacjentów jest 30 terapeutów, podczas gdy w placówkach NFZ co najwyżej 4. Pacjentowi zapewnia się minimum 4 godziny terapii dziennie - dodaje Paweł Adamkiewicz.

- Gdy zaczynaliśmy współpracę z VOTUM S.A. trafiało do nas sporo pacjentów, w 2-3 lata po wypadku. Zmiany były utrwalone i trudno było uzyskać spektakularne efekty. Po rozbudowie przyjmujemy pacjentów bezpośrednio z oddziałów intensywnej terapii - wyjaśnia Paweł Adamkiewicz.  

Dodaje, że Centrum jest w stanie pomóc każdemu pacjentowi z problemami ortopedycznymi, bólowymi, neurologicznymi, dzieciom po wypadkach komunikacyjnych.

- Jesteśmy budzikiem dla dorosłych. Niewiele osób wie, że w naszym kraju koszty wybudzania pacjenta NFZ opłaca przez maksymalnie 12 miesięcy i to tylko w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Pacjentami PCRF są również osoby z zaburzeniami żywienia, które na skutek niskiego BMI nie kwalifikują się do terapii psychiatryczno-psychologicznej, czyli chorzy na bulimię i anoreksję- mówi Adamkiewicz.  

Z myślą o nich w styczniu 2015 roku PCRF VOTUM powołało Fundację „Wiem, jak jem”.  Pomaga ona założyć subkonto dla konkretnych osób, które chcą leczyć bardzo poważne zaburzenia żywieniowe, niekoniecznie w krakowskim ośrodku. Zebrane środki przeznaczane są także na edukację.

Czy to się opłaca

W Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej pracuje ok. 60 osób na etacie i stale współpracujących.

- Na razie jeszcze nie zarabiamy na ośrodku, mamy jeszcze obciążenia związane z jego rozbudową. Spłacamy kredyt komercyjny. Dla nas utrzymanie ośrodka oznaczało wydatek kilkunastu milionów złotych. Z punktu czysto komercyjnego można byłoby się zastanawiać, czy to dobra inwestycja szybkości zwrotu w czasie, ale dla nas to rodzaj misji - mówi Dariusz Czyż. - Chodzi nam o kompleksowość obsługi tego najbardziej poszkodowanego pacjenta o element edukacji, by pacjent wiedział, jak powinien być prowadzony po wypadku komunikacyjnym. A my chcemy taką rolę spełniać - dodaje Dariusz Czyż.

Prezes podkreśla także potrzebę edukowania ubezpieczycieli. Mówi, że pewne elementy rehabilitacji pojawiają się w ofercie ubezpieczycieli, którzy wzorowali się na krakowskim ośrodku np. program rehabilitacji PZU.

- Z punktu widzenia modelu biznesowego ten ośrodek stanowi uzupełnienie naszej oferty. Długoterminowe budowanie wartości ośrodka. To element naszej misji kapitałowej - wyjaśnia Dariusz Czyż.

 

FLESZ: Część sklepów zamknięta z powodu koronawirusa.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna

Niedawno natrafiłam na serwis wspomagam.com. Serwis wspiera fundacje charytatywne w celu pozyskania środków dla potrzebujących. Sprawdźcie także tą organizacje!

M
MirSzal

Rozumiecie oceny "w dół"?

Tylko idiota może uznać, że taka pomoc, na którą nie ma szans w publicznych ośrodkach i za którą poszkodowany nie płaci, to "coś złego".

Albo równie sprawny umyslowo konkurent...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3