Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Michalczewski kontra MPK. Stawka za przewóz pasażerów poszła w górę

Monika Fajge
Monika Fajge
Firma Michalczewski to największy podwykonawca MPK Wrocław.
Firma Michalczewski to największy podwykonawca MPK Wrocław. MPK Wrocław
Decyzją Sądu Okręgowego we Wrocławiu, podwykonawca wrocławskiego MPK – firma Michalczewski – otrzyma o 20 procent większą stawkę za swoje usługi. Do takiego wyroku dążyły obie strony.

Powołani przez sąd biegli nie mieli wątpliwości. Działalność spółki Michalczewski stała się nierentowna. Spowodowały to m.in. ogromne podwyżki cen paliw. Obecnych warunków rynkowych, nie dało się przewidzieć w 2014 roku, kiedy przewoźnik przystępował do przetargu.

Podniesienie stawki o 20 proc. za wozokilometr sprawi, że działalność Michalczewskiego zacznie przynosić korzyści.

- Każdy przedsiębiorca startujący w przetargu powinien w oferowanej cenie uwzględniać zmienność rynku, w tym różne ryzyka. Jednak tego, co wydarzyło się w ostatnich kilkunastu miesiącach, nikt nie był w stanie przewidzieć – ocenia prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. - Nasze stanowisko było jasne od początku. Uznaliśmy racje spółki Michalczewski, kierując się troską o ludzi: o pasażerów oraz o pracowników naszego podwykonawcy. Decyzja sądu jest dobra dla wszystkich i zapewnia stabilność funkcjonowania wrocławskiej komunikacji miejskiej – dodaje prezes MPK.

Przypominamy, że obie spółki nie mogły zmienić warunków kontraktu w trybie negocjacji. Michalczewski został wyłoniony w przetargu, a prawo zamówień publicznych nie pozwala na zmianę zasad w trakcie obowiązywania umowy. Może to uczynić tylko sąd.

- Dzisiejszy wyrok sądu pokazuje, że warto szukać rozwiązań, nawet tych najtrudniejszych i czasochłonnych – mówiAleksandra Michalczewska, prezes Michalczewski sp. z o.o. - Dziękuję wszystkim, którzy wspierali nas w tym procesie, w tym trudnym czasie, którzy wierzyli, że się uda. Dziękuję prezesowi MPK, a także całej mojej wrocławskiej załodze za cierpliwość. Dzięki dzisiejszemu rozstrzygnięciu, po uprawomocnieniu się wyroku, będziemy mogli ustabilizować sytuację personalną w spółce.

Firma Michalczewski to największy podwykonawca MPK Wrocław

Spółka współpracuje z miejskim przewoźnikiem od 2014 roku. Firma dysponuje 69 autobusami i zatrudnia około 200 osób. Jej kontrakt z MPK Wrocław zakończy się za dwa lata.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska