Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filozofia zero waste. Jak to pomaga w oszczędzaniu? Zasady, dzięki którym zyskają twoje finanse i ograniczysz ilość śmieci

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Zero waste jest specjalnym podejściem do gospodarowania odpadami.
Zero waste jest specjalnym podejściem do gospodarowania odpadami. unsplash
Co zrobić, aby mieć więcej pieniędzy i oszukać wzrost cen? Można oszczędzać, ale również spróbować zmienić swoje nawyki i filozofię codziennych wyborów. Zero waste jest specjalnym podejściem do gospodarowania odpadami. Chodzi o niemarnowanie. Jest to podejście, które zakłada, by niczego nie marnować i było już znane w czasach braku asortymentu i ograniczonych możliwości zakupowych. To także „mądre” kupowanie i takie gospodarowanie pieniędzmi, które pozwoli na dodatkowe oszczędności.

Spis treści

Filozofia zero waste - od czego zacząć?

Działanie i wdrażanie do swojego życia filozofii waste warto można zacząć od zapoznania się z czterema słowami: refuse, reduce, repair, reuse. Każde z nich oznacza inny obszar, który pomoże nam zerwać z marnowaniem.

Refuse - czyli jak odmówić? Nim coś kupisz, zastanów się, czy jest to potrzebne

Wchodząc do galerii handlowej, praktycznie już od wejścia jesteśmy namawiani, by wejść do kolejnych sklepów. Nie dajmy sobie wcisnąć darmowych próbek czy bonów zniżkowych – to zachęta, aby zrobić kolejny krok i dokonać zakupów pod wpływem chwili. Chodzi o to, by ograniczyć się do tego, co niezbędne.

- Ta sama zasada obowiązuje, gdy ktoś do nas dzwoni z „ofertą specjalną”. Przecież nie myśleliśmy o zmianie telefonu komórkowego, więc nie dajmy się namówić na kupno nowego, gdy dzwoni do nas przedstawiciel firmy telekomunikacyjnej. Nie dajmy się namówić na cross selling – chodzi o sytuację, w której podczas zakupu jednego produktu jest nam proponowany drugi, nawet w promocji. I ważne – najczęściej jest tylko pozorna okazja. Pamiętajmy, że taka forma sprzedaży, zawsze musi się opłacać firmie. To, że na pierwszy rzut oka nie widzimy kosztów ukrytych, to nie znaczy, że ich nie ma - zaznacza Agnieszka Surowiec, ekspert Intrum.

Reduce - kupuj tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Tak można przestać kupować za dużo

Kompulsywne, nieprzemyślane zakupy nie mają miejsca tylko wtedy, gdy kupujemy kolejny gadżet albo piątą taką samą sukienkę. Ważne jest to, aby nie tylko ograniczyć ilość kupowanych przedmiotów, ale także tych rzeczy, które na co dzień używamy w życiu.

– Podczas zakupów zastanówmy się, czy potrzebujemy szóstej paczki ryżu – mimo że jest w naszym ulubionym sklepie za pół ceny – jeżeli nasza rodzina woli przysłowiową pomidorową z makaronem. Nie kupujmy np. pomarańczy, bo pięknie wyglądają i są w promocji, jeżeli i tak wiemy, że ich nie zjemy. To wrzucanie do kosza jedzenia i… pieniędzy, które moglibyśmy wydać na jakiś istotniejszy cel lub zaoszczędzić – tłumaczy Agnieszka Surowiec, ekspert Intrum.

Jeżeli chodzi o zakupy, to warto postawić nie na ilość, a na jakość. Kupujmy mniej rzeczy, ale lepszej jakości, które posłużą nam na dłużej. Warto również przemyśleć, w jaki sposób konsumujemy rozrywkę i ile za nią płacimy.

Repair - naprawiaj i przerabiaj. Jak zmniejszyć ilość śmieci?

Obecnie ceny sprzętów elektronicznych czy ubrań z tzw. sieciówek są relatywnie niskie, na tyle, że odzwyczailiśmy się od naprawiania rzeczy – gdy coś się popsuje, kupujemy następną. Możemy nieco zaoszczędzić, dając przedmiotom drugie życie, nie mówiąc już o tym, że będzie to z korzyścią dla środowiska.

Gdy mikser lub żelazko przestaje działać – w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy przypadkiem nie uda nam się naprawić sprzętu zupełnie bezkosztowo, w ramach obowiązującej jeszcze gwarancji. Jeżeli nie, poszukajmy w sieci najtańszego w naszej okolicy punktu naprawy.

Przerabiać możemy także stare ubrania. Może się okazać, że stara kurtka dżinsowa jako kamizelka nabierze zupełnie innego, nowego charakteru i będzie wyglądać jak z magazynu modowego. Stare ubrania można również sprzedać na jednej z dostępnych platform internetowych dedykowanych do sprzedaży ubrań z drugiej ręki.

Reuse - czyli pomysłowość. Te pomysły pozwolą na ponowne wykorzystanie przedmiotu

W mediach społecznościowych możemy odnaleźć także filmiki, które podpowiadają, jak nadać drugie życie przedmiotom, które już nie są nam potrzebne oraz pozwalają znaleźć dla nich nowe zastosowanie. Na przykład ozdobione pudełko po butach może służyć do przechowywania drobnych zabawek naszego dziecka. A rama po rozbitym lustrze po przerobieniu i przyozdobieniu może być designerskim elementem wystroju naszego domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Filozofia zero waste. Jak to pomaga w oszczędzaniu? Zasady, dzięki którym zyskają twoje finanse i ograniczysz ilość śmieci - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska