MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festival dell'Arte na Dolnym Śląsku. Recital Artura Andrusa oraz spektakularny projekt „Discovery&Movie” z Krystyną Czubówną

Alina Gierak
Wystawa Rafała Olbińskiego prezentowana była na poprzdenim Festivalu dell'Arte w parku przy pałacu w Wojanowie
Wystawa Rafała Olbińskiego prezentowana była na poprzdenim Festivalu dell'Arte w parku przy pałacu w Wojanowie Alina Gierak/Polskapress
W Kotlinie Jeleniogórskiej, w zabytkowych pałacach i parkach, czekają na was wyjątkowe koncerty, wystawy i spotkania autorskie. Festival dell'Arte potrwa od 10 do 18 sierpnia. W programie m.in. koncerty i śniadania na trawie, recital Artura Andrusa oraz spektakularny projekt „Discovery&Movie” z Krystyną Czubówną.

Spis treści

Festival dell'Arte w Kotlinie Jeleniogórskiej

Festival dell’Arte to połączenie sztuk poprzez codzienne koncerty, wystawy, prezentacje, wykłady i spotkania poetyckie. Organizatorzy zadbali, by program był urozmaicony i dawał publiczności możliwość obcowania z różnymi rodzajami sztuki.

To także okazja do spotkań z malarzami, poetami, rzeźbiarzami i muzykami. Poznania ich twórczości i porozmawiania o niej. Na Festivalu dell'Arte jest kameralna atmosfera, artyści chętnie pozują z widzami do zdjęć i rozdają autografy.

Festiwal odbywa się od 11 lat w sierpniu w pałacach Doliny i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Macie więc także możliwość zwiedzania niezwykłych budowli.

Koncerty zaplanowano w Bukowcu w ogrodach i Farmie Artystycznej, pałacu w Wojanowie oraz w Muzeum Karkonoskim i kościele w Jeleniej Górze. W sąsiedztwie są pałace w Karpnikach, Łomnicy, Pakoszowie, więc warto je odwiedzić.

Wystawy i koncerty na Festivalu dell’Arte

Większość wydarzeń artystycznych na Festivalu dell’Arte jest za darmo. Między innymi śniadania na trawie z koncertami, koncert Karkonoskiej Orkiestry Kameralnej w Muzeum Karkonoskim (10 sierpnia, g. 16.00), wystawy fotograficzne Lili Dmochowskiej „Zaklęci w kamieniu” oraz Jacka Kardasiewicza „Teatry uliczne w Jeleniej Górze” oraz „Festival dell’Arte” (15.08 godz. 16.00), spotkanie autorskie z Jackiem Cyganem (16.08, godz. 16.00 w pałacu Wojanów), recital fortepianowy Róży Wysockiej (17.08, godz. 16.00 w Bukowcu). Program szczegółowy znajdziecie TUTAJ

Krystyna Czubówna na Festivalu dell’Arte

Na festiwalu zaplanowano trzy szczególne wydarzenia z udziałem wyjątkowych gości. Wstęp jest płatny i warto już teraz rezerwować bilety. Co polecamy?
Discovery & Movie z udziałem Krystyny Czubówny (lektor) Piotra Steczka (skrzypce, orientalne instrumenty dęte), Pawła Stankiewicza (gitary), Kosmy Kalamarza (bas) i Łukasza Kurka (perkusja).
Jest to autorski projekt Pawła Steczka opowiadającym o tajemnicach skrywanych przez Morze Czerwone. To muzyczna podróż ukazująca losy zatopionych statków i okrętów, oraz piękno rafy koralowej. Utwory, które są prezentowane na koncercie, zostały napisane specjalnie dla Discovery Channel do serialu „Flota duchów”. Niezwykłość tego projektu podkreśla udział Krystyny Czubówny jako lektorki. (Bukowiec, 16 sierpnia, godz. 19.00, bilety 120 zł)

Sprawdź jak dojechać do Bukowca

Recitale Artura Andrusa i Jacka Wójcickiego i Beaty Rybotyckiej

Koncert „Krakowskie klimaty – Wójcicki, Rybotycka” przeniesie was do Piwnicy Pod Baranami i krakowskich kabaretów. Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki przez lata byli filarami Piwnicy pod Baranami. Usłyszymy m.in. utwory Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Wodeckiego do słów wspaniałych poetów: Ewy Lipskiej, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Michała Zabłockiego, Adama Asnyka, Jacka Cygana (Bukowiec, 15 sierpnia, godz. 19, bilety 120 zł).

Z pewnością rozbawi was recital Artura Andrusa. Świetny tekściarz zawarł w swoich piosenkach wiele celnych spostrzeżeń z życia codziennego. Usłyszymy znane, lubiane, wciąż przez publiczność oczekiwane utwory, będące już niekwestionowanymi przebojami piosenki kabaretowej. Piosenki będą przeplatane wierszami, humorystycznymi komentarzami, anegdotami, zawsze na najwyższym poziomie (Bukowiec, 17 sierpnia, godz. 19.00, bilety 120 zł).

Otwarcie królewskiej Ławeczki Fryderyki von Reden.

Fryderyce von Reden zawdzięczamy powstanie pałacu i parku w Bukowcu. Ona także stała za sprowadzeniem do Karpacza świątyni Wang. Po śmierci męża, Friedricha von Redena, twórcy nowoczesnego przemysłu na Górnym Śląsku, hrabina dała się poznać, jako sprawna zarządczyni i filantropka.

Król Prus Fryderyk Wilhelm III, w uznaniu dla jej zasług, podarował hrabinie Fryderyce von Reden półokrągłą ławkę, na jej obu końcach znajdowały się kolumny zwieńczone gryfami. W okresie PRL-u ławka została w czasie prac na grobli zepchnięta w muł, jako bezwartościowy i utrudniający prace przedmiot.

Dzięki staraniom Fundacji Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, wydobyto z mułu 28 elementów ławki, złożono je i odtworzono budowlę. Odsłonięcie ławki hrabiny von Reden zaplanowano 17 sierpnia o godz. 14.00.

Festiwal dell’Arte zakończy się 18 sierpnia w Bukowcu koncertem w ramach śniadania na trawie Gentelmen’s Jazz.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A FABIJANSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska