Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Feryjny rozkład MPK to pomyłka? "Pominięto tych, którzy nie mają ferii" (LIST CZYTELNIKA)

List Czytelnika, WSK
fot. Janusz Wójtowicz
Nasz Czytelnik Patryk Wrona chce wycofania feryjnych rozkładów jazdy MPK. Jego zdaniem to, że z miasta wyjeżdżają uczniowie czy studenci nie powinno dyskryminować pracujących, którzy ferii nie mają. Jak mówi, obecny rozkład jest wystarczająco niewydolny, a w ferie sytuacja jeszcze się pogarsza.

Zwracam się z uprzejmą prośbą na utrzymanie normalnego rozkładu jazdy i nie zmienianie go na feryjny. Wprowadzenie rozkładu feryjnego jest przeciwne idei dostępnego oraz sprawnego transportu zbiorowego i zdecydowanie zmniejsza jego atrakcyjność.
Już teraz, gdy takt jest obniżony na niektórych liniach tramwajowych do podanych 20 minut poza szczytem / 15 minut w szczycie, są trudności ze sprawnym przejazdem po mieście, czas oczekiwania na przesiadki jest długi. Dodatkowo działania takie sprawiają, że więcej osób woli wybrać własny samochód zamiast korzystać z komunikacji publicznej.
W ograniczeniach rozkładu jazdy pominięto pracowników, którzy nie mają ferii i dla których ograniczenia (szczególnie rano) są kłopotliwe, utrudniając dojazd i wymuszając wcześniejsze godziny przyjścia do pracy czy późniejsze wyjścia. Być może ilości pasażerów w pojazdach zmniejszą się ze względu na brak uczniów, jednak nie jest uzasadnionym pozbawianie sprawnego transportu kosztem pasażerów korzystających z usług MPK codziennie (jak w przypadku podróży do i z pracy).
Bardzo proszę o to by działania Wydziału Transportu zmierzały w stronę zwiększania atrakcyjności i promowania komunikacji zbiorowej, nie jej ograniczania w sposób dla mieszkańców i pasażerów.
Z poważaniem,
Patryk Wrona

Co na to miasto? Jak mówi Adam Więcek z Wydziału Transportu urzędu miejskiego, niemożliwe jest wycofanie feryjnych rozkładów jazdy. - Wprowadziliśmy je wzorem lat ubiegłych. To sprawdzone rozwiązanie polegające na tym, że zmniejszamy częstotliwość kursów w godzinach szczytu. Nie ma w mieście tak wielu uczniów szkół, a także ich rodziców, a tym samym w godzinach szczytu potoki pasażerów są mniejsze – tłumaczy Adam Więcek.

Dodaje, że to pierwsza tego typu skarga na rozkłady feryjne.

Więcek zaznacza, że zmieniła się jedynie częstotliwość kursów w szczycie. Tramwaje zamiast jeździć co 12 minut, jeżdżą co 15 minut, a autobusy (kilka linii) zamiast co 10 - co 15 minut. Poza szczytem nie ma zmian w komunikacji miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska