MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ferma na 1000 krów pod Wrocławiem. Mieszkańcy wsi protestują przeciw budowie

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Budowę ogromnej fermy mlecznej zapowiedziała firma, która prowadzi gospodarstwo rolne w gminie Kąty Wrocławskie. Po zakończeniu inwestycji ma być tam 1000 krów wraz z całym niezbędnym zapleczem. Mieszkańcy, którzy o sprawie dowiedzieli się w ostatniej chwili protestują. O dodatkowe wyjaśnienia wystąpiły też Wody Polskie oraz Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Ferma mleczna na 1000 krów ma powstać w podwrocławskim Sadkowie (gmina Kąty Wrocławskie). Według planów istniejące budynki zostaną zaadaptowane na obory, których będzie 6, a inwestor, firma Hedro Farms Polska wybuduje m.in. zbiorniki na gnojowicę - dwa mające po 3700 metrów sześciennych pojemności i jeden 320 metrów sześciennych, a obornik ma być magazynowany na płycie obornikowej o powierzchni 150 metrów. Powstające nawozy będą wykorzystywane do nawożenia pól Hedro Farms. Gospodarstwo rozbuduje się również o silosy na kiszonkę, silosy na paszę i zbiornik na ścieki technologiczne. Powstaną budki dla cieląt, pomieszczenie na martwe zwierzęta, magazyn mleka, kuchnia paszowa i zaplecze socjalne. Po rozbudowie w gospodarstwie będzie 999 krów, w tym jałówek, jałówek cielnych i cieląt.

Tak duża inwestycja budzi sprzeciw wielu mieszkańców Sadkowa. Są oni przekonani, że tak duża inwestycja będzie miała negatywny wpływ na ich zdrowie. Podkreślają również, że gospodarstwo z 1000 krów wygeneruje ogromny smród, a ponieważ przeważające wiatry wieją z południowego zachodu, zapach będzie szedł w stronę wsi i dalej do leżących 4 kilometry dalej Pietrzykowic.

- Znaczna grupa mieszkańców dowiedziała się o planowanej rozbudowie w sobotę z ogłoszenia na facebooku - mówi Krzysztof Janas, jeden z mieszkańców Sadkowa. Mieszkańcy, próbując zapobiec budowie, skrzyknęli się do działania. Przekazują sobie informacje, planują kolejne kroki, radcowie prawni analizują dokumenty.

Z ustaleń mieszkańców wynika, że dokumenty w sprawie rozbudowy gospodarstwa wpłynęły do urzędu gminy w Kątach Wrocławskich we wrześniu ubiegłego roku. Do wniosków dołączono wykonane na zlecenie inwestora inwentaryzację przyrodniczą i raport o oddziaływaniu na środowisko. Urząd gminy stwierdził, że inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jednak w opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu (RDOŚ) planowana budowa nie jest zgodna z MPZP i wezwał urząd gminy do wyjaśnienia.

Ponadto RDOŚ zadał dodatkowych 47 pytań dotyczących inwestycji, m.in. o to, jakie budynki będą budowane, czy planowana jest wycinka lasu i wypas zwierząt na wolnej przestrzeni, jak będą utylizowane padłe zwierzęta, które pola będą nawożone gnojówką, jaki wpływ będzie miała inwestycja na wody podziemne, jak często będzie usuwany obornik, jaka emisją pyłów do powietrza.

Także Wody Polskie w lutym wezwały gminę Kąty Wrocławskie, do odpowiedzi na pytania m.in. co będzie działo się z wodami opadowymi i roztopowymi oraz odciekami z obornika przechowywanego na płycie obornikowej.

Pozytywną opinię wydał na początku marca sanepid. Sanepid zwrócił uwagę, że trzeba stosować rozwiązania ograniczające hałas, gospodarować odpadami zgodnie z przepisami, teren eksploatować zgodnie ze standardami, a materiały i surowce nie powinny negatywnie oddziaływać na ludzi.

O planowanej inwestycji nie chciał rozmawiać dyrektor Hedro Farms Polska Ronnie Luteijn, który zaprosił reportera portalu GazetaWroclawska.pl na spotkanie z mieszkańcami. Jednak nie wiedział, kiedy takie spotkanie zostanie zorganizowane. Konsultacje społeczne zorganizuje również urząd gminy. Na rozstrzygnięcie sprawy urząd daje sobie czas do 30 kwietnia 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska