Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Felieton Janusza Michalczyka: Zagadka czasu? On nie istnieje!

Janusz Michalczyk
Janusz Michalczyk
archiwum polska press
Niby każdy wie, co to jest czas, bo przecież nosimy przy sobie zegarki. Albo na ręce, albo w smartfonie. Wskazówki się przesuwają, dni w kalendarzu następują jeden za drugim. A co, jeśli czas nie istnieje? Jeżeli jest tylko wytworem naszego umysłu, złudzeniem powstałym na skutek pracy mózgu? Gdyby tak było, to znaczy mniej więcej tyle, że jako ludzie nie mamy dostępu do prawdziwej rzeczywistości.

Takie rozważania snują filozof Tomasz Stawiszyński i fizyk Jan Chwedeńczuk w najnowszej audycji tego pierwszego na kanale „Skądinąd” na platformie YouTube. Sprowokowały ich poglądy włoskiego fizyka Carlo Rovellego. To właśnie on lansuje tezę, że czas i opisywana przez Alberta Einsteina w teorii względności czasoprzestrzeń nie istnieją. Rovelli uważa, że „przepływ czasu nie jest częścią fundamentalnej struktury rzeczywistości”. Można to rozumieć w sposób następujący: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość istnieją niejako jednocześnie, cokolwiek miałoby to znaczyć.

Największy problem z tym poglądem jest taki, że nie bardzo wiadomo, jak można by w drodze myślowej zweryfikować jego prawdziwość, nie wspominając już o jakimś fizycznym eksperymencie. Potykamy się o same fundamenty rozumowania, bo - zakładając, że czas istnieje tylko w ludzkim umyśle - jak umysł ma badać sam siebie?

Nie jest to rzecz jasna zupełnie nowa zagadka. Już św. Augustyn wyznał: „Czymże więc jest czas? Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem”. A jaką odpowiedź ma prof. Jan Chwedeńczuk? „Czas to zbiór liczb rzeczywistych, który jakoś porządkuje zdarzenia”. Taka definicja przypomina nieco odpowiedź, jakiej w zabawnej i mądrej powieści Douglasa Adamsa pt. „Autostopem przez galaktykę” udzielił superkomputer na wielkie pytanie o sens wszystkiego. Po ponad siedmiu milionach lat obliczeń odpowiedź brzmiała: 42.

Na koniec mam dla Was skromne pocieszenie. Nie wchodząc w niuanse teorii Einsteina, zgodnie z którą czas może płynąć wolniej lub szybciej, względność (psychologiczną) upływu czasu odczuje każdy, komu okropnie dłuży się czas na fotelu dentystycznym , a pędzi jak zwariowany podczas świetnej zabawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska