Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki dozwolone tylko w Sylwestra. W inne dni dostaniesz mandat nawet do 500 zł

Karolina Szypuła
Osoby niepełnoletnie nie mogą odpalać fajerwerków bez opieki
Osoby niepełnoletnie nie mogą odpalać fajerwerków bez opieki fot. Piotr Krzyżanowski
W weekend wchodzi w życie zakaz używania materiałów pirotechnicznych na terenie Dolnego Śląska. Fajerwerki mogą być tylko na sylwestra.

Rozporządzenie wchodzi w życie 21 grudnia i będzie ważne do 10 stycznia. Odpalanie fajerwerków będzie dozwolone jedynie w sylwestra. Nawet wtedy jednak używanie wyrobów pirotechnicznych może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzkiego. W innych przypadkach korzystanie z nich będzie karane przez policję i straż miejską.

W okresie noworocznym na pogotowie trafia dwa razy więcej poranionych racami

- Jeżeli ktoś nie zastosuje się do rozporządzenia, może zostać ukarany mandatem, nawet w wysokości 500 zł - tłumaczy Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji. - Sprawa może również zostać przekazana do sądu, który ma prawo nałożyć grzywnę do 5 tys. złotych.

Urzędnicy podkreślają, że zakaz został wprowadzony dla bezpieczeństwa. - Chcielibyśmy maksymalnego zmniejszenia zagrożenia wynikającego z nieprawidłowego używania fajerwerków - wyjaśnia Jarosław Perduta z urzędu wojewódzkiego.

Stracą na tym przede wszystkim hipermarkety sprzedające fajerwerki. - Ludzie kupują ich więcej w okresie świątecznym, na próbę przed sylwestrem - usłyszeliśmy od pracownika jednego ze stoisk w Tesco. - Jak się spodobają, wtedy wracają po więcej na sylwestra - dodał. Teraz, niestety, nie będzie takiej możliwości.

Z zakazu cieszą się pracownicy pogotowia. Mają nadzieję, że dzięki temu będą mieli mniej interwencji.

Te obostrzenia pomogą właścicielom zwierząt - CZYTAJ NA 2. STRONIE
Również właściciele zwierząt dzięki rozporządzeniu mogą odetchnąć z ulgą. Ich czworonożni przyjaciele nie będą straszeni przez wybuchy fajerwerków już od Bożego Narodzenia. Stres przeżywany przez zwierzęta ograniczy się do jednej nocy.

Możemy jednak ograniczyć negatywne odczuwanie przez zwierzęta pokazów fajerwerków. – Przede wszystkim przyzwyczajając je do hałasu – tłumaczy lek wet. Agnieszka Janeczek. – Najlepiej robić to w trakcie zabawy – dodaje. Przykładowo dobrym sposobem jest upuszczanie hałasujących przedmiotów kilka razy dziennie w mieszkaniu np. garnka. Daje to psu komunikat, że właściciel nie boi się hałasu.

Niektóre zwierzaki potrzebują w tym okresie dodatkowej pomocy farmakologicznej. Wtedy możemy podać im ziołowe środki uspokajające. Przyniosą efekt tylko jeżeli zaczniemy je podawać odpowiednio wcześnie i w określonej dla masy ciała dawce. – Środki farmakologiczne które chcemy podać pupilom może dobrać jedynie lekarz weterynarii po wcześniejszym zbadaniu zwierzęcia – wyjaśnia Janeczek. Nie kupujmy ich na własną rękę, bo możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Zwierzętom kategorycznie nie wolno podawać także leków uspakajających dla ludzi, ponieważ mogą być dla nich bardzo szkodliwe, a nawet doprowadzić do zgonu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska