Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Łapucka z Politechniki Gdańskiej powalczy w Kolumbii na AMŚ w pływaniu w płetwach. Pięcioosobowa reprezentacja Polski ma szanse na medal

OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Akademickie Mistrzostwach Świata w pływaniu w płetwach zostaną rozegrane w Kolumbii
Akademickie Mistrzostwach Świata w pływaniu w płetwach zostaną rozegrane w Kolumbii Akademicki Związek Sportowy
Pięcioro studentów z Polski powalczy o medale na Akademickich Mistrzostwach Świata w pływaniu w płetwach. W zawodach w Ameryce Południowej weźmie udział też zawodniczka z Pomorza - Ewa Łapucka z Politechniki Gdańskiej.

Do Kolumbii na Akademickie Mistrzostwa Świata w pływaniu w płetwach leci pięcioosobowa reprezentacja Polski: Zuzanna Rzepka z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, uczestniczka igrzysk sportów nieolimpijskich World Games 2017 we Wrocławiu, Kacper Jurczak (Politechnika Białostocka), ze startem w Akademickim Pucharze Świata, gdzie w finale na 50 m BF zajął dobre szóste miejsce. Na dobre występy liczą też Dominik Gotowski (SGGW Warszawa), Natalia Hatalska (AWF Warszawa) i Ewa Łapucka (Politechnika Gdańska).

– Uważam, że jest to sport bardzo widowiskowy, czasy są tu naprawdę imponujące. Pływamy także pod wodą z butlą i na osobach, które nie miały z tym wcześniej do czynienia, może to robić wrażenie. Niestety, nie jest to sport olimpijski, ale rozwija się w dobrym kierunku – mówi Zuzanna Rzepka z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

W programie AMŚ 2024 w pływaniu w płetwach znajdziemy takie konkurencje jak 50 m AP, czyli pływanie pod wodą w płetwach, oraz 100 m, 200 m, 400 m 800 m SF polegające na pływaniu po powierzchni korzystając z monopłetwy, a także 200 m i 400 m BF przy użyciu dwóch osobnych płetw i fajki do nurkowania. Największe medalowe szanse nasza reprezentacja pokłada w sztafetach mieszanych 4x50m BF i 4x100m BF.

Jakie szanse na medal mają pływacy z Polski? Zapowiada się widowiskowa walka, zwłaszcza że osiągane w tej dyscyplinie czasy są dużo lepsze niż w tradycyjnym pływaniu.

– Mamy kontakt z kilkoma ekipami, które będą brały udział w tych zawodach, i na pewno będziemy walczyć o miejsce na podium. Myślę, że jest to w naszym zasięgu. Na 4×50 m BF płyniemy kraulem w pojedynczych płetwach i tak samo wygląda 4×100 m BF. Co prawda nie ma jeszcze list startowych, więc trudno jednoznacznie się deklarować. Indywidualnie na pewno też każdy będzie chciał jak najlepiej reprezentować uczelnię i kraj – komentuje Zuzanna Rzepka.

Akademickie Mistrzostwach Świata: krótka historia

Historia pływania w płetwach podczas Akademickich Mistrzostwach Świata nie jest długa. Mistrzostwa globu w tej odmianie sportu rozgrywane są od 1976 roku, ale musiało upłynąć wiele wody, zanim dyscyplina ta znalazła się w kalendarzu rozgrywek akademickich.

Dopiero dwa lata temu we Włoszech odbył się Akademicki Puchar Świata, w którym wzięło udział blisko 110 osób z 15 krajów, w tym Polacy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki