Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2014 - zasady głosowania, ilu wybieramy posłów, kiedy poznamy wyniki

Malwina Gadawa
Eurowybory 2014 potrwają od godz. 7.00 do 21.00
Eurowybory 2014 potrwają od godz. 7.00 do 21.00 fot. Marcin Oliva Soto
Dzisiejsze wybory do Parlamentu Europejskiego potrwają w Polsce od godz. 7 do 21. W całym kraju wybieramy 51 europosłów, to ilu z nich pochodzić będzie z Dolnego Śląska i Opolszczyzny (mamy wspólny okręg), zależy m.in. od frekwencji. Na karcie do głosowania skreślamy tylko jedną osobę, z jednej listy (jednego komitetu wyborczego). Stawiamy więc tylko jeden znak X. Pierwsze sondażowe wyniki opublikujemy po godz. 21.00 na GazetaWroclawska.pl

Eurowybory 2014 - wyniki na żywo

Karta do głosowania w okręgu dolnośląsko-opolskim będzie zawierała dziewięć list (dziewięć komitetów wyborczych), a na każdej z nich znajdzie się 10 nazwisk. Wybieramy tylko jedną listę i tylko jednego kandydata. Jeśli postawimy znak X na więcej niż jednej liście, głos będzie nieważny. Jeśli postawimy więcej niż jeden znak X, ale w ramach jednej listy (jednego komitetu czy partii), głos zostanie zaliczony osobie zajmującej najwyższe miejsce na liście.

Eurowybory - kto zostanie europosłem?
Podstawowym warunkiem jest przekroczenie pięcioprocentowego progu wyborczego przez dany komitet w skali kraju. Tylko te listy, które spełnia ten wymóg, będą brane pod uwagę. Metoda przeliczania głosów w polskiej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego jest skomplikowana.

Na początku ustala się, ile mandatów w całym kraju zdobył dany komitet wyborczy, a następnie dokonuje się podziału mandatów miedzy poszczególne okręgi wyborcze. Mandaty dostają w pierwszej kolejności kandydaci z tych regionów, które w skali kraju wypadły najlepiej.

Mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście okręgowej otrzymali największą liczbę głosów.
Obowiązująca ordynacja wyborcza jest tak skonstruowana, że bardzo ważna jest jak największą liczba wyborców. Im więcej osób pójdzie zagłosować, tym większa szansa, że nasz region będzie miał liczna reprezentacje w Parlamencie Europejskim.

Po co wybieramy Parlament Europejski?
Posłowie dzielą pieniądze między kraje Unii Parlament Europejski jest jedynym zgromadzeniem i instytucja Unii Europejskiej, której członkowie wybierani są w wyborach bezpośrednich. Strasburg to oficjalna siedziba Parlamentu Europejskiego. W Brukseli za to odbywa się większość obrad Parlamentu, mieszczą się tam biura poselskie, a tak że komisje parlamentarne i władze klubów.

W ciągu ostatnich lat Parlament Europejski zdobywał systematycznie coraz więcej uprawnień. Jego główna rola to stanowienie prawa. Parlament nadzoruje także prace Komisji Europejskiej i – co ważne – uchwala budżet Unii Europejskiej.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego ma prawo zabrać głos na początku każdego szczytu Rady Europejskiej (przywódcy 28 państw), przedstawiając stanowisko Parlamentu w kwestiach, które maja być omawiane przez prezydentów i premierów państw członkowskich. Po zakończeniu każdego szczytu przewodniczący Rady Europejskiej przedstawia Parlamentowi sprawozdanie dotyczące wyników.

W Parlamencie zasiadają posłowie z 28 państw. Reprezentują ponad 500 milionów obywateli. Państwa o większej liczbie ludności mają więcej posłów niż te, w których mieszka mniej osób. Posłowie są wybierani na pięcioletnia kadencje. Obecnie jest ich 766, z Polski – 51.

O europejskim życiu wielu może pomarzyć. Wynagrodzenie europosłów szokuje wielu wyborców. Eurodeputowani rocznie zarabiają prawie 100 tys. euro. Po odliczeniu podatku daje to ponad 74 tys. euro (ponad 300 tys. zł).
To jednak niejedyny ich dochód. Są jeszcze diety – ok. 300 euro za każdy dzień udziału w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego oraz każdy dzień pracy w komisji – 304 euro, a także ryczałty na podróże. Posłowie otrzymują także ponad cztery tysiące euro miesięcznie dotacji przeznaczonej na biura i pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska