Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego: Festiwal tajemnic

Marta Wróbel
Wystawa w Wieży Ciśnień w Legnicy z okazji EDDN dwa lata temu
Wystawa w Wieży Ciśnień w Legnicy z okazji EDDN dwa lata temu Piotr Krzyżanowski
W sobotę na całym Dolnym Śląsku zaczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego - najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu

Właściwie Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego festiwalem nie są, ale można je śmiało nazwać festiwalem odkrywania tajemnic. EDDN na Dolnym Śląsku to ponad sto do tego okazji - bo tyle atrakcji związanych z kulturą i historią naszego regionu szykują dla ciekawskich organizatorzy wydarzenia.

Od soboty przez dziewięć dni będzie można dowiedzieć się m.in., jak wyglądał Wałbrzych w czasie II wojny światowej (9 sierpnia, Bielawa, Bielawska Placówka Muzealna, ul. Piastowska 19 B, godz. 16.30), poznać tajemnice zabytkowych budynków w Bole-sławcu (11 września, Bolesła-wiec, Muzeum Ceramiki, ul. Mickiewicza 13, wycieczka rozpocznie się o godz. 10) czy poznać Kresowiaków z Dzier-żoniowa (8 września, Dzier-żoniów, Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, ul. Świdnicka 30, godz. 11) i zakamarki kopalni złota w Złotym Stoku (8, 9, 15, 16 września, trasa turystyczna "Kopalnia Złota", ul. Złota 7, godz. 10 i 13).

Także Wrocław odkryje przed Dolnoślązakami swoje tajemnice: można zwiedzić pod opieką przewodnika Halę Ludową (11 września, godz. 17.30), poznać zwyczaje Żydów z Dolnego Śląska (9 września, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. Traugutta 111/113, godz. 12) czy dowiedzieć się, dlaczego tak a nie inaczej wygląda klawiatura komputerowa (wystawa "Tajemnica Qwerty" czynna jest w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przy ul. Krasińskiego 1, od 8 do 16 września).
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczna ich odsłona w całej Polsce odbywa się pod hasłem "Tajemnice codzienności". Wstęp na EDDN jest wolny.
Przy okazji zwiedzania któregoś z dolnośląskich zabytków i muzeów można wygrać nagrody w konkursie "Dolny Śląsk w fotografii". Wystar-czy tylko do 16 września, czyli do końca trwania Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, na adres mejlowy [email protected] przesłać zdjęcie swojego autorstwa, przedstawiające wybrany zabytek lub krajobraz z regionu. Główną nagrodą jest nocleg dla dwóch osób w zabytkowym pałacu w Brunowie.

W piątek z "Gazetą Wrocławską" ukaże się specjalny dodatek poświęcony Europejskim Dniom Dziedzictwa Narodowego na Dolnym Śląsku.

Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego (PROGRAM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska