Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku [8-9 września oraz 15-16 września]

MR
Jej Wysokość Opera - Opera Wrocławska
Jej Wysokość Opera - Opera Wrocławska
Już w ten weekend rozpoczną się Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Z tej okazji na Dolnym Śląsku będzie można wziąć udział w licznych wydarzeniach organizowanych przez ponad 60 instytucji w 40 różnych miejscowościach.

Zabytkowe budowle, zapierające dech krajobrazy, ciekawe wystawy, wykłady i warsztaty oraz wiele innych niezwykle atrakcyjnych wydarzeń czeka na Państwa w dniach 8–9 i 15–16 września.

8-9 września

W pierwszy weekend uczestnicy będą mieli możliwość m.in. zwiedzenia zamku w Bolkowie i zobaczenia wyjątkowej wystawy „1918 – droga do niepodległości”, natomiast Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie zaprasza do udziału w rodzinnej grze terenowej „Szlakiem dziedzictwa”.

Każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy historii będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o okresie przedwojennym oraz pierwszych latach po II wojnie światowej dzięki wystawie „Wspomnienia pierwszych osadników Bystrzycy Kłodzkiej i okolic” zorganizowanej przez lokalną Bibliotekę Publiczną, a entuzjaści aktywnego wypoczynku podczas spaceru historycznego w Świeboodzicach, zapoznają się z historią tzw. Dzikiej promenady zaprojektowanej pod koniec XVIII w. oraz ścieżki Hochbergów w Książańskim Parku Krajobrazowym. Amatorzy sztuki natomiast będą mogli wziąć udział w grach edukacyjnych i posłuchać wykładów na temat awangardy w sztuce polskiej dwudziestolecia międzywojennego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Z kolei opera wrocławska z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa pokaże swój historyczny budynek „od kuchni”, bowiem zwiedzający będą mieli możliwość przejścia się jej tajemnymi korytarzami i odkrycia scenicznego zaplecza w ramach cyklu „Jej Wysokość Opera”. Nie lada gratką będzie także wyjątkowa wyprzedaż garażowa kostiumów i rekwizytów ze spektakli oraz liczne warsztaty ruchowo-muzyczne dla dzieci.

15-16 września

Kolejny weekend będzie obfitować w wydarzenia m.in. powiązane z tematyką okresu międzywojennego. W Ossolineum zwiedzający przeniosą się do Polski międzywojennej dzięki wystawie plakatów z lat 1918–1920, a gwiazdy sportu z tego okresu rozbłysną ponownie dzięki prelekcji, która odbędzie się w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Podjęty zostanie również temat „Niepodległości wielonarodowej” w trakcie warsztatów historii mówionej w wałbrzyskiej Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki, gdzie uczestnicy będą mogli wziąć udział w prelekcjach i prezentacjach, które przybliżą im między innymi życie przesiedleńców z Kresów czy polskich reemigrantów z Francji w powojennej Polsce, natomiast podczas spaceru zorganizowanego przez Fundację Księżnej Daisy von Pless po historycznym uzdrowisku Książąt Pszczyńskich będą mogli zapoznać się z wielokulturowością regionu wałbrzyskiego.

Z pełną listą wydarzeń można zapoznać się na stronie www.edd.nid.pl oraz w informatorze dostępnym na stronie Muzeum Etnograficznego w zakładce Europejskie Dni Dziedzictwa (mnwr.pl/edukacja/edd).
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a dolnośląskim – Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wydarzenia odbywają się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Partnerem regionalnym EDD są Koleje Dolnośląskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska