Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Kultury: Wrocławski genius loci na gali otwarcia

Małgorzata Matuszewska
Galę Otwarcia ESK 2016 zaszczycił wicepremier prof. Piotr Gliński
Galę Otwarcia ESK 2016 zaszczycił wicepremier prof. Piotr Gliński Paweł Relikowski
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 została uroczyście otwarta na gali w Narodowym Forum Muzyki w niedzielę (17 stycznia).

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 została otwarta na niedzielnej (17 stycznia) gali w Narodowym Forum Muzyki. Lekkości gali dodali: Pawel Romańczuk i jego zespół Małe Instrumenty oraz Agnieszka Franków-Żelazny, kurator ESK 2016 ds. muzyki, który razem z publicznością odegrali kompozycję Romańczuka. Każdy gość dostał własny instrument - butelkę plastikową z patykiem (perkusja), rurkę (dzwonek), balon naciągnięty na rurę pcv (perkusja). Wspólny koncert był wspaniały. Brawo dla Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygentki i Pawła Romańczuka. Publiczność grała świetnie.

Galę otworzył Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Przypomniał, że Wrocław jest miastem, w którym po II wojnie światowej została wymieniona ludność. – Wrocławski genius loci, mimo przeciwieństw, jest pozytywnym duchem – mówił. I przypomniał słowa biskupa Bolesława Kominka, autora słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, który powiedział: "Europa to przyszłość. Nacjonalizmy są wczorajsze".

Te słowa publiczność nagrodziła brawami. – Charakteryzuje nas poczucie wolności, potrzeba poszukiwania – mówił Rafał Dutkiewicz.

Prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że jest mu niezmiernie miło uczestniczyć w obchodach otwarcia ESK w imieniu rządu. – Nie byłoby zasobnej Europy, sytej i tolerancyjnej, gdyby nie wywodząca się z chrześcijaństwa zdolność istot ludzkich do samoograniczenia. Warto przypomnieć dwa wielkie autorytety: Jana Pawła II i obecnego papieża Franciszka oraz ich słowa o miłosierdziu i solidarności - podstawie cywilizacji - mówił Piotr Gliński.

Wicepremier wspomniał też o Europejczykach, którzy nie doświadczają sprawiedliwości, o Ukrainie, na której toczy się wojna. – A Wrocław kojarzy się z wpływami greckimi, lwowskimi, z Solidarnością i Pomarańczową Alternatywą - mówił.

Wspomniał też Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego, Pantomimę Henryka Tomaszewskiego i Kalambur Bogusława Litwińca, operę, teatr klasyczny. Wspomniał, że z dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych pochodziła niegdyś 1/4 polskich produkcji filmowych. – Szkoda, że, podobnie, jak łódzka wytwórnia, wrocławska już nie istnieje – powiedział, najwyraźniej zapominając o Centrum Technologii Audiowizualnych, powstałym na gruncie WFF. – Polska demokracja jest stabilna – powiedział, na co część publiczności odpowiedziała okrzykiem "propaganda".

List od nieobecnego prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Tadeusz Deszkiewicz. – Wrocław jest przykładem niezłomnego ducha – czytał. – Miasto otwiera gościnne progi, by zaprezentować bogatą historię pogranicza kultur – dodał. Chris Baldwin, kurator ESK Wrocław 2016 zaprosił gości do uczestnictwa w dzisiejszym "Przebudzeniu". Goście wysłuchali też kompozycji Iannisa Xenakisa, greckiego kompozytora, zagranych pod dyrekcją Ernsta Kovacica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska