Europa pomaga przedsiębiorcom zrealizować najśmielsze...

  Europa pomaga przedsiębiorcom zrealizować najśmielsze marzenia

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Paweł Bieniek sprowadził do Złotoryi maszynę, która potrafi wyrzeźbić wszystko, co człowiekowi podsunie wyobraźnia

  Paweł Bieniek sprowadził do Złotoryi maszynę, która potrafi wyrzeźbić wszystko, co człowiekowi podsunie wyobraźnia ©Piotr Krzyżanowski

  W zakładzie kamieniarskim Pawła Bieńka ze Złotoryi pracuje sprowadzona z Włoch maszyna, potrafiąca wyrzeźbić wszystko, o czym sobie człowiek zamarzy. Wszystko wskazuje na to, że to jedyna w Polsce pięcioosiowa przecinarka GMM. Niewielki zakład nie mógłby sobie na nią pozwolić, gdyby nie 730 tys. zł z Unii Europejskiej, jakie kamieniarz wywalczył sobie w urzędzie marszałkowskim.
  Paweł Bieniek sprowadził do Złotoryi maszynę, która potrafi wyrzeźbić wszystko, co człowiekowi podsunie wyobraźnia

  Paweł Bieniek sprowadził do Złotoryi maszynę, która potrafi wyrzeźbić wszystko, co człowiekowi podsunie wyobraźnia ©Piotr Krzyżanowski

  - Jesteśmy bardzo zadowoleni - chwali maszynę Paweł Bieniek. - Ale wciąż jeszcze szkolimy się w jej obsłudze, by w pełni wykorzystać możliwości, jakie stwarza.

  Według kamieniarza warto inwestować w innowacyjne rozwiązania. Posiadając "mechanicznego Michała Anioła", złotoryjski zakład może podejmować się prac, którym nie podołają inne firmy.

  Kolejni dolnośląscy przedsiębiorcy ustawili się już w kolejce po unijne fundusze na innowacje.
  Po wstępnej ocenie urząd marszałkowski ze względów formalnych odrzucił 9 z 42 wniosków. Ale nawet teraz dla wszystkich pieniędzy nie wystarczy: do rozdysponowania jest ok. 56 mln, a łączna wartość wnioskowanych dotacji wynosi 67 mln zł.

  W następnym etapie przedsiębiorcy będą mieli po 15 minut na zaprezentowanie swojego projektu przed panelem ekspertów, który wybierze najbardziej innowacyjne.

  Piekarnia Jul-Ka z Wiszni Małej chciałaby z unijnym wsparciem uruchomić produkcję biochleba z dużą zawartością wody. To pieczywo wytwarzane wyłącznie ze składników z atestami BIO, bez żadnych chemicznych dodatków, wykorzystywanych w piekarnictwie, by sztucznie przedłużyć świeżość produktów. Chleb z Jul-Ki, choć bez konserwantów, będzie długo zachowywał świeżość dzięki dużej ilości wody.

  Firma AM Petro stara się o 2,5 mln zł na zakup technologii, która uratuje dolnośląskie stolarnie i tartaki od kłopotliwych odpadów: trocin, wiórów, zrzynek i zrębek. - Wielu producentów pozbywało się tego, wywożąc ukradkiem do lasu - mówi Eugeniusz Gosiewski, dyrektor regionalny oddziału AM Petro we Wrocławiu. - My zamierzamy przetwarzać ten odpad w surowiec, który będzie mógł być dalej wykorzystwywany w przemyśle meblarskim do produkcji płyt.

  Bój o wsparcie

  Pozytywnie ocenione pod względem formalnym wnioski przedsiębiorców opiewają na kwotę ponad 157,6 mln zł.

  Łączna kwota dofinansowania, o jakie ubiegają się firmy, to 67,6 mln zł.

  Odrzucono 9 projektów na łączną wartość 20 mln zł. W tym naborze urząd marszałkowski ma do dyspozycji 12 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 2 mln euro z budżetu państwa. To - w przeliczeniu na złotówki - około 56 mln złotych.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ach, jak cudownie

  stawo73 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 51

  Kolejny propagandowy artykuł z serii „Jaka Unia jest wspaniała”. A wydawało się ,że czasy, kiedy to urzędnicy a nie przedsiębiorcy decydowali jaką dana firma ma kupić maszynę mamy dawno...rozwiń całość

  Kolejny propagandowy artykuł z serii „Jaka Unia jest wspaniała”. A wydawało się ,że czasy, kiedy to urzędnicy a nie przedsiębiorcy decydowali jaką dana firma ma kupić maszynę mamy dawno za sobą. Jak widać- historia lubi się powtarzać.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo