EuroBasket 2013. Trzeci mecz, trzecia porażka, Polska - Chorwacja 70:74

PK
Fatalny początek i przestrzelone rzuty w ostatnich minutach - tak najkrócej i najłatwiej można wytłumaczyć kolejną porażkę polskich koszykarzy na mistrzostwach Europy w Słowenii.

Ten mecz nie ułożył się dobrze dla reprezentacji Polski. Po siedmiu minutach biało-czerwoni przegrywali już 4:24. W ich grze nic się nie kleiło - popełniali dużo strat, a jak już mieli pozycje rzutowe, to nie trafiali. Co innego rywale. Dwie szybkie "trójki" Damira Markoty i Krunoslava Simona dodały skrzydeł "Hrvatskiej". Na szczęście to 20-punktowe prowadzenie rywali było ich najwyższym w całym meczu. Polacy z mozołem, ale jednak odrabiali straty.

Sygnał do walki dał Michał Ignerski. Kapitan naszego zespołu najpierw trafił za trzy, a przed końcem pierwszej kwarty wykorzystał jeszcze dwa rzuty wolne. Jeszcze lepiej "Igner" spisał się w drugich dziesięciu minutach, zdobywając osiem punktów. Dużo energii z ławki rezerwowych dał także Krzysztof Szubarga. Drugą ćwiartkę Polacy wygrali 20:17 i wciąż byli w grze.

Trzecia kwarta to ciąg dalszy pogoni biało-czerwonych. Jednak jeśli już udało się odrobić kilka punktów, to Chorwaci znów przyspieszali i odskakiwali na bezpieczny dystans. W 29. minucie było 62:44 i wydawało się, że nasi już się nie podniosą. Tymczasem od tego momentu Polacy zaliczyli serial punktowy 21:4. Swoje robił Ignerski, ale ważne punkty dorzucili też wysocy - Marcin Gortat i Maciej Lampe.

Na trzy minuty przed końcem po indywidualnej akcji Szubargi Chorwaci mieli już tylko jeden punkt przewagi. Półtorej minuty później przy stanie 70:67 mieliśmy trzy okazje do tego, by był remis. Niestety, Ignerski dwa razy nie trafił za trzy, a raz Koszarek. 12 sekund przed końcem punkty zdobył Bogdanović i było po meczu.

To trzecia poraża Polaków w trzecim meczu na turnieju w Słowenii. Biało-czerwoni stracili już szanse na awans do drugiej rundy. Do rozegrania pozostały im jeszcze dwa mecze - z Hiszpanią (niedziela, godz. 14.30) i Słowenią (21).

Polska - Chorwacja 70:74 (12:24, 20:17, 17:21, 21:12
Polska: Ignerski 22 (4), Gortat 14, Szubarga 14 (2), Lampe 6, Zamojski 6 (2), Kelati 5 (1), Waczyński 2, Karnowski 1, Koszarek 0, Ponitka 0.
Chorwacja: Bogdanovic 23 (2), Simon 14 (2), Ukić 10, Rudez 9 (3), Tomić 8, Markota 5 (1), Sarić 3 (1), Zorić 2, Andrić 0, Draper 0.