Euro w Polsce? Niekoniecznie. Debata kandydatów do...

  Euro w Polsce? Niekoniecznie. Debata kandydatów do europarlamentu (ZDJĘCIA)

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Euro w Polsce? Niekoniecznie. Debata kandydatów do europarlamentu (ZDJĘCIA)
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  Przyjęcie waluty euro to zniewaga dla naszych przodków? Co takiego dała nam Unia Europejska, a co moglibyśmy jeszcze otrzymać? Kandydaci do Parlamentu Europejskiego dyskutowali o tym w debacie.
  Do zakończenia kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego zostały dwa dni. Na ostatniej prostej kandydaci ze wszystkich list zarejestrowanych w okręgu dolnośląsko-opolskim spotkali się w studiu Radia Wrocław na debacie organizowanej przez rozgłośnię i "Gazetę Wrocławską". Na pytania odpowiadali: Lidia Geringer de Oedenberg - Sojusz Lewicy Demokratycznej, Anna Zalewska - Prawo i Sprawiedliwość, Zbigniew Skowron - Polskie Stronnictwo Ludowe, Robert Kwiatkowski - Twój Ruch, Stanisław Huskowski - Platforma Obywatelska, Artur Zasada - Polska Razem Jarosława Gowina, Maja Podolska - Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, Beata Kempa - Solidarna Polska, Aleksander Krejckant - Ruch Narodowy. Kandydaci dyskutowali na tematy dotyczące fundamentalnych kwestii dotyczących Unii Europejskiej.

  Sprawdź, z którym kandydatem do europarlamentu masz najwięcej wspólnego [TEST ONLINE]

  Czy Europę stać na solidarność energetyczną, czy jesteśmy bezpieczni?
  Lidia Geringer de Oedenberg: To konieczność w dzisiejszych czasach. Powstanie unii energetycznej to nie nowość. Od kilku lat mówi się o tym, żeby unia mogła funkcjonować jako jeden klient reprezentujący wszystkich obywateli i negocjujący warunki. Wtedy moglibyśmy uzyskać niższe ceny i właśnie bezpieczeństwo.

  Stanisław Huskowski:
  Nie wszystkie państwa Unii Europejskiej są na to jeszcze gotowe. Często korzystają z lepszych cen zakupu, np. gazu, niż inne kraje. Niemcy kupują go dużo taniej niż Polska. Czeka nas wiele rozmów. Z punktu widzenia Polski jest bardzo potrzebna wspólna polityka energetyczna.

  Beata Kempa: Unia Europejska to gra potężnych interesów. W kwestii energetyki nie sposób nie wspomnieć o pakiecie klimatycznym. Z powodu ograniczeń do 2030 roku trzeba będzie zlikwidować polskie kopalnie, co będzie się wiązało ze zwolnieniami.

  Aleksander Krejckant: Europa, jako obecny projekt polityczny, nie ma w swoich ideach solidarności, wbrew temu co się mówi. Solidarność kończy się wtedy, kiedy są zagrożone interesy największych państw europejskich.

  Robert Kwiatkowski: Kryzys ukraiński zmienił postrzeganie wielu kwestii, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Rosja używa złóż, jako instrumentu nacisku politycznego. Unii Europejskiej nie stać na brak solidarności.

  Zobacz też: Oni mogą zostać europosłami z Dolnego Śląska [SYMULACJA]

  Maja Podolska: Nie mamy co liczyć na sojuszników. Niemcy i Rosja dogadują się ponad naszymi głowami, a konkretnie pod naszym morzem.

  Zbigniew Skowron: Pakiet klimatyczny kładzie polską gospodarkę na łopatki. Musimy walczyć o przedłużenie okresu przejściowego.

  Anna Zalewska: Polska to kraj, który może sobie zabezpieczyć efektywność energetyczną. Dywersyfikacja dostaw, czy wydobycie gazu łupkowego jest gwarancją tego, że będziemy bezpieczni i spokojni.

  CZYTAJ DALEJ: Czy powinniśmy przejść do strefy Euro?

  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po tym jak Tusk wczoraj zmienił zdanie w tej sprawie...

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Nie wierzę już nikomu. Znaczy jemu nigdy nie wierzyłam, ale teraz mam dowód, jak wygodne jest zmienianie zdania przed wyborami. Dlatego ja glosuje na http://adam-rogacki.pl z PiS - stały w...rozwiń całość

  Nie wierzę już nikomu. Znaczy jemu nigdy nie wierzyłam, ale teraz mam dowód, jak wygodne jest zmienianie zdania przed wyborami. Dlatego ja glosuje na http://adam-rogacki.pl z PiS - stały w przekonaniach, widać teraz, że jest to na polskiej scenie politycznej prawdziwy ewenement...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  EUR

  ile zanurkowałoby... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  ...w dół po przyznaniu prawa do tej VALUTY dla PL ... 10%... 15%... 20% ... ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ludzie, nie ma dyskusji czy euro w polsce czy nie. nie dajcie sie omamic takiej gadce,ze uu nie zgadzamy sie na euro w polsce. ZOSTALA PODPISANA UMOWA, w ktorej zobowiazujemy sie do przyjecia euro....rozwiń całość

  ludzie, nie ma dyskusji czy euro w polsce czy nie. nie dajcie sie omamic takiej gadce,ze uu nie zgadzamy sie na euro w polsce. ZOSTALA PODPISANA UMOWA, w ktorej zobowiazujemy sie do przyjecia euro. to nie jest pytanie CZY to jest pytanie KIEDY.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kraj

  Nadwiślański (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  ...nie spełnia w ogóle warunków na otrzymanie EUR i żyje na koszt Unii Europejskiej... debata niedouków co plotą androny... lniane lelum polelum...polski len

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozmawiają o sprawach, które nie są w ogóle omawiane w parlamencie UE

  Leming (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  przyjęcie euro,sprawa Ukrainy,most energetyczny czy bezrobocie to są problemy rządów poszczególnych państwa a nie PE.Powinni ich pytać z jakimi frakcjami chcą budować więzi, jakie dyrektywy chcą...rozwiń całość

  przyjęcie euro,sprawa Ukrainy,most energetyczny czy bezrobocie to są problemy rządów poszczególnych państwa a nie PE.Powinni ich pytać z jakimi frakcjami chcą budować więzi, jakie dyrektywy chcą przepchać by ułatwić Polsce czy Polakom działanie na płaszczyźnie gospodarczej w UE,jakie przepisy bzdurne chcą zlikwidować.Widać miałkość tej debaty jak i nie przygotowanie dziennikarzy do dyskusji .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto z nas im uwierzy?

  Bezrobotny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  W jaki sposób ci kandydaci chcą walczyć z bezrobociem na Dolnym Śląsku , tego już nie powiedzieli.
  Po wyborach wszyscy zapomną , a zainteresowani, szczęśliwcy dostana się do europarlamentu i któż...rozwiń całość

  W jaki sposób ci kandydaci chcą walczyć z bezrobociem na Dolnym Śląsku , tego już nie powiedzieli.
  Po wyborach wszyscy zapomną , a zainteresowani, szczęśliwcy dostana się do europarlamentu i któż z nich będzie pamiętal o bezrobotnych na Dolnym Śląsku. Punkt siedzenia jak zwykle zmieni punkt widzenia.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ktostam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Niby w jaki sposób europarlamentarzyści mieliby zmniejszać bezrobocie? Zatrudniając kolejnych asystentów?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale oni walczą z bezrobociem!

  marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Przecież starają się o pracę dla siebie ;-)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tyż prawda

  WR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Ale przede wszystkim walczą z bezrobotnymi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artykuł dla odstających intelektualnie

  Nie no to dopiero ......... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  A może jakiekolwiek modernizacje dróg i infrastruktury, czy tez budowy nielicznych nowych!!!!, zostały dokonane NIE DZIĘKI TEMU ŻE OTRZYMALIŚMY EURO Z UNII EUROPEJSKIEJ ALE DZIĘKI TEMU ŻE PATRZONO...rozwiń całość

  A może jakiekolwiek modernizacje dróg i infrastruktury, czy tez budowy nielicznych nowych!!!!, zostały dokonane NIE DZIĘKI TEMU ŻE OTRZYMALIŚMY EURO Z UNII EUROPEJSKIEJ ALE DZIĘKI TEMU ŻE PATRZONO NAM NA RĘCE I JAK JE WYDATKUJEMY!!!!!!!!!!!!!!! MUSIELIŚMY WYKAZAĆ ŻE Z DANYCH NAM PIENIĘDZY RZECZYWIŚCIE ROBIMY TO CO OBIECALIŚMY BO INACZEJ BY NAM JE ZABRALI! I NIE PIENIĄDZE TE NIE BYŁY NAJWAŻNIEJSZYMI ZE WZGLĘDU NA TO ŻE NIE MIELIŚMY INNYCH ŚRODKÓW NA BUDOWĘ I MODERNIZACJĘ GOSPODARKI, ALE DLATEGO, ŻEBY POKAZAĆ JAKA TO UNIJA JEST ŚWIETNA - JAK KIEDYŚ RWPG!!!!!

  Wychodzi, że NOWA PRAWICA i J.K-MIKKE MIELI I MAJĄ RACJĘ!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artykuł dla odstających intelektualnie

  Nie no to dopiero ......... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Tytuł artykułu ma się nijak do kwestii podnoszonych przez uczestników - czy też inaczej do zadawanych im PYTAŃ!!! Chyba organizator i prowadzący zupełnie tego nie wyczuwają. Na całość...rozwiń całość

  Tytuł artykułu ma się nijak do kwestii podnoszonych przez uczestników - czy też inaczej do zadawanych im PYTAŃ!!! Chyba organizator i prowadzący zupełnie tego nie wyczuwają. Na całość wypowiedzi-jak EURO to 2% czasu to góra!!!!!Kandydat Kwiatkowski postanowił oświecić ciemnogród polski, ze przystąpienie do euro wiąże się ze spełnieniem kryteriów (JAKICH I PO CO NIE POWIEDZIAŁ BO TEGO MU NIE POWIEDZIELI I NA DOMIAR ZŁEGO NIE DOCZYTAŁ W KOMPENDIUM O UE). Kandydatka Beatka - NA COŚ TAM WSKAZAŁA, ALE BARDZIEJ ŻEBY DAĆ DO ZROZUMIENIA ŻE JEST PRZECIW ALE ZA!!!!! Reszta - poza tymi co wprost powiedzieli NIE - chyba SMS-owała, żeby uzyskać tzw. KOŁO RATUNKOWE, bądź też WYKONYWAŁA TELEFON DO PRZYJACIELA - co mają powiedzieć, bo mają tak dużo pracy, że nie wiedza czy chodzi o WALUTĘ czy o niedawne IGRZYSKO W PIŁCE KOPANEJ NOŻNIE 2012!!!!
  Bardzo pouczające były wypowiedzi uczestników o UKRAINIE - bo w odniesieniu do wyborów do Parlamentu E(w)ropejskiego należy sobie pogadać o tym państwie jako ważnym członku Unii Europejskiej (do czytelnika - UWAGA to może być świadomy żart)!!!! Konkluzją wypowiadających było ostatecznie ujęcie tego szerokiego tematu - jak morze (czyli Ukrainy) - jako odwołania do Lecha co Kaczyńskim go zwali i zowią!!!!!
  Odnośnie realizacji projektów - proszę o błysk fleszy do bohaterów wystąpienia - uznano, że niezawsze były one wydawane w sposób racjonalny. Uczestnicy zatem dali do zrozumienia, że w NIELICZNYCH PRZYPADKACH BYŁY ONE WYDAWANE W SPOSÓB RACJONALNY, SENSOWNY i CELOWY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bardzo pouczające jest uświadomienie Polakom, że mamy EUROPEJSKI FUNDUSZ EUROPEJSKI (tutaj bardzie wskazałbym na oświecony zapis autora tego wartościowego artykułu, niż uczestników!!!!!!!!!!-prawdopodobnie popełnił FO PA[zapis nieoryginalny zgodnie z tym jak się wymawia a nie pisze aby autor zrozumiał] bo pewnie chodziło o Europejski Fundusz Społeczny!!!!). O ile drugiego Pana Kandydata mogę zrozumieć w tym przypadku za takie określenie - bo nie lubi Unji co jest zrozumiałe, o tyle szokuje pierwszy z Panów Kandydatów - bo to euroentuzjasta, człowiek dwunastu gwiazd, oświecony unijczyk (nie europejczyk), wielbiciel ogólnego uwielbienia i kochania, medialny celebryta.
  No i wreszcie najlepszy kąsek - INWESTYCJE NA DOLNYM ŚLĄSKU. Jazda proszę Państwa bez trzymanki!!!!!
  Okazuje się, ze wystarczy poczytać niejaką Strategię Rozwoju Dolnego Śląska, zaczerpnąć pomysły o planach budowy infrastruktury na Dolnym Śląsku i mamy pełną wizję jak ma ona wyglądać i że ważne. Cieszyć powinien fakt, że mieszkańcy tego regionu - a jak ktoś spoza to i inni Polacy - uzyskali potwierdzenie o przepływie przez region rzeki Odry-to nawet jest jako potwierdzenie tego zdarzenia! Z pewną dozą nieśmiałości muszę również oddać to piękne używanie terminów jak ODRZANKA!
  No i na końcu wskazano, ze walka z bezrobociem to jedna z najważniejszych kwestii do rozwiązania w regionie. Super, naprawdę super. A to do tej pory to nie było bezrobocia szanowni dotychczas zaawansowani w polityce (z pominięciem nowych kandydatów bo Ci nie muszą jeszcze do takich kwestii się odnosić) - co z tym robiliście dotychczas? Infrastruktury też nie było do tej pory??? - co z tym robiliście i zrobiliście dotychczas??? Nieracjonalizm wydatkowania środków dotyczy nie tylko niby wspaniałych eurasów - KTÓRYCH JEST MAŁY PROCENT W STOSUNKU DO ŚRODKÓW PUBLICZNYCH BĘDĄCYCH W POLSCE W OBIEGU I BĘDĄCYCH ŚRODKAMI KRAJOWYMI!!!! (czyli budżety administracji publicznej, agencji, służb i inspekcji, na środowisko, zdrowie, bezrobocie itd itp!!!!!!).
  Zatem co zrobiliście do tej pory i jak wydatkowaliście Nasze (PODATNIKA) pieniądze które miały być na bezrobocie, budowę infrastruktury i inne cele, że nie ma żadnych efektów tylko co wybory mówicie ten sam tekst!!!!!!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  123 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Słoneczko wysoko, żerowiska czekają...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo