Euro w Polsce? Niekoniecznie. Debata kandydatów do europarlamentu (ZDJĘCIA)

Malwina Gadawa
Przyjęcie waluty euro to zniewaga dla naszych przodków? Co takiego dała nam Unia Europejska, a co moglibyśmy jeszcze otrzymać? Kandydaci do Parlamentu Europejskiego dyskutowali o tym w debacie.

Do zakończenia kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego zostały dwa dni. Na ostatniej prostej kandydaci ze wszystkich list zarejestrowanych w okręgu dolnośląsko-opolskim spotkali się w studiu Radia Wrocław na debacie organizowanej przez rozgłośnię i "Gazetę Wrocławską". Na pytania odpowiadali: Lidia Geringer de Oedenberg - Sojusz Lewicy Demokratycznej, Anna Zalewska - Prawo i Sprawiedliwość, Zbigniew Skowron - Polskie Stronnictwo Ludowe, Robert Kwiatkowski - Twój Ruch, Stanisław Huskowski - Platforma Obywatelska, Artur Zasada - Polska Razem Jarosława Gowina, Maja Podolska - Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, Beata Kempa - Solidarna Polska, Aleksander Krejckant - Ruch Narodowy. Kandydaci dyskutowali na tematy dotyczące fundamentalnych kwestii dotyczących Unii Europejskiej.

Sprawdź, z którym kandydatem do europarlamentu masz najwięcej wspólnego [TEST ONLINE]

Czy Europę stać na solidarność energetyczną, czy jesteśmy bezpieczni?
Lidia Geringer de Oedenberg: To konieczność w dzisiejszych czasach. Powstanie unii energetycznej to nie nowość. Od kilku lat mówi się o tym, żeby unia mogła funkcjonować jako jeden klient reprezentujący wszystkich obywateli i negocjujący warunki. Wtedy moglibyśmy uzyskać niższe ceny i właśnie bezpieczeństwo.

Stanisław Huskowski:
Nie wszystkie państwa Unii Europejskiej są na to jeszcze gotowe. Często korzystają z lepszych cen zakupu, np. gazu, niż inne kraje. Niemcy kupują go dużo taniej niż Polska. Czeka nas wiele rozmów. Z punktu widzenia Polski jest bardzo potrzebna wspólna polityka energetyczna.

Beata Kempa: Unia Europejska to gra potężnych interesów. W kwestii energetyki nie sposób nie wspomnieć o pakiecie klimatycznym. Z powodu ograniczeń do 2030 roku trzeba będzie zlikwidować polskie kopalnie, co będzie się wiązało ze zwolnieniami.

Aleksander Krejckant: Europa, jako obecny projekt polityczny, nie ma w swoich ideach solidarności, wbrew temu co się mówi. Solidarność kończy się wtedy, kiedy są zagrożone interesy największych państw europejskich.

Robert Kwiatkowski: Kryzys ukraiński zmienił postrzeganie wielu kwestii, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Rosja używa złóż, jako instrumentu nacisku politycznego. Unii Europejskiej nie stać na brak solidarności.

Zobacz też: Oni mogą zostać europosłami z Dolnego Śląska [SYMULACJA]
Maja Podolska: Nie mamy co liczyć na sojuszników. Niemcy i Rosja dogadują się ponad naszymi głowami, a konkretnie pod naszym morzem.

Zbigniew Skowron: Pakiet klimatyczny kładzie polską gospodarkę na łopatki. Musimy walczyć o przedłużenie okresu przejściowego.

Anna Zalewska: Polska to kraj, który może sobie zabezpieczyć efektywność energetyczną. Dywersyfikacja dostaw, czy wydobycie gazu łupkowego jest gwarancją tego, że będziemy bezpieczni i spokojni.

CZYTAJ DALEJ: Czy powinniśmy przejść do strefy Euro?

Czy powinniśmy przejść do strefy Euro?
Nie wszyscy uczestnicy debaty byli za tym. Zdecydowanie sprzeciwiali się europejskiej walucie przedstawiciele: partii Janusza Korwin-Mikkego i Ruchu Narodowego. - Nie powinniśmy przyjmować euro na żadnych warunkach. Byłoby to splunięcie na groby tych, którzy na początku XX wieku oddali życie, żebyśmy nie posługiwali się rublem - mówił ostro Aleksander Krejckant. Wątpliwości miał także polityk PSL, który mówił, że w obecnej sytuacji gospodarczej Polska nie może wejść do strefy euro.

Sprawdź, jak przebiega kampania przed wyborami do Europarlamentu - zajrzyj do naszego serwisu POLITYKA

Beata Kempa uważa za dobry krok to, że Polska nie zdecydowała się na wspólną walutę w czasach zawirowań i kryzysu. Robert Kwiatkowski za to przypominał, że Polska musi spełnić odpowiednie wskaźniki gospodarcze, żeby wstąpić do strefy euro.

Kandydaci rozmawiali także o sprawie ukraińskiej i o tym, czy Europa powinna być solidarna w sprawie wschodniego sąsiada Polski. Tu zdania również były podzielone. Politycy nie ustrzegli się od wzajemnych złośliwości.

Anna Zalewska mówiła o byłym prezydencie Lechu Kaczyńskim i o jego planie dotyczącym Europy Środkowej, Na to odpowiedział jej Stanisław Huskowski: - Już widzę, jak Polska z innymi krajami bałtyckimi sprzeciwia się Rosji czy Niemcom. Z całym szacunkiem, ale takie mówienie uwłacza prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Uczestnicy dyskutowali o wydawaniu unijnych pieniędzy i inwestycjach, które według nich są kluczowe dla regionu. Dostrzegli, że pieniądze nie zawsze były wydawane w sposób racjonalny. Robert Kwiatkowski i Aleksander Krajckent wspomnieli o szkoleniach z Europejskiego Funduszu Europejskiego - ich zdaniem, wiele z nich było niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy.

Artur Zasada, który spóźnił się na debatę, uważa, że można by było zrobić więcej, gdyby nie zbytni pośpiech. Zasada uważa, że najważniejsza jest kwestia budowy korytarza transportowego pomiędzy Adriatykiem a Skandynawią. - Przez Dolny Śląsk przechodzą droga ekspresowa S3, droga kolejowa tzw. Odrzanka i rzeka Odra. Udało się pozyskać dodatkowe pieniądze. Dzięki mnie i posłowi Piotrowi Borysowi - chwalił się Zasada.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że podstawa na Dolnym Śląsku to rozwój infrastruktury i walka z bezrobociem.

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
ile zanurkowałoby...
...w dół po przyznaniu prawa do tej VALUTY dla PL ... 10%... 15%... 20% ... ?
.
ludzie, nie ma dyskusji czy euro w polsce czy nie. nie dajcie sie omamic takiej gadce,ze uu nie zgadzamy sie na euro w polsce. ZOSTALA PODPISANA UMOWA, w ktorej zobowiazujemy sie do przyjecia euro. to nie jest pytanie CZY to jest pytanie KIEDY.
k
ktostam
Niby w jaki sposób europarlamentarzyści mieliby zmniejszać bezrobocie? Zatrudniając kolejnych asystentów?
N
Nadwiślański
...nie spełnia w ogóle warunków na otrzymanie EUR i żyje na koszt Unii Europejskiej... debata niedouków co plotą androny... lniane lelum polelum...polski len
W
WR
Ale przede wszystkim walczą z bezrobotnymi
L
Leming
przyjęcie euro,sprawa Ukrainy,most energetyczny czy bezrobocie to są problemy rządów poszczególnych państwa a nie PE.Powinni ich pytać z jakimi frakcjami chcą budować więzi, jakie dyrektywy chcą przepchać by ułatwić Polsce czy Polakom działanie na płaszczyźnie gospodarczej w UE,jakie przepisy bzdurne chcą zlikwidować.Widać miałkość tej debaty jak i nie przygotowanie dziennikarzy do dyskusji .
m
marta
Przecież starają się o pracę dla siebie ;-)
B
Bezrobotny
W jaki sposób ci kandydaci chcą walczyć z bezrobociem na Dolnym Śląsku , tego już nie powiedzieli.
Po wyborach wszyscy zapomną , a zainteresowani, szczęśliwcy dostana się do europarlamentu i któż z nich będzie pamiętal o bezrobotnych na Dolnym Śląsku. Punkt siedzenia jak zwykle zmieni punkt widzenia.
G
Gość
A może jakiekolwiek modernizacje dróg i infrastruktury, czy tez budowy nielicznych nowych!!!!, zostały dokonane NIE DZIĘKI TEMU ŻE OTRZYMALIŚMY EURO Z UNII EUROPEJSKIEJ ALE DZIĘKI TEMU ŻE PATRZONO NAM NA RĘCE I JAK JE WYDATKUJEMY!!!!!!!!!!!!!!! MUSIELIŚMY WYKAZAĆ ŻE Z DANYCH NAM PIENIĘDZY RZECZYWIŚCIE ROBIMY TO CO OBIECALIŚMY BO INACZEJ BY NAM JE ZABRALI! I NIE PIENIĄDZE TE NIE BYŁY NAJWAŻNIEJSZYMI ZE WZGLĘDU NA TO ŻE NIE MIELIŚMY INNYCH ŚRODKÓW NA BUDOWĘ I MODERNIZACJĘ GOSPODARKI, ALE DLATEGO, ŻEBY POKAZAĆ JAKA TO UNIJA JEST ŚWIETNA - JAK KIEDYŚ RWPG!!!!!

Wychodzi, że NOWA PRAWICA i J.K-MIKKE MIELI I MAJĄ RACJĘ!!!
G
Gość
Tytuł artykułu ma się nijak do kwestii podnoszonych przez uczestników - czy też inaczej do zadawanych im PYTAŃ!!! Chyba organizator i prowadzący zupełnie tego nie wyczuwają. Na całość wypowiedzi-jak EURO to 2% czasu to góra!!!!!Kandydat Kwiatkowski postanowił oświecić ciemnogród polski, ze przystąpienie do euro wiąże się ze spełnieniem kryteriów (JAKICH I PO CO NIE POWIEDZIAŁ BO TEGO MU NIE POWIEDZIELI I NA DOMIAR ZŁEGO NIE DOCZYTAŁ W KOMPENDIUM O UE). Kandydatka Beatka - NA COŚ TAM WSKAZAŁA, ALE BARDZIEJ ŻEBY DAĆ DO ZROZUMIENIA ŻE JEST PRZECIW ALE ZA!!!!! Reszta - poza tymi co wprost powiedzieli NIE - chyba SMS-owała, żeby uzyskać tzw. KOŁO RATUNKOWE, bądź też WYKONYWAŁA TELEFON DO PRZYJACIELA - co mają powiedzieć, bo mają tak dużo pracy, że nie wiedza czy chodzi o WALUTĘ czy o niedawne IGRZYSKO W PIŁCE KOPANEJ NOŻNIE 2012!!!!
Bardzo pouczające były wypowiedzi uczestników o UKRAINIE - bo w odniesieniu do wyborów do Parlamentu E(w)ropejskiego należy sobie pogadać o tym państwie jako ważnym członku Unii Europejskiej (do czytelnika - UWAGA to może być świadomy żart)!!!! Konkluzją wypowiadających było ostatecznie ujęcie tego szerokiego tematu - jak morze (czyli Ukrainy) - jako odwołania do Lecha co Kaczyńskim go zwali i zowią!!!!!
Odnośnie realizacji projektów - proszę o błysk fleszy do bohaterów wystąpienia - uznano, że niezawsze były one wydawane w sposób racjonalny. Uczestnicy zatem dali do zrozumienia, że w NIELICZNYCH PRZYPADKACH BYŁY ONE WYDAWANE W SPOSÓB RACJONALNY, SENSOWNY i CELOWY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bardzo pouczające jest uświadomienie Polakom, że mamy EUROPEJSKI FUNDUSZ EUROPEJSKI (tutaj bardzie wskazałbym na oświecony zapis autora tego wartościowego artykułu, niż uczestników!!!!!!!!!!-prawdopodobnie popełnił FO PA[zapis nieoryginalny zgodnie z tym jak się wymawia a nie pisze aby autor zrozumiał] bo pewnie chodziło o Europejski Fundusz Społeczny!!!!). O ile drugiego Pana Kandydata mogę zrozumieć w tym przypadku za takie określenie - bo nie lubi Unji co jest zrozumiałe, o tyle szokuje pierwszy z Panów Kandydatów - bo to euroentuzjasta, człowiek dwunastu gwiazd, oświecony unijczyk (nie europejczyk), wielbiciel ogólnego uwielbienia i kochania, medialny celebryta.
No i wreszcie najlepszy kąsek - INWESTYCJE NA DOLNYM ŚLĄSKU. Jazda proszę Państwa bez trzymanki!!!!!
Okazuje się, ze wystarczy poczytać niejaką Strategię Rozwoju Dolnego Śląska, zaczerpnąć pomysły o planach budowy infrastruktury na Dolnym Śląsku i mamy pełną wizję jak ma ona wyglądać i że ważne. Cieszyć powinien fakt, że mieszkańcy tego regionu - a jak ktoś spoza to i inni Polacy - uzyskali potwierdzenie o przepływie przez region rzeki Odry-to nawet jest jako potwierdzenie tego zdarzenia! Z pewną dozą nieśmiałości muszę również oddać to piękne używanie terminów jak ODRZANKA!
No i na końcu wskazano, ze walka z bezrobociem to jedna z najważniejszych kwestii do rozwiązania w regionie. Super, naprawdę super. A to do tej pory to nie było bezrobocia szanowni dotychczas zaawansowani w polityce (z pominięciem nowych kandydatów bo Ci nie muszą jeszcze do takich kwestii się odnosić) - co z tym robiliście dotychczas? Infrastruktury też nie było do tej pory??? - co z tym robiliście i zrobiliście dotychczas??? Nieracjonalizm wydatkowania środków dotyczy nie tylko niby wspaniałych eurasów - KTÓRYCH JEST MAŁY PROCENT W STOSUNKU DO ŚRODKÓW PUBLICZNYCH BĘDĄCYCH W POLSCE W OBIEGU I BĘDĄCYCH ŚRODKAMI KRAJOWYMI!!!! (czyli budżety administracji publicznej, agencji, służb i inspekcji, na środowisko, zdrowie, bezrobocie itd itp!!!!!!).
Zatem co zrobiliście do tej pory i jak wydatkowaliście Nasze (PODATNIKA) pieniądze które miały być na bezrobocie, budowę infrastruktury i inne cele, że nie ma żadnych efektów tylko co wybory mówicie ten sam tekst!!!!!!!
123
Słoneczko wysoko, żerowiska czekają...
Dodaj ogłoszenie