Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ESK: Japończyk dostał medal, bo świetnie słychać muzykę

Małgorzata Matuszewska
19.09.2016 wroclawtateo nakajima otrzymal od prezydenta wroclawia medal z podziekowaniami za prace przy nfm. tateo nakajima jest akustykiem i odpowiadal za dzwiek w sali koncertowej nfmgazeta wroclawskapawel relikowski / polska press
19.09.2016 wroclawtateo nakajima otrzymal od prezydenta wroclawia medal z podziekowaniami za prace przy nfm. tateo nakajima jest akustykiem i odpowiadal za dzwiek w sali koncertowej nfmgazeta wroclawskapawel relikowski / polska press Pawel Relikowski / Polska Press
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 dziś (19 września) uhonorowała swoim medalem Tateo Nakajimę – autora projektu akustyki i funkcji Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Firma Artec Consultants Inc, z którą Tateo Nakajima rozpoczynał prace, była pierwszym partnerem w procesie inwestycyjnym budowy NFM. – Pan Nakajima jest z nowojorskiej firmy Artec Consultants Inc (Arup), znanej z innowacyjnego projektowania widowiskowych obiektów, która wygrała z inną firmą nasz przetarg. Wybraliśmy ją, bo nie tylko jeden obiekt zaprojektowała świetnie akustycznie, ale ma w tym ogromne doświadczenie. Firmy akustyczne analizują te najstarsze obiekty, w których wykonywana jest muzyka, nawet XVII-wieczne i zastanawiają się, dlaczego gdzieś brzmi tak świetnie, a gdzie indziej nie – opowiadał Andrzej Kosendiak przed otwarciem Narodowego Forum Muzyki, w sierpniu zeszłego roku.

Medal znakomitemu twórcy akustyki wręczył Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Pamiętam, jak prezydent Dutkiewicz zapytał mnie, co zrobić, żeby w budynku była dobra akustyka. To, że akustyk był niezależny od architekta, było kluczową decyzją – powiedział dziś w gabinecie prezydenta Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.

– Tateo Nakajima poznał nasze potrzeby i ambicje, zwiedziliśmy razem wiele sal koncertowych, rozmawialiśmy o brzmieniach. W kontrakcie założyliśmy, że zostanie z nami na rok po oddaniu sali NFM do użytku. Musieliśmy się nauczyć, jak regulować salę, by akustyka była najlepsza. Teraz Tateo nie jest już naszym pracownikiem, ale zawsze będzie miłym gościem – dodał Andrzej Kosendiak.

Rafał Dutkiewicz zażartował, że lobby architektoniczne niezwykle silnie próbowało zmienić kolejność rzeczy, przedkładając swoją rolę nad rolę akustyków. – Zaszczytem było pracowanie nad tym projektem – stwierdził Tateo Nakajima. – Połączyliśmy budynek z elementem dziedzictwa miasta. Cieszę się, że zaufano mi i mojemu zespołowi – dodał.

A o jakości pracy Tateo Nakajimy mogli się przekonać choćby słuchacze zakończonego 18 września 51. Międzynarodowego Festiwalu im. A. Markowskiego Wratislavia Cantans.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska