ESK: Czy nowy komisarz zapewni sukces naszej stolicy kultury?

Marta Wróbel
Jarosław Fret – założyciel Teatru ZAR, szef Instytutu Grotowskiego, zajmuje się teatrem w ramach ESK 2016. Został komisarzem projektu
Jarosław Fret – założyciel Teatru ZAR, szef Instytutu Grotowskiego, zajmuje się teatrem w ramach ESK 2016. Został komisarzem projektu Michał Pawlik
Udostępnij:
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 nie będzie mieć nowego dyrektora artystycznego, tylko lidera, który ma koordynować pracę innych kuratorów ESK. Został nim Jarosław Fret.

Znamy już nazwisko koordynatora pracy kuratorów, którzy przygotowują projekt Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury. Komisarzem projektu został Jarosław Fret – założyciel teatru ZAR, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego i jeden z dziewięciu kuratorów ESK 2016 (odpowiada za teatr).

– Decyzję podjęło ośmiu innych kuratorów ESK, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz nie uczestniczył w tym spotkaniu. Wyszliśmy naprzeciw żądaniu ekspertów Komisji Europejskiej, którzy w przedstawionym niedawno raporcie polecili nam wyłonić lidera, koordynującego prace artystyczne projektu. Przekazaliśmy już jednak Brukseli informację, że wrocławska ESK nie będzie mieć nowego dyrektora artystycznego, tylko kogoś, kto będzie nadzorować prace innych kuratorów – komentuje sprawę Krzysztof Maj – dyrektor generalny Biura Festiwalowego Impart 2016.

Raport europejskich ekspertów z przygotowań Wrocławia do ESK, o którym pisaliś-my dziesięć dni temu, zarzucałnaszemu miastu brak budżetu, dyrektora artystycznego i skonkretyzowanego programu.

– Nie powołaliśmy nowego dyrektora artystycznego, bo jedna osoba ma więcej pracy, a taki model zarządzania, w którym jest dziewięciu kuratorów, do tej pory bardzo dobrze się sprawdzał, więc nie ma sensu go zmieniać – mówi Maj. I dodaje: – Prócz swoich dotychczasowych obowiązków i nowej funkcji koordynującej całość, Jarosław Fret będzie reprezentował innych kuratorów w Brukseli. Natomiast moja rola pozostanie niezmienna: wciąż piastuję funkcję orga-nizacyjno-finansowo-techniczną.
Wydaje się, że decyzja o niepowoływaniu nowego dyrektora artystycznego sprawi, że ostatnie słowo w sprawie ESK wciąż będzie miał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Przypomnijmy, po tym, jak w kwietniu ubiegłego roku Krzysztof Czyżewski zrezygnował z funkcji dyrektora artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, prezydent Rafał Dutkiewicz mianował w jego miejsce dziewięciu kuratorów odpowiedzialnych za różne dziedziny sztuki. Czyżewski kontynuuje swoją ideę deep kulture (z ang. głęboka kultura), w ramach której powstały miejskie laboratoria kultury, Ewa Michnik odpowiada za operę, Roman Gutek za film, sztukami plastycznymi opiekuje się Michał Bieniek, Agnieszka Franków-Żelazny odpowiada za muzykę, Chris Baldwin zajmuje się sztuką performansu, Irek Grin literaturą, a Zbigniew Maćków nadzoruje budowę osiedla WuWa 2 i inne prace architektoniczne w przestrzeni miejskiej.

Pełny program ESK 2016 mamy poznać w połowie 2015 roku. A jak wygląda sprawa budżetu Europejskiej Stolicy Kultury? Maj: – Rozmawiamy na ten temat z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Według niego wszystko powinno być jasne jeszcze w tym półroczu.

Dyrektor Biura Festiwalowego Impart 2016 dodaje, że planuje także spotkać się w przyszłym tygodniu z marszałkiem województwa Rafałem Jurkowlańcem lub wicemarszałkiem Jerzym Łużniakiem. Spotkanie ma dotyczyć udziału Dolnego Śląska w ESK, chodzi o to, żeby w podziale środ-ków unijnych uwzględnić program stolicy kultury, którą stolica regionu będzie za dwa lata. Na razie Wrocław podpisał umowę partnerską z Kłodzkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wroclawianin
Widac ze tej Ramiszowskiej inicjatywy nikt nie chce firmowac. Koratorzy juz byli wiec trudno im bylo uciec. Zadaen nie byl na tyle wielkim lizodupcem zeby zasluzyc na dyrektora.
Trzymam kciuka za lidera mam nadzieje ze wyciagnie nas z tej ramiszowskiej opresji.
e
ech
Nie wróży to dobrze temu przedsięwzięciu.
K
Konrad
wszystko robi się na zasadzie, że jakoś to będzie. Czasu jest coraz mniej, a pomysłu nie widać. Z tego co słyszę, przygotowanie Wrocławia polega między innymi na zmianie nazw imprez co roku odbywających się w mieście. Zamiast Przeglądu Piosenki Aktorskiej - Festiwal Europejska Stolica Piosenki Aktorskiej, Europejski Brave Festiwal, Europejski Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Wszystkie te imprezy odbywały się i odbywają już teraz, a ich wyjątkowość polega na dodanej okolicznościowo europejskości. Nawet zaplanowana na 2016 rok Olimpiada Teatralna, to nic innego jak zmodyfikowany Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog.
Wśród najważniejszych imprez, jako nowe można wskazać Światowy Kongres Intelektualistów, nawiązujący do tego z 1948 roku, i Olimpiadę Literacką - za tym hasłem kryje się..... zjazd bibliotekarzy.
Jako rodowity wrocławianin, jestem bardzo mocno zaniepokojony przygotowaniami do ESK 2016. Nie chciałbym, żeby w roku 2016, mówiono o Wrocławiu, że jest Europejską Stolicą Chałtury.
e
esk?
Koordynator kuratorów już jest. Teraz pora na zastępcę koordynatora i sekretarza. Potem kazdy z kuratorów utworzy swój departament zwany Kuratorium, w nim sekretarze, sekretarki, copywriterzy i accounci. Wolne moce szacuję na około 300 wakatów. Można przyjąć dla ułatwienia nomenklaturę wojskową lub policyjną bedzie brzmiec powazniej bo koordynatorzy i kuratorzy zalatują jakimś wolontariatem czy innym muzeum.

Wątpliwości nie pozostawia nadrzedne stanowisko: Oberfuehrerem będzie pan Rafał Nawiedzony
r
rease
Koncepcja sprawdzona wyśmienicie w przypadku Wrocław 2012 - budżet miasta drenowany co roku na 20 baniek a stadion aż kipi imprezami i zyskiem. Warto to powtórzyć
Z
Z Krzyków
Jednym z elementów dutkiewiczowskiej propagandy sukcesu jest całkowite przemilczanie faktu, że Wrocław będzie ESK 2016 razem z San Sebastian - niewielkim miastem na północy Hiszpanii.Gdyby to był Paryż albo Londyn, to byłoby o tym głośno. Ale San Sebastian stolicą kultury..., a Wrocław razem z nim... To od razu zdradza rangę tych stolic... I jeszcze pytanie - czy ktoś wie, jakie miasto jest w tym roku europejską stolicą kultury? Albo co było nią w zeszłym roku?
L
LOL
..jak zajmie się zadłużeniem miasta i osadzi paru dynamistów w jedynie słusznym i odpowiednim miejscu za ich niebywałe osiągnięcia..LOL..:D
A
Animator
A czy nie lepiej zatrudnić fachowca z Koszyc (ESK 2013) lub z Pilzna (ESK 2014)?
g
gosc
a później jeszcze by się przydał jakiś kurator koordynatorów i na pewno wszystko będzie cacy!
l
l
pełna profeska, ponadawali sobie tytuły, pensje pobierają, a całość w jednnym wielkim bałaganie i chaosie. Nic nie wiadomo, ani budżetu, ani harmonogramu, żadnej koncepcji. Do tego to co było w zgłoszeniu i dzięki czemu Wrocław dostał Stolicę, już dawno nie obowiązuje.

Proponuje od razu zrezygnować i starać się o kolejne, np. Igrzyska Olimpijskie 2032 itp. Dutkiewiczowi "staranie się" i "aplikowanie" wychodzi najlepiej. Gdy przychodzi codzienna praca, u podstaw, to już tego praktycznie nie ma.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie